Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu
11.10.2021, Hypotéka

„Předpokládáme, že se na konci roku bude průměrný úrok hypoték pohybovat okolo 3 %.” Taková byla předpověď bankovních analytiků předloni, loni i začátkem tohoto roku. Zatímco v předchozích dvou letech se zdaleka nesplnila, letos k tomu může být opravdu blízko. Hypotéky totiž zdražují už od února. A stále rychleji.

Rychlé zdražování hypoték potvrzují aktuální statistiky. V červenci i v srpnu vyskočila úroková sazba vždy zhruba o 0,1 procentního bodu a koncem prázdnin tak průměrný úrok dosáhl hodnoty 2,32 %.

Ještě o půl roku dřív byl o zhruba 0,4 procentního bodu menší.

Největší poskytovatelé zdražují

Pokud současné tempo růstu úroků vydrží, do konce roku se může průměrná sazba hypoték vyšplhat k 2,75 %.

Takový výhled přitom není nijak nereálný. I díky tomu, že v předchozích týdnech zvýšila své sazby řada bank. A to včetně 3 největších:

Právě tito poskytovatelé mají na trh s hypotékami zásadní vliv. Téměř 75 % z letošního objemu hypotečních úvěrů šlo totiž z jejich účtů.

Jakékoliv zdražení u těchto bank se tedy výrazně promítá do celkových čísel. A také ukazuje ostatním bankám, že se zvýšení úroků bát nemusí.

Některé banky se už blíží ke 3 %

Aktuálně se sazby u trojice největších poskytovatelů pohybují vysoko nad srpnovým průměrem.

  • ČSOB nabízí úrok od 2,69 %,
  • Komerční banka od 2,99 %
  • a Česká spořitelna začíná dokonce na sazbě od 3,14 %.

Průměrná nabídková sazba hypoték tak už v srpnu vyskočila na 2,65 %. A je jasné, že půjde ještě výš.

V praxi se sice s pomocí hypotečního poradce můžete dostat i poměrně výrazně pod tento úrok, přesto počítejte s tím, že sazby dál porostou.

A dá se čekat, že v prvním pololetí příštího roku průměrný úrok u hypoték na 3% hranici opravdu zaútočí.

Hlavní důvod? Rekordní poptávka

Růstu úroků až k 3% hranici nahrává několik faktorů. Tím asi nejvýznamnějším je rekordní zájem o hypotéky.

Už koncem srpna dosáhl celkový objem nových hypoték téměř 293 miliard korun. Za celý loňský rok, který byl mimochodem rekordní, byl přitom objem nových hypotečních úvěrů „pouze” 254 miliard.

Jen v srpnu si lidé na bydlení půjčili necelých 34 miliard korun. Tedy nejméně od letošního února. Přesto byl podle údajů dodaných bankami nejúspěšnějším srpnem v historii.

Například loni stejnou dobou si lidé půjčili jen necelých 20 miliard.

Zároveň je potřeba říct, že letní měsíce patří na hypotečním trhu dlouhodobě mezi nejslabší. Je tedy možné, že na podzim čísla opět stoupnou.

Znamená to, že na konci roku může padnout i hranice 400 miliard korun!

Roste i cena zdrojů

Díky rekordnímu zájmu poskytovatelé nemají důvod zlevňovat. Tím spíš, že úroky na mezibankovních trzích stále rostou. I když pomaleji než začátkem roku.

Právě od nich se odvíjí cena peněz, které si banky půjčují na zajištění hypotečních úvěrů. A následně tedy také úrokové sazby hypoték.

Sazby ČNB vzrostly už šestinásobně

K tomu všemu se přidává i růst sazeb České národní banky. Základní repo sazbu centrální banka letos zvýšila už třikrát. Postupně tak vzrostla z 0,25 % na 1,5 %.

Naposledy Česká národní banka tuto sazbu upravila v září, kdy ji dokonce zdvojnásobila. Z 0,75 % tedy bleskově vyskočila na 1,5 %. 

Navíc není vyloučené, že úroková sazba dál poroste. Centrální banka se totiž tímto způsobem snaží dostat pod kontrolu prudce rostoucí inflaci.

Na úrokových sazbách hypoték se to sice projeví až s několikaměsíčním zpožděním, už nyní to ale znamená, že úroky v příštích měsících rozhodně neklesnou.

Najdete i úrok pod 2,5 %. Zatím…

Experti a analytici z jednotlivých bank se přitom shodují, že zásadní růst nad 3% hranici není u úrokových sazeb hypoték příliš pravděpodobný. Podle nich se budou úroky do budoucna pohybovat jen kolem tohoto limitu.

Stále ještě navíc můžete najít poskytovatele, kteří vám dají sazbu i okolo 2,5 %. Nebo dokonce ještě nižší.

Podobné nabídky ale s největší pravděpodobností příliš dlouho nevydrží.

Pro zájemce o hypoteční úvěr to znamená jediné – nečekat a raději jednat. A požádat o hypotéku dřív, než sazby vyrostou ještě výš.

Nespoléhejte se ale jen na nabídku od vaší banky. Vzhledem k vysoké konkurenci na trhu je pravděpodobné, že jinde vám dokáží nabídnout lepší podmínky.

Jak to zjistíte? Pomůže vám hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní základní informace o požadovaném úvěru a za okamžik získáte přehled aktuálních nabídek.

Jednoduše si tak vyberete tu nejvýhodnější.

ANKETA k článku "Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu"

Překonají úrokové sazby hypoték letos hranici 3,5%?
Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.Banky v ČR