Banky.cz Články Půjčka Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

19.4.2021 Půjčka

Míříme do černých čísel! Takovou zprávu nedávno zveřejnila peer to peer platforma Zonky. V březnu zažila rekordní měsíc v historii a minulý rok se jí podařilo meziroční ztrátu snížit o 91 %. Letos by se tak mohlo Zonky poprvé dostat do plusu.

Na rekordní březen společnost upozornila v tiskové zprávě. Podle ní si lidé tento měsíc prostřednictvím Zonky půjčili víc než 600 milionů korun.

CEO společnosti Zonky Jiří Humhal věří, že za růstem zájmu jsou novinky, které společnost klientům nabídla. „Limit půjčky jsme navýšili až na 900 tisíc korun a zároveň jsme prodloužili maximální dobu splácení na deset let. Klienti mají o půjčky s novými parametry velký zájem,“ poznamenal Jiří Humhal.

K vyšším limitům pomůže refinancování

Zájem o nové podmínky potvrzují i čísla. Možnost získat vyšší půjčku a delší dobu splácení mají klienti od začátku března a jen za první týden tuto možnost využilo 40 % žadatelů.

Ještě koncem února přitom Zonky nabízela:

  • půjčku maximálně 750 000 korun
  • a dobu splácení nanejvýš 7 let.

Nové podmínky navíc mohou využít nejen noví, ale i stávající klienti. Stačí jen požádat o refinancování současného úvěru.

Celkem si lidé půjčili už 15 miliard

I díky rekordnímu březnu se společnost Zonky výrazně přiblížila k metě 100 000 poskytnutých úvěrů. Koncem minulého měsíce už jich bylo téměř 99 000. A CEO Zonky Jiří Humhal věří, že ještě v dubnu padne stotisícová hranice.

Od roku 2015, kdy vstoupilo Zonky na trh, si přitom lidé jeho prostřednictvím půjčili už celkem 15 miliard korun. Získalo je 69 000 klientů a složilo se na ně přes 44 000 investorů.

Jako peer to peer platforma totiž Zonky zpravidla nepůjčuje z vlastního kapitálu, ale propojuje žadatele o půjčku s investory, kteří se chtějí na úvěr složit.

Za to jim pak dlužníci spolu se splátkami posílají vyměřený úrok. Odvíjí se od rizikovosti žadatele a aktuálně se pohybuje od 2,99 % do 19,99 %.

Do plusu firmu nepustilo Španělsko

Rostoucí poptávka může Zonky pomoci, aby se letos poprvé dostalo její hospodaření do černých čísel.

Společnost to měla v plánu už loni. Nakonec ale skončila ve ztrátě 34 milionů korun. A kumulovaná čistá ztráta od začátku fungování Zonky vyrostla na 1 miliardu.

Vedení společnosti je přesto optimistické. I proto, že loňská ztráta byla v meziročním porovnání o 91 % nižší než ta z roku 2019. Navíc se na ní výrazně podepsalo rozhodnutí zastavit expanzi do Španělska.

„V loňském roce se nám dařilo navyšovat počet klientů, kteří si u Zonky berou půjčku, i počet klientů, kteří mají možnost do těchto půjček investovat. A pokud bychom nemuseli vynakládat jednorázové náklady spojené s uzavřením expanze firmy do Španělska ve výši 40 milionů, zakončili bychom rok 2020 už v zisku,“ upozornil CEO Zonky Jiří Humhal.

Rok plný změn

Zonky loni prošlo velkými změnami. Jednou z nich bylo nečekané zrušení plánů na zahraniční expanzi. Rozhodlo o něm vedení skupiny Home Credit International, pod kterou Zonky patřilo. I kvůli obavám z vývoje světové ekonomiky se tehdy skupina rozhodla soustředit hlavně na asijský trh, který je pro ni klíčový.

A také posilovat své postavení v České republice – což byl případ právě Zonky.

Další novinkou byl přechod Zonky ze skupiny Home Credit pod Air Bank. Obě společnosti spadají do holdingu PPF nedávno zesnulého miliardáře Petra Kellnera.

Air Bank klientům nabízí služby od Zonky

Právě propojení Zonky a Air Bank nabírá v poslední době na intenzitě. Air Bank totiž do své mobilní aplikace My Air začala napojovat službu Zonky Rentiér pro investory.

Tato služba klientům umožňuje naráz investovat do stovek úvěrů a diverzifikovat tím své portfolio. Očekávaný výnos je 3,55 % ročně a investice za vás řídí Zonky.

Podmínkou je ale vklad nejméně 50 000 korun. A minimální doba investování 1 rok.

Tato služba se tak blíží investování prostřednictvím bank a cílí spíš na větší investory.

V současnosti ji proto Air Bank nabízí jen vybraným klientům. Požádat o ni ale mohou i ostatní.

Zvažte i ostatní možnosti

Z pohledu žadatelů o půjčku je postup vždy stejný. Stačí požádat o úvěr prostřednictvím Zonky a pokud firma žádost schválí, zveřejní ji na svém portálu. Poté se na ni mohou složit investoři.

Když přitom nevyberete dost peněz, nic se neděje. Zbylou částku vám půjčí přímo Zonky.

Jak už jsme zmínili, úrok se pohybuje od 2,99 % do 19,99 %. Podle toho, do jaké rizikové skupiny vás Zonky zařadí.

Výhodou peer to peer platforem je, že můžete získat úvěr i v případech, kdy vám v bance půjčit nechtějí. Zároveň vám ale hrozí vyšší úročení. Proto nezapomeňte vždy napřed porovnat také ostatní úvěry a jejich podmínky. Pomůže vám s tím naše srovnání půjček.

Snadno tak najdete úvěr, který vám nabídne nejlepší dobu splácení nebo nejnižší úrok a RPSN.Jít na srovnání půjček

ANKETA k článku Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Líbí se Vám vyšší úvěrové limity Zonky?

Počet odpovědí: 62

KOMENTÁŘE k článku Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka 50 000 Kč? Někde vrátíte i čtyřnásobek!

12.12.2022 Půjčka

Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.

Nákup jídla a dalšího zboží na dluh? Zájem o odložené platby roste

14.11.2022 Půjčka

Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena