Banky.cz Články Hypotéka Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

26.5.2021 Hypotéka

Ještě před několika týdny bylo sjednání nové hypotéky přes internet jen „zbožným přáním“. To už ale neplatí. Od dubna na tuto možnost dosáhnou žadatelé u Moneta Money Bank. Ovšem jen v některých případech. Záleží totiž na tom, jakou nemovitosti kupujete.

REKLAMA
REKLAMA

Dosud mohli klienti přes internet o hypotéku jen požádat. Ke jejímu sjednání ale museli na pobočku. A zpravidla se také neobešli bez návštěvy odhadce ve vyhlédnuté nemovitosti.

Tyto kroky nyní u Moneta Money Bank odpadají. Vše půjde vyřešit on-line. A to včetně odhadu nemovitosti.

On-line hypotéka? Jen na byt

I když nová služba vypadá lákavě, má jeden háček. Dosáhnou na ni jen žadatelé o hypotéku na nákup bytu, u kterého je možné udělat odhad na dálku. Tedy na základě cenových map a fotografií nemovitosti.

A jak vše funguje?

 • Vyplníte žádost na webu banky.
 • Dostanete nabídku s garantovanou úrokovou sazbou na 30 dní.
 • Odhadce určí tržní cenu kupovaného bytu.
 • Ve 3 krocích prokážete svou totožnost: 1. Vyfotíte svůj občanský průkaz. 2. Vyfotíte svůj obličej. 3. A natočíte své krátké video mobilním telefonem.
 • Fotografie a video pak pošlete do banky.
 • Následně podepíšete smlouvu prostřednictvím verifikační SMS zprávy.
 • A nakonec už jen pošlete korunovou platbu, pomocí které si poskytovatel ověří, že váš bankovní účet funguje.

Cíl: zvýšit podíl na trhu

Přestože aktuálně získáte plně on-line hypotéku pouze na byt, banka chce tuto službu rozšiřovat. V budoucnu tak nabídne možnost přes internet vyřídit hypoteční úvěr na byt v developerském projektu a také na stavbu rodinného domu.

Moneta Money Bank touto novinkou navazuje na svou službu Refinanso, které umožňuje refinancování hypotéky on-line. Zároveň tak reaguje na rostoucí poptávku po on-line bankovních službách.

Věří přitom, že díky těmto službám navýší svůj podíl na trhu. Za posledních 5 let přitom její podíl na hypotékách stoupl z 1,5 % na 7 %. „Naším cílem je minimálně desetiprocentní podíl na tuzemském hypotečním trhu,“ poznamenal předseda představenstva banky Tomáš Spurný.

Lidé žádají přes internet stále častěji

Moneta Money Bank tak jako první převádí vyřízení hypotéky plně do on-line světa. Je ale pravděpodobné, že dřív nebo později na ni naváží i další poskytovatelé. Zájem o on-line vyřízení hypotečního úvěru totiž rychle roste.

Nejlepší hypotéka online

Jen letos v lednu požádali lidé přes internet o hypotéky za víc než 6 miliard korun. Tedy u více než 36 % půjček na bydlení sjednaných v tomto měsíci.

O rok dřív přitom banky evidovaly on-line žádosti o hypotéky jen za 2,7 miliardy korun. Meziroční růst je tak víc než dvojnásobný.

Nejvíc roste zájem o on-line hypotéky právě na byt. Objem těchto úvěrů se meziročně zvedl z 1,1 na 3,2 miliardy korun.

On-line sjednání? Důležitější je RPSN

Zároveň je třeba zmínit, že i když je on-line sjednání hypotečního úvěru zajímavým benefitem, určitě by nemělo být zásadním parametrem při výběru. Mohlo by se totiž stát, že kvůli on-line vyřízení úvěr zbytečně přeplatíte.

Čemu byste se tedy měli věnovat v první řadě?

Zejména RPSN hypotéky. Tato zkratka označuje roční procentuální sazbu nákladů a říká, o kolik úvěr přeplatíte. Je v ní totiž započítaný nejen úrok, ale i poplatky za:

 • odhad nemovitosti,
 • sjednání úvěru,
 • vedení úvěrového účtu,
 • návrh na vklad na katastru nemovitostí,
 • nebo například za pojištění schopnosti splácet.

Právě tento parametr si proto musíte pohlídat u nového úvěru i při refinancování hypotéky.

Hlídejte i fixaci a poplatky

Kromě RPSN sledujte například také možnosti fixace hypotéky. Fixace totiž určuje, jak dlouho platí úroková sazba hypotečního úvěru. A také, kdy můžete půjčku na bydlení zdarma refinancovat u jiné banky.

Nejlepší hypotéka online

Důležité jsou také poplatky za předčasné splacení hypotéky. Setkáte se s nimi například při refinancování úvěru mimo konec fixace. Podle stanoviska České národní banky by sice tyto poplatky měly být maximálně pár tisíc korun, ne každý poskytovatel to však dodržuje.

Proto si raději předem zjistěte, jak banka poplatky za předčasné ukončení úvěru určuje.

Chcete nejlepší nabídku? Zkuste kalkulačku

A jak zjistit, kde získáte nejvýhodnější podmínky? Pomůže vám hypoteční kalkulačka.

Zadáte do ní potřebné informace o požadovaném úvěru a za okamžik získáte přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu.

Sami si tak jednoduše vyberete nabídku, která nejvíce odpovídá vašim požadavkům.

Nebo rovnou požádejte o pomoc hypotečního poradce. Nejen, že zná aktuální podmínky u všech poskytovatelů na trhu, ale navíc má u jednotlivých bank také velkokapacitní slevy. Díky tomu vám dokáže zajistit mnohem nižší úrok, než na jaký dosáhnete sami.

ANKETA k článku Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Sjednali byste si hypotéku online?

Počet odpovědí: 89

KOMENTÁŘE k článku Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

20.2.2024 Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitosti. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není žádný problém. Administrativně je jen o málo složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Zjistěte, jak se počítá a splácí hypotéka a jestli na ni dosáhnete

16.2.2024 Hypotéka

Připravili jsme si pro vás přehledného průvodce, díky kterému se dozvíte, jakým způsobem banky počítají výši hypotéky, jak se hypotéka splácí i to, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete vzhledem ke svým příjmům.

Hypotéka do 75 let: výhody, nevýhody a jak ji získat

14.2.2024 Hypotéka

Naspořit si dost peněz na získání hypotéky a nákup nemovitosti je rok od roku složitější. Výsledkem je, že věk žadatelů stále roste. Jenže čím později požádáte, tím kratší bude doba splatnosti – a tím vyšší budou splátky. Naštěstí si u některých poskytovatelů můžete hypotéku prodloužit až do 75 let. Díky tomu bude splácení jednodušší.

Jak na předčasné splacení hypotéky? 6 možností, kdy je zdarma

12.2.2024 Hypotéka

Poplatky za předčasné splacení hypotéky straší spoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. Obvykle se ale žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu je mimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma.

Důvody, proč se vám nevyplatí hypotéka v eurech

8.2.2024 Hypotéka

Zatímco rok 2023 byl rokem, který hypotékám vůbec nepřál, se začátkem roku 2024 spojeným s poklesem úrokových sazeb pomalu dochází k oživení hypotečního trhu. I když si většina zájemců o hypotéku sjednává půjčku v českých korunách, existují i ti, kteří uvažují o hypotéce v eurech. Nabízí totiž výhodnější úrok, odborníci se ale shodují na tom, že se s hypotékou v eurech můžete spálit.

Z naší bankovní poradny

Zaniklo životní pojištění k hypotéce

Dobrý den, chci se zeptat a pomoci své kamarádce, které právě zemřel manžel. Mají hypotéku na dům u Uniqa. Ona hradila splátky 8 000 Kč měsíčně a manžel 12 000 Kč měsíčně. Měli oba pojištění proti úrazu, trvalým následkům a smrti, kde hradili oba částku 1 800 Kč měsíčně. Pojištění bylo sjednáno do roku 2025. Teď byl u ní finanční poradce a řekl jí, že bohužel to pojištění proti úmrtí skončilo v roce 2020. Vůbec to nevěděla ani ona ani její muž, jinak by to prodloužili samozřejmě. Nedostali ani od toho svého finančního poradce, který smlouvu sjednával ani od pojišťovny, žádný dopis, žádný e-mail, že pojištění v roce 2020 skončilo. A ani se jim o to neponížila ta měsíční platba 1 800 Kč. Kamarádka se z toho zhroutila, protože teď dostane místo milionu a půl jen nějakých 200 000 Kč. Tedy bude muset hradit celou hypotéku i za zesnulého manžela sama. A ten finanční poradce jí ani teď nenabídl, aby tu svojí pojistnou smlouvu pro případ smrti prodloužila. Není v tomto případě chyba na straně pojišťovny nebo poradce, že jí nedali vědět, že to končí a nenabídli jí prodloužení? Chtěla bych jí pomoci, je z toho naprosto zničená. Můžete mi poradit? Děkuji. Soňa

Dobrý den,

Uniqa je pojišťovna, neposkytuje hypotéky. Vaše kamarádka má hypoteční úvěr sjednaný u banky, od Uniqa může mít jen pojištění (životní pojištění, pojištění schopnosti splácet atd.). Dobrým zvykem bývá klienta o ukončení produktu informovat, ale obávám se, že v roce 2024 těžko rozklíčujeme, k čemu došlo či nedošlo v roce 2020. Co se prosím přesně dělo s platbami za pojištění (1 800 Kč/měsíc)? Pokud z účtu platby odcházely a produkt byl již ukončen, měla by kamarádka nárok na vrácení peněz. Nebo došlo v roce 2020 k refixaci úrokové sazby a z důvodu vyššího úroku byla navýšena splátka hypotéky o tuto částku? Za co kamarádka dostane 200 000 Kč? Pokud není pojištěna, neměla by dostat ani korunu. Doporučuji v tomto případě zánik životního/úrazového pojištění ověřit přímo u Uniqa (abychom vyloučili situaci, kdy poradce tahá paní za nos, sám od pojišťovny vyinkasuje 1,5 mil. Kč a paní dá jen 200 000 Kč). 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena