Banky.cz Banky.cz Články Pojištění Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci

Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci

Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci
12.10.2020, Pojištění

Větší strach o práci. A také větší poptávka po pojištění ztráty zaměstnání. I to jsou dopady koronavirové pandemie.

Za posledního půl roku podle dat BNP Paribas Cardif Pojišťovny vzrostl zájem o pojištění o 53 %. Lidé si ho sjednávají hlavně u svých klíčových půjček, jako jsou hypotéky či spotřebitelské úvěry.

Toto pojištění jim totiž v případě ztráty zaměstnání zajistí dostatek peněz, aby mohli dál splácet svoje půjčky.

Nezaměstnanost poroste

Že je strach lidí o práci oprávněný, potvrzuje i ministerstvo financí, které nárůst nezaměstnanosti předpovídá. Některé profese jsou totiž poměrně výrazně ohrožené současnými státními omezeními.

Růstu nezaměstnanosti nahrává i fakt, že na konci října skončí státní podpora firem. A je otázkou, jestli na ni nějaká další podobná podpora naváže.

Pojištění zaplatí splátky za vás

Pokud také uvažujete o pojištění schopnosti splácet, dejte si pozor na několik věcí. Vždy si pořádně prostudujte, na co všechno se pojistka vztahuje. Většinou se toto pojištění v základní verzi týká jen smrti nebo trvalé invalidity. V těchto případech za vás pojišťovna zaplatí celý zůstatek hypotečního úvěru.

Připojistit si ale můžete i další situace, jako je například:

 • dlouhodobá pracovní neschopnost,
 • ztráta zaměstnání,
 • ošetřování člena rodiny.

Záleží na tom, co vám pojišťovna nabídne. Podoba pojistky se totiž u jednotlivých poskytovatelů poměrně výrazně liší.

Konkrétně u ztráty zaměstnání můžete pojištění většinou uplatnit, až když jste bez práce déle než 30 dnů. Pojišťovna pak převezme placení a bude za vás platit až 12 splátek. A to včetně úroků.

Může pomoci i proti důsledkům koronaviru

Vždy se podívejte do pojistných podmínek na výluky. Důležité je, aby v nich nebyla uvedená epidemie či pandemie. Pokud nic takového nenajdete, pojišťovna za vás obvykle zaplatí splátky, když například:

 • ztratíte zaměstnání kvůli onemocnění koronavirem,
 • přijdete o práci, protože zaměstnavatel musel kvůli pandemii propouštět,
 • přerušíte podnikání kvůli nouzovému stavu.

Zároveň si zkontrolujte další výluky, které můžou výplatu peněz v podobných situacích ovlivnit. Podmínky u jednotlivých pojišťoven se totiž liší. Zatímco u jednoho poskytovatele vám ztrátu práce při propouštění kvůli koronavirové pandemii bez problémů proplatí, jinde můžete narazit.

Zaplatíte procenta navíc

Cena za toto pojištění se odvozuje od pravidelné měsíční splátky úvěru, případně od jeho výše. Měsíčně tak platíte určité procento vypočítané z jedné nebo druhé položky.

U ceny odvozené od měsíčních splátek to přitom může být i sazba kolem 10 %.

Počítejte s karenční lhůtou

Pokud se bojíte, že o práci skutečně přijdete, můžete se pojistit klidně hned. Musíte ale počítat s takzvanou karenční lhůtou. To je doba, po kterou nemůžete pojištění uplatnit.

Tato lhůta bývá 30 ale i 60 dnů. Každá pojišťovna ji určuje podle svého.

Někde se také můžete setkat s podmínkou, že se pojištění nevztahuje na ztrátu zaměstnaní do půl roku od doby, kdy jste do práce nastoupili. Nebo půl roku od uzavření pojištění.

Vyplatí se vám pojištění schopnosti splácet?

Pojištění schopnosti splácet vám banky zpravidla nabídnou automaticky při sjednávání hypotéky nebo větších úvěrů. Jenže i když vám může přinést slevu z úrokové sazby, ne vždy se vyplatí. V mnoha ohledech je totiž výhodnější životní pojištění.

Základní problém pojištění schopnosti splácet je, že:

 • obsahuje mnoho výluk,
 • není flexibilní
 • a je poměrně drahé.

Životní pojištění je flexibilnější

Naopak nevýhodou životního pojištění je, že se obecně nevztahuje na případy, které se netýkají zdraví. Pokud tedy o práci přijdete kvůli tomu, že zaměstnavatel musel propouštět, tak peníze z pojištění nedostanete.

Na druhou stranu v oblastech týkajících se zdraví nabízí daleko více možností než pojištění schopnosti splácet. Můžete si sjednat pojistku pro případ:

 • úmrtí,
 • invalidity,
 • trvalých následků,
 • závažných onemocnění,
 • hospitalizace
 • či pracovní neschopnosti.

Nastavte si pojistku podle svého

Životní pojištění je navíc oproti pojištění schopnosti splácet daleko flexibilnější. Kdykoliv snadno upravíte jeho parametry a přizpůsobíte ho tak své situaci.

Když se vám například narodí dítě, snadno jej do pojištění přidáte. Nebo si limity u pojištění zvýšíte či snížíte – jak právě potřebujete.

Sami si tak například u pojištění pracovní neschopnosti nastavíte částku, kterou chcete pobírat. Můžete si klidně určit i stejnou sumu, jakou běžně dostáváte v práci. Nebudete tak mít problémy se splácením hypotéky či spotřebitelských úvěrů. A navíc nemusíte slevovat ze svých standardů.

Počítejte ale s tím, že čím vyšší pojistné plnění si nastavíte, tím více za pojištění zaplatíte.

Životní pojištění a koronavirus

Stejně jako v případě pojištění ztráty zaměstnání roste kvůli současné situaci i poptávka po životním pojištění. Nákaza totiž může každého vyřadit z běžného života na poměrně dlouhou dobu.

Pokud si tedy pojištění sjednáváte až nyní, dejte pozor na takzvanou čekací dobu. Je to období, kdy pojištění ještě není po podpisu smlouvy účinné. V současnosti je nejméně dva měsíce a týká se zejména nemocí.

A samozřejmě se opět nezapomeňte ujistit, že mezi výlukami není epidemie či pandemie.

ANKETA k článku "Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci"

Obáváte se ztráty zaměstnání?
Počet odpovědí: 101

KOMENTÁŘE k článku Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

23.11.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Povinné ručení potřebuje každý, kdo má auto a chce s ním jezdit. Jeho sjednání je snadné. Jenže změna pojišťovny už bývá složitější. A to dost výrazně. Kdykoliv vás nechá odejít jen Direct pojišťovna. U ostatních musíte počkat i několik měsíců.

Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

9.11.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Výpadek mzdy spojený s nemocí, karanténou nebo ošetřováním člena rodiny. S tím se stále častěji setkávají české domácnosti. A přemýšlejí, jak takovou situaci řešit. Pomoc je přitom jednoduchá – stačí sáhnout po životním pojištění a vhodných připojištěních. Zájem o tyto produkty tak v posledních měsících roste.

Skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa a stala se pětkou na trhu

Skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa a stala se pětkou na trhu

26.10.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Plánované převzetí společností Axa rakouskou skupinou Uniqa je u konce. Spojení, které bylo oznámené letos v únoru, v polovině října schválily všechny potřebné úřady

Jak se správně pojistit, když pronajímáte byt

Jak se správně pojistit, když pronajímáte byt

28.9.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pronájem bytu nebo domu znamená na jednu stranu jistý výdělek, na stranu druhou je to vždy určitý risk. Svůj majetek totiž svěřujete lidem, které většinou moc neznáte. Je proto rozumné přemýšlet o kvalitním pojištění.

Pojištění elektroniky: na co si dát pozor při pojištění mobilu a notebooku

Pojištění elektroniky: na co si dát pozor při pojištění mobilu a notebooku

14.9.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Mobilní telefony a počítače jsou téměř neodmyslitelnou součástí našich životů. Stačí ale malá nehoda a z drahého zařízení je hromada součástek. A proto je tu pojištění mobilu nebo notebooku. Díky němu získáte peníze na nákup nového vybavení. Podívejte se, jak pojistka funguje a na co si dát pozor.Banky v ČR