Banky.cz Články Hypotéka Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

26.5.2021, Hypotéka

Ještě před několika týdny bylo sjednání nové hypotéky přes internet jen „zbožným přáním“. To už ale neplatí. Od dubna na tuto možnost dosáhnou žadatelé u Moneta Money Bank. Ovšem jen v některých případech. Záleží totiž na tom, jakou nemovitosti kupujete.

Dosud mohli klienti přes internet o hypotéku jen požádat. Ke jejímu sjednání ale museli na pobočku. A zpravidla se také neobešli bez návštěvy odhadce ve vyhlédnuté nemovitosti.

Tyto kroky nyní u Moneta Money Bank odpadají. Vše půjde vyřešit on-line. A to včetně odhadu nemovitosti.

On-line hypotéka? Jen na byt

I když nová služba vypadá lákavě, má jeden háček. Dosáhnou na ni jen žadatelé o hypotéku na nákup bytu, u kterého je možné udělat odhad na dálku. Tedy na základě cenových map a fotografií nemovitosti.

A jak vše funguje?

 • Vyplníte žádost na webu banky.
 • Dostanete nabídku s garantovanou úrokovou sazbou na 30 dní.
 • Odhadce určí tržní cenu kupovaného bytu.
 • Ve 3 krocích prokážete svou totožnost: 1. Vyfotíte svůj občanský průkaz. 2. Vyfotíte svůj obličej. 3. A natočíte své krátké video mobilním telefonem.
 • Fotografie a video pak pošlete do banky.
 • Následně podepíšete smlouvu prostřednictvím verifikační SMS zprávy.
 • A nakonec už jen pošlete korunovou platbu, pomocí které si poskytovatel ověří, že váš bankovní účet funguje.

Cíl: zvýšit podíl na trhu

Přestože aktuálně získáte plně on-line hypotéku pouze na byt, banka chce tuto službu rozšiřovat. V budoucnu tak nabídne možnost přes internet vyřídit hypoteční úvěr na byt v developerském projektu a také na stavbu rodinného domu.

Moneta Money Bank touto novinkou navazuje na svou službu Refinanso, které umožňuje refinancování hypotéky on-line. Zároveň tak reaguje na rostoucí poptávku po on-line bankovních službách.

Věří přitom, že díky těmto službám navýší svůj podíl na trhu. Za posledních 5 let přitom její podíl na hypotékách stoupl z 1,5 % na 7 %. „Naším cílem je minimálně desetiprocentní podíl na tuzemském hypotečním trhu,“ poznamenal předseda představenstva banky Tomáš Spurný.

Lidé žádají přes internet stále častěji

Moneta Money Bank tak jako první převádí vyřízení hypotéky plně do on-line světa. Je ale pravděpodobné, že dřív nebo později na ni naváží i další poskytovatelé. Zájem o on-line vyřízení hypotečního úvěru totiž rychle roste.

Jen letos v lednu požádali lidé přes internet o hypotéky za víc než 6 miliard korun. Tedy u více než 36 % půjček na bydlení sjednaných v tomto měsíci.

O rok dřív přitom banky evidovaly on-line žádosti o hypotéky jen za 2,7 miliardy korun. Meziroční růst je tak víc než dvojnásobný.

Nejvíc roste zájem o on-line hypotéky právě na byt. Objem těchto úvěrů se meziročně zvedl z 1,1 na 3,2 miliardy korun.

On-line sjednání? Důležitější je RPSN

Zároveň je třeba zmínit, že i když je on-line sjednání hypotečního úvěru zajímavým benefitem, určitě by nemělo být zásadním parametrem při výběru. Mohlo by se totiž stát, že kvůli on-line vyřízení úvěr zbytečně přeplatíte.

Čemu byste se tedy měli věnovat v první řadě?

Zejména RPSN hypotéky. Tato zkratka označuje roční procentuální sazbu nákladů a říká, o kolik úvěr přeplatíte. Je v ní totiž započítaný nejen úrok, ale i poplatky za:

 • odhad nemovitosti,
 • sjednání úvěru,
 • vedení úvěrového účtu,
 • návrh na vklad na katastru nemovitostí,
 • nebo například za pojištění schopnosti splácet.

Právě tento parametr si proto musíte pohlídat u nového úvěru i při refinancování hypotéky.

Hlídejte i fixaci a poplatky

Kromě RPSN sledujte například také možnosti fixace hypotéky. Fixace totiž určuje, jak dlouho platí úroková sazba hypotečního úvěru. A také, kdy můžete půjčku na bydlení zdarma refinancovat u jiné banky.

Důležité jsou také poplatky za předčasné splacení hypotéky. Setkáte se s nimi například při refinancování úvěru mimo konec fixace. Podle stanoviska České národní banky by sice tyto poplatky měly být maximálně pár tisíc korun, ne každý poskytovatel to však dodržuje.

Proto si raději předem zjistěte, jak banka poplatky za předčasné ukončení úvěru určuje.

Chcete nejlepší nabídku? Zkuste kalkulačku

A jak zjistit, kde získáte nejvýhodnější podmínky? Pomůže vám hypoteční kalkulačka.

Zadáte do ní potřebné informace o požadovaném úvěru a za okamžik získáte přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu.

Sami si tak jednoduše vyberete nabídku, která nejvíce odpovídá vašim požadavkům.

Nebo rovnou požádejte o pomoc hypotečního poradce. Nejen, že zná aktuální podmínky u všech poskytovatelů na trhu, ale navíc má u jednotlivých bank také velkokapacitní slevy. Díky tomu vám dokáže zajistit mnohem nižší úrok, než na jaký dosáhnete sami.

ANKETA k článku Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta"

Sjednali byste si hypotéku online?
Počet odpovědí: 89

KOMENTÁŘE k článku Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat