Banky.cz Banky.cz Články Půjčka Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů
19.4.2021, Půjčka

Míříme do černých čísel! Takovou zprávu nedávno zveřejnila peer to peer platforma Zonky. V březnu zažila rekordní měsíc v historii a minulý rok se jí podařilo meziroční ztrátu snížit o 91 %. Letos by se tak mohlo Zonky poprvé dostat do plusu.

Na rekordní březen společnost upozornila v tiskové zprávě. Podle ní si lidé tento měsíc prostřednictvím Zonky půjčili víc než 600 milionů korun.

CEO společnosti Zonky Jiří Humhal věří, že za růstem zájmu jsou novinky, které společnost klientům nabídla. „Limit půjčky jsme navýšili až na 900 tisíc korun a zároveň jsme prodloužili maximální dobu splácení na deset let. Klienti mají o půjčky s novými parametry velký zájem,“ poznamenal Jiří Humhal.

K vyšším limitům pomůže refinancování

Zájem o nové podmínky potvrzují i čísla. Možnost získat vyšší půjčku a delší dobu splácení mají klienti od začátku března a jen za první týden tuto možnost využilo 40 % žadatelů.

Ještě koncem února přitom Zonky nabízela:

  • půjčku maximálně 750 000 korun
  • a dobu splácení nanejvýš 7 let.

Nové podmínky navíc mohou využít nejen noví, ale i stávající klienti. Stačí jen požádat o refinancování současného úvěru.

Celkem si lidé půjčili už 15 miliard

I díky rekordnímu březnu se společnost Zonky výrazně přiblížila k metě 100 000 poskytnutých úvěrů. Koncem minulého měsíce už jich bylo téměř 99 000. A CEO Zonky Jiří Humhal věří, že ještě v dubnu padne stotisícová hranice.

Od roku 2015, kdy vstoupilo Zonky na trh, si přitom lidé jeho prostřednictvím půjčili už celkem 15 miliard korun. Získalo je 69 000 klientů a složilo se na ně přes 44 000 investorů.

Jako peer to peer platforma totiž Zonky zpravidla nepůjčuje z vlastního kapitálu, ale propojuje žadatele o půjčku s investory, kteří se chtějí na úvěr složit.

Za to jim pak dlužníci spolu se splátkami posílají vyměřený úrok. Odvíjí se od rizikovosti žadatele a aktuálně se pohybuje od 2,99 % do 19,99 %.

Do plusu firmu nepustilo Španělsko

Rostoucí poptávka může Zonky pomoci, aby se letos poprvé dostalo její hospodaření do černých čísel.

Společnost to měla v plánu už loni. Nakonec ale skončila ve ztrátě 34 milionů korun. A kumulovaná čistá ztráta od začátku fungování Zonky vyrostla na 1 miliardu.

Vedení společnosti je přesto optimistické. I proto, že loňská ztráta byla v meziročním porovnání o 91 % nižší než ta z roku 2019. Navíc se na ní výrazně podepsalo rozhodnutí zastavit expanzi do Španělska.

„V loňském roce se nám dařilo navyšovat počet klientů, kteří si u Zonky berou půjčku, i počet klientů, kteří mají možnost do těchto půjček investovat. A pokud bychom nemuseli vynakládat jednorázové náklady spojené s uzavřením expanze firmy do Španělska ve výši 40 milionů, zakončili bychom rok 2020 už v zisku,“ upozornil CEO Zonky Jiří Humhal.

Rok plný změn

Zonky loni prošlo velkými změnami. Jednou z nich bylo nečekané zrušení plánů na zahraniční expanzi. Rozhodlo o něm vedení skupiny Home Credit International, pod kterou Zonky patřilo. I kvůli obavám z vývoje světové ekonomiky se tehdy skupina rozhodla soustředit hlavně na asijský trh, který je pro ni klíčový.

A také posilovat své postavení v České republice – což byl případ právě Zonky.

Další novinkou byl přechod Zonky ze skupiny Home Credit pod Air Bank. Obě společnosti spadají do holdingu PPF nedávno zesnulého miliardáře Petra Kellnera.

Air Bank klientům nabízí služby od Zonky

Právě propojení Zonky a Air Bank nabírá v poslední době na intenzitě. Air Bank totiž do své mobilní aplikace My Air začala napojovat službu Zonky Rentiér pro investory.

Tato služba klientům umožňuje naráz investovat do stovek úvěrů a diverzifikovat tím své portfolio. Očekávaný výnos je 3,55 % ročně a investice za vás řídí Zonky.

Podmínkou je ale vklad nejméně 50 000 korun. A minimální doba investování 1 rok.

Tato služba se tak blíží investování prostřednictvím bank a cílí spíš na větší investory.

V současnosti ji proto Air Bank nabízí jen vybraným klientům. Požádat o ni ale mohou i ostatní.

Zvažte i ostatní možnosti

Z pohledu žadatelů o půjčku je postup vždy stejný. Stačí požádat o úvěr prostřednictvím Zonky a pokud firma žádost schválí, zveřejní ji na svém portálu. Poté se na ni mohou složit investoři.

Když přitom nevyberete dost peněz, nic se neděje. Zbylou částku vám půjčí přímo Zonky.

Jak už jsme zmínili, úrok se pohybuje od 2,99 % do 19,99 %. Podle toho, do jaké rizikové skupiny vás Zonky zařadí.

Výhodou peer to peer platforem je, že můžete získat úvěr i v případech, kdy vám v bance půjčit nechtějí. Zároveň vám ale hrozí vyšší úročení. Proto nezapomeňte vždy napřed porovnat také ostatní úvěry a jejich podmínky. Pomůže vám s tím naše srovnání půjček.

Snadno tak najdete úvěr, který vám nabídne nejlepší dobu splácení nebo nejnižší úrok a RPSN.

ANKETA k článku "Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů"

Líbí se Vám vyšší úvěrové limity Zonky?
Počet odpovědí: 62

KOMENTÁŘE k článku Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

6.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Na kolik mě půjčka vyjde, můžu ji splatit předčasně a kolik budu měsíčně splácet? Právě tyto tři otázky si lidé při sjednávání půjčky pokládají nejčastěji. Vyplývá to alespoň z nového průzkumu Air Bank.

Manželská půjčka

Manželská půjčka

3.9.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Někdy si půjčku berou lidé jen sami na sebe, často se ale zadluží v jednom úvěru oba manželé. Buď proto, aby společně dosáhli na vyšší částku, nebo si podpis smlouvy oběma manželi vyžádá banka. Pravidelně se tak děje u hypoték a často u manželských úvěrů nad půl milionu korun. Jak fungují manželské půjčky, kdo za co ručí a kdy je v pořádku vzít si úvěr bez souhlasu manžela?

Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka

19.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Brát si novomanželské půjčky bývalo dříve zcela běžné. Stát je poskytoval bezúročně, některé podniky ani nevyžadovaly jejich vrácení (splácení). Novomanželská půjčka byla brána jako investice do nově získaných zaměstnanců v regionech, kam bylo složitější nové obyvatele přilákat. Ale co půjčka pro novomanžele dnes? Funguje ještě a je také zdarma? 

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

11.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

I banku prý můžeme mít rádi. Tak se pojďme podívat, jestli nám právě Air Bank dává podněty k tomu, abychom si ji mohli oblíbit. Podíváme se na AirBank půjčky, které nám v současnosti tato banka nabízí. Jaké zkušenosti přináší Air Bank půjčka, co ji odlišuje od ostatních bankovních úvěrů? jak přísně Air bank žadatele o půjčku hodnotí. Jde vůbec o banku, které se dá věřit, když je ve stejné finanční skupině jako Home Credit nebo Kamali? A zůstane i nadále českou bankou pod názvem Air Bank?

Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

9.8.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Krátkodobá půjčka 10 000 korun může znamenat, že budete vracet necelé dvě stovky navíc. Nebo můžete za takovou půjčku zaplatit klidně i přes 18 000 korun. Záleží na tom, u koho si půjčíte.Banky v ČR