Banky.cz Články Pojištění Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

9.11.2020 Pojištění

Výpadek mzdy spojený s nemocí, karanténou nebo ošetřováním člena rodiny. S tím se stále častěji setkávají české domácnosti. A přemýšlejí, jak takovou situaci řešit. Pomoc je přitom jednoduchá – stačí sáhnout po životním pojištění a vhodných připojištěních. Zájem o tyto produkty tak v posledních měsících roste.

REKLAMA
REKLAMA

Větší poptávku po životním pojištění potvrzují jednotlivé pojišťovny. Stoupat začala už začátkem léta. Tedy v době, kdy v České republice odeznívala první vlna koronavirové pandemie.

Lidé tehdy za sebou měli čerstvé zkušenosti s vládními omezeními a s dopady nemoci COVID–19. Navíc už v té době odborníci varovali před druhou vlnou tohoto onemocnění.

A to všechno se pravděpodobně projevilo na rozhodnutí lidí sjednat si životní pojištění.

Lidé řeší ošetřovné a denní dávky při nemoci

Přestože většina poskytovatelů nemá přesná čísla dokumentující vyšší poptávku po životním pojištění, shodují se, že nárůst byl poměrně výrazný. Stoupl zejména zájem o pojištění:

  • denních dávek v pracovní neschopnosti,
  • denních dávek za hospitalizaci,
  • ošetřovného
  • nebo o pojištění ztráty zaměstnání a schopnosti splácet úvěry.

Většina těchto pojistek je součástí právě životního pojištění. Případně si je k němu mohou lidé sjednat jako připojištění.

Na koronavirus myslí pojišťovny automaticky

Pojišťovny se také shodují, že si lidé často ověřují, jestli je životní pojistka ochrání i před následky koronaviru. Bojí se totiž, že se pojištění na novou nemoc vztahovat nebude.

Takové obavy ale bývají zbytečné.

Pokud je součástí životního pojištění také pojistné plnění pro případ onemocnění, jeho následků nebo například hospitalizace kvůli nemoci, můžete být v klidu. Zpravidla se tato rizika vztahují na veškeré choroby. Včetně koronavirových onemocnění.

Životní pojištění od expertů

Platí to přitom jak pro nové pojistky, tak pro ty starší.

Problém může nastat pouze v případě, že je mezi výlukami uvedená epidemie nebo pandemie. V tu chvíli může pojišťovna výplatu plnění odmítnout. Ale jen když jste se nakazili v době, kdy byla epidemie či pandemie vyhlášená.

Rozhodně si tedy nezapomeňte výluky před podpisem pojistné smlouvy zkontrolovat. Ať máte jistotu, že se můžete na pojišťovnu opravdu spolehnout.

Přístup pojišťoven se liší

O koronavirus se v souvislosti s životním pojištěním zajímají lidé ještě z jednoho důvodu. Chtějí si být jistí, že dostanou peníze například při:

  • nařízené karanténě, i když nejsou nakažení,
  • nebo při „ošetřování” dítěte v době, kdy jsou zavřené školy.

Ne každá pojišťovna ale podobné služby nabízí. Někteří poskytovatelé vám karanténu proplatí, pouze když se opravdu nakazíte.

Jinde naopak máte nárok na peníze, i když vás hygienická stanice pošle do karantény pouze preventivně.

Životní pojištění od expertů

Podobná situace je také v případě ošetřování dítěte. Zatímco většina poskytovatelů vám ho proplatí jen v případě, že je váš potomek opravdu nemocný, některé pojišťovny vám pomůžou, i když jste doma s dětmi pouze kvůli zavřené škole.

Před uzavřením pojistky proto raději požádejte o radu nezávislé odborníky na životní pojištění. Dobře znají nabídky jednotlivých pojišťoven a pomůžou vám najít takový produkt, který nejlépe pokryje veškerá rizika.

Minulý rok životní pojištění klesalo

Dlouhodobě přitom Češi životní pojištění podceňují. Spoléhají na své zdraví a nepřipouští si, že by mohly přijít výraznější zdravotní potíže. Jen loni proto hrubé předepsané pojistné (tedy předepsané pojistné bez slev a přirážek) kleslo o 5 % v porovnání s rokem 2018. Dosáhlo tak hodnoty 53,4 miliard korun.

V praxi ale pojišťovny vybraly mnohem méně. Po odečtení veškerých slev totiž pojistné kleslo na 45,1 miliardy.

Současný zájem o životní pojištění tak může nastartovat růst tohoto pojišťovacího segmentu. A Česká republika se může přiblížit ke státům západní Evropy, kde je životní pojištění lídrem na pojišťovacím trhu.

Zároveň je potřeba říct, že rozdíl v porovnání se západoevropskými státy je daný také jiným postavením komerčních pojišťoven. Jsou totiž často zapojené i do sociálních a penzijních systémů. A právě to přináší do životního pojištění mnoho peněz.

ANKETA k článku Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

Máte sjednané životní pojištění?

Počet odpovědí: 89

KOMENTÁŘE k článku Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vyplácení životního pojištění: Co vás čeká a jak postupovat

29.1.2024 Pojištění

Po těžkých úrazech, při vážné nemoci nebo dlouhodobé hospitalizaci vám dá jistotu, že nezůstanete bez prostředků. Přesně to umí životní pojištění. A v případě vaší smrti pomůže zajistit rodinu. Stačí jen požádat o peníze. Podívejte se, jak vyplácení životního pojištění funguje.

Jaká je cena životního pojištění a jak ji můžete ovlivnit

26.1.2024 Pojištění

Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.

Pojištění pro motorky: Podívejte se, co umí a jak vybrat to pravé

13.11.2023 Pojištění

Nahá i oblečená, učesaná i neučesaná. Přesně taková byla chytrá horákyně. Proč to zmiňujeme? Protože pojištění motorky je takovou chytrou horákyní na pojistném trhu. V porovnání s pojištěním auta je totiž levnější i dražší, platíte ho i neplatíte… Podívejte se, jak je to možné.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: Víte, jak se liší?

30.10.2023 Pojištění

Jedno chrání nábytek a elektroniku, druhé stěny, podlahy a střechu. Tak se dá zjednodušeně popsat hlavní rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Pokud bydlíte ve vlastním domě nebo bytě, potřebujete obě pojistky. Podívejte se, proč to tak je, co všechno tato pojištění řeší a na co si dát pozor.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku

23.10.2023 Pojištění

Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ na více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibude spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.

Z naší bankovní poradny

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena