Banky.cz Články Hypotéka Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

11.10.2021 Hypotéka

„Předpokládáme, že se na konci roku bude průměrný úrok hypoték pohybovat okolo 3 %.” Taková byla předpověď bankovních analytiků předloni, loni i začátkem tohoto roku. Zatímco v předchozích dvou letech se zdaleka nesplnila, letos k tomu může být opravdu blízko. Hypotéky totiž zdražují už od února. A stále rychleji.

Rychlé zdražování hypoték potvrzují aktuální statistiky. V červenci i v srpnu vyskočila úroková sazba vždy zhruba o 0,1 procentního bodu a koncem prázdnin tak průměrný úrok dosáhl hodnoty 2,32 %.

Ještě o půl roku dřív byl o zhruba 0,4 procentního bodu menší.

Největší poskytovatelé zdražují

Pokud současné tempo růstu úroků vydrží, do konce roku se může průměrná sazba hypoték vyšplhat k 2,75 %.

Takový výhled přitom není nijak nereálný. I díky tomu, že v předchozích týdnech zvýšila své sazby řada bank. A to včetně 3 největších:

Právě tito poskytovatelé mají na trh s hypotékami zásadní vliv. Téměř 75 % z letošního objemu hypotečních úvěrů šlo totiž z jejich účtů.

Jakékoliv zdražení u těchto bank se tedy výrazně promítá do celkových čísel. A také ukazuje ostatním bankám, že se zvýšení úroků bát nemusí.

Některé banky se už blíží ke 3 %

Aktuálně se sazby u trojice největších poskytovatelů pohybují vysoko nad srpnovým průměrem.

  • ČSOB nabízí úrok od 2,69 %,
  • Komerční banka od 2,99 %
  • a Česká spořitelna začíná dokonce na sazbě od 3,14 %.

Průměrná nabídková sazba hypoték tak už v srpnu vyskočila na 2,65 %. A je jasné, že půjde ještě výš.

V praxi se sice s pomocí hypotečního poradce můžete dostat i poměrně výrazně pod tento úrok, přesto počítejte s tím, že sazby dál porostou.

A dá se čekat, že v prvním pololetí příštího roku průměrný úrok u hypoték na 3% hranici opravdu zaútočí.

Hlavní důvod? Rekordní poptávka

Růstu úroků až k 3% hranici nahrává několik faktorů. Tím asi nejvýznamnějším je rekordní zájem o hypotéky.

Už koncem srpna dosáhl celkový objem nových hypoték téměř 293 miliard korun. Za celý loňský rok, který byl mimochodem rekordní, byl přitom objem nových hypotečních úvěrů „pouze” 254 miliard.

Jen v srpnu si lidé na bydlení půjčili necelých 34 miliard korun. Tedy nejméně od letošního února. Přesto byl podle údajů dodaných bankami nejúspěšnějším srpnem v historii.

Například loni stejnou dobou si lidé půjčili jen necelých 20 miliard.

Zároveň je potřeba říct, že letní měsíce patří na hypotečním trhu dlouhodobě mezi nejslabší. Je tedy možné, že na podzim čísla opět stoupnou.

Znamená to, že na konci roku může padnout i hranice 400 miliard korun!

Roste i cena zdrojů

Díky rekordnímu zájmu poskytovatelé nemají důvod zlevňovat. Tím spíš, že úroky na mezibankovních trzích stále rostou. I když pomaleji než začátkem roku.

Právě od nich se odvíjí cena peněz, které si banky půjčují na zajištění hypotečních úvěrů. A následně tedy také úrokové sazby hypoték.

Sazby ČNB vzrostly už šestinásobně

K tomu všemu se přidává i růst sazeb České národní banky. Základní repo sazbu centrální banka letos zvýšila už třikrát. Postupně tak vzrostla z 0,25 % na 1,5 %.

Naposledy Česká národní banka tuto sazbu upravila v září, kdy ji dokonce zdvojnásobila. Z 0,75 % tedy bleskově vyskočila na 1,5 %. 

Navíc není vyloučené, že úroková sazba dál poroste. Centrální banka se totiž tímto způsobem snaží dostat pod kontrolu prudce rostoucí inflaci.

Na úrokových sazbách hypoték se to sice projeví až s několikaměsíčním zpožděním, už nyní to ale znamená, že úroky v příštích měsících rozhodně neklesnou.

Najdete i úrok pod 2,5 %. Zatím…

Experti a analytici z jednotlivých bank se přitom shodují, že zásadní růst nad 3% hranici není u úrokových sazeb hypoték příliš pravděpodobný. Podle nich se budou úroky do budoucna pohybovat jen kolem tohoto limitu.

Stále ještě navíc můžete najít poskytovatele, kteří vám dají sazbu i okolo 2,5 %. Nebo dokonce ještě nižší.

Podobné nabídky ale s největší pravděpodobností příliš dlouho nevydrží.

Pro zájemce o hypoteční úvěr to znamená jediné – nečekat a raději jednat. A požádat o hypotéku dřív, než sazby vyrostou ještě výš.

Nespoléhejte se ale jen na nabídku od vaší banky. Vzhledem k vysoké konkurenci na trhu je pravděpodobné, že jinde vám dokáží nabídnout lepší podmínky.

Jak to zjistíte? Pomůže vám hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní základní informace o požadovaném úvěru a za okamžik získáte přehled aktuálních nabídek.

Jednoduše si tak vyberete tu nejvýhodnější.

ANKETA k článku Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

Překonají úrokové sazby hypoték letos hranici 3,5%?

Počet odpovědí: 110

KOMENTÁŘE k článku Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Za předčasné splacení hypotéky zaplatíte i 70 000 Kč. Počítá s tím návrh ministerstva

12.9.2022 Hypotéka

Jen několik set korun, v horším případě pár tisíc. Takové poplatky za předčasné splacení hypotéky si v současnosti účtují banky na českém trhu. Brzy se to ale změní. Ministerstvo financí připravilo novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která poplatky za předčasné splacení navyšuje i na desítky tisíc korun.

Hypotéka, nebo nájem? Výhodnější je první možnost

15.8.2022 Hypotéka

Uvázat se na několik desítek let k placení hypotéky, nebo raději zvolit nájem? Tuto otázku nyní řeší mnoho lidí. Odpověď na ni zůstává stále stejná: hypotéka se i v současné době vyplatí víc než nájem. A to přesto, že úroky u nabízených půjček na bydlení výrazně rostou.

Je samozřejmé, že obě zmíněné možnosti mají svá pro a proti. Pokud to ale vaše finanční situace dovolí, existují minimálně 3 důvody, proč dát přednost hypotéce.

Úroky u hypoték míří k 7 %. Hrozí útok na 10% hranici?

18.7.2022 Hypotéka

Hypotéka s úrokem 2,13 %. Že to zní jako utopie? Ještě loni v červnu jste půjčku na bydlení s takovou sazbou bez problémů sehnali. Od té doby ale úroky raketově vzrostly a v současnosti banky nabízí průměrnou úrokovou sazbu 6,24 %. Hypoteční úvěr tak získáte skoro 3× dráž než loni v létě!

Reverzní hypotéka coby 4. pilíř důchodového zabezpečení?

14.7.2022 Hypotéka

Reverzní hypotéka je finančním produktem s velmi rychlým vývojem vpřed, i co se jeho kvality a náplně týká. Zatímco donedávna byla u nás považována spíše za „boudu na seniory“, díky postupné kultivaci trhu se ze zpětné hypotéky stává plnohodnotný hypoteční produkt.

Novou hypotéku plánuje 13 % lidí. Největší zájem je o půjčky na víc než 25 let

20.6.2022 Hypotéka

Rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se úroky u hypoték. Tyto dva důvody hrají významnou roli ve zvažování, jestli si sjednat půjčku na bydlení, nebo ne. Postupně přibývá těch, které současná situace od podobného kroku odrazuje. I přesto hypotéku plánuje 13 % lidí.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od