Banky.cz Články Půjčka Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů
19.4.2021 Půjčka

Míříme do černých čísel! Takovou zprávu nedávno zveřejnila peer to peer platforma Zonky. V březnu zažila rekordní měsíc v historii a minulý rok se jí podařilo meziroční ztrátu snížit o 91 %. Letos by se tak mohlo Zonky poprvé dostat do plusu.

Na rekordní březen společnost upozornila v tiskové zprávě. Podle ní si lidé tento měsíc prostřednictvím Zonky půjčili víc než 600 milionů korun.

CEO společnosti Zonky Jiří Humhal věří, že za růstem zájmu jsou novinky, které společnost klientům nabídla. „Limit půjčky jsme navýšili až na 900 tisíc korun a zároveň jsme prodloužili maximální dobu splácení na deset let. Klienti mají o půjčky s novými parametry velký zájem,“ poznamenal Jiří Humhal.

K vyšším limitům pomůže refinancování

Zájem o nové podmínky potvrzují i čísla. Možnost získat vyšší půjčku a delší dobu splácení mají klienti od začátku března a jen za první týden tuto možnost využilo 40 % žadatelů.

Ještě koncem února přitom Zonky nabízela:

  • půjčku maximálně 750 000 korun
  • a dobu splácení nanejvýš 7 let.

Nové podmínky navíc mohou využít nejen noví, ale i stávající klienti. Stačí jen požádat o refinancování současného úvěru.

Celkem si lidé půjčili už 15 miliard

I díky rekordnímu březnu se společnost Zonky výrazně přiblížila k metě 100 000 poskytnutých úvěrů. Koncem minulého měsíce už jich bylo téměř 99 000. A CEO Zonky Jiří Humhal věří, že ještě v dubnu padne stotisícová hranice.

Od roku 2015, kdy vstoupilo Zonky na trh, si přitom lidé jeho prostřednictvím půjčili už celkem 15 miliard korun. Získalo je 69 000 klientů a složilo se na ně přes 44 000 investorů.

Jako peer to peer platforma totiž Zonky zpravidla nepůjčuje z vlastního kapitálu, ale propojuje žadatele o půjčku s investory, kteří se chtějí na úvěr složit.

Za to jim pak dlužníci spolu se splátkami posílají vyměřený úrok. Odvíjí se od rizikovosti žadatele a aktuálně se pohybuje od 2,99 % do 19,99 %.

Do plusu firmu nepustilo Španělsko

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Rostoucí poptávka může Zonky pomoci, aby se letos poprvé dostalo její hospodaření do černých čísel.

Společnost to měla v plánu už loni. Nakonec ale skončila ve ztrátě 34 milionů korun. A kumulovaná čistá ztráta od začátku fungování Zonky vyrostla na 1 miliardu.

Vedení společnosti je přesto optimistické. I proto, že loňská ztráta byla v meziročním porovnání o 91 % nižší než ta z roku 2019. Navíc se na ní výrazně podepsalo rozhodnutí zastavit expanzi do Španělska.

„V loňském roce se nám dařilo navyšovat počet klientů, kteří si u Zonky berou půjčku, i počet klientů, kteří mají možnost do těchto půjček investovat. A pokud bychom nemuseli vynakládat jednorázové náklady spojené s uzavřením expanze firmy do Španělska ve výši 40 milionů, zakončili bychom rok 2020 už v zisku,“ upozornil CEO Zonky Jiří Humhal.

Rok plný změn

Zonky loni prošlo velkými změnami. Jednou z nich bylo nečekané zrušení plánů na zahraniční expanzi. Rozhodlo o něm vedení skupiny Home Credit International, pod kterou Zonky patřilo. I kvůli obavám z vývoje světové ekonomiky se tehdy skupina rozhodla soustředit hlavně na asijský trh, který je pro ni klíčový.

A také posilovat své postavení v České republice – což byl případ právě Zonky.

Další novinkou byl přechod Zonky ze skupiny Home Credit pod Air Bank. Obě společnosti spadají do holdingu PPF nedávno zesnulého miliardáře Petra Kellnera.

Air Bank klientům nabízí služby od Zonky

Právě propojení Zonky a Air Bank nabírá v poslední době na intenzitě. Air Bank totiž do své mobilní aplikace My Air začala napojovat službu Zonky Rentiér pro investory.

Tato služba klientům umožňuje naráz investovat do stovek úvěrů a diverzifikovat tím své portfolio. Očekávaný výnos je 3,55 % ročně a investice za vás řídí Zonky.

Podmínkou je ale vklad nejméně 50 000 korun. A minimální doba investování 1 rok.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Tato služba se tak blíží investování prostřednictvím bank a cílí spíš na větší investory.

V současnosti ji proto Air Bank nabízí jen vybraným klientům. Požádat o ni ale mohou i ostatní.

Zvažte i ostatní možnosti

Z pohledu žadatelů o půjčku je postup vždy stejný. Stačí požádat o úvěr prostřednictvím Zonky a pokud firma žádost schválí, zveřejní ji na svém portálu. Poté se na ni mohou složit investoři.

Když přitom nevyberete dost peněz, nic se neděje. Zbylou částku vám půjčí přímo Zonky.

Jak už jsme zmínili, úrok se pohybuje od 2,99 % do 19,99 %. Podle toho, do jaké rizikové skupiny vás Zonky zařadí.

Výhodou peer to peer platforem je, že můžete získat úvěr i v případech, kdy vám v bance půjčit nechtějí. Zároveň vám ale hrozí vyšší úročení. Proto nezapomeňte vždy napřed porovnat také ostatní úvěry a jejich podmínky. Pomůže vám s tím naše srovnání půjček.

Snadno tak najdete úvěr, který vám nabídne nejlepší dobu splácení nebo nejnižší úrok a RPSN.

ANKETA k článku Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Líbí se Vám vyšší úvěrové limity Zonky?

Počet odpovědí: 62

KOMENTÁŘE k článku Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kde zjistím dluhy: Návod na snadné zjištění dluhů

Kde zjistím dluhy: Návod na snadné zjištění dluhů

16.7.2024 Půjčka

V České republice je v současné době 645 700 dlužníků v exekučním řízení a na začátku roku 2024 exekutorská komora evidovala 4 059 035 exekucí. Chcete si být jistí, že nemáte žádné dluhy u bank a nebankovních institucí nebo že nedlužíte na finančním úřadě či na sociálním pojištění? Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak zjistit své dluhy.

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

15.7.2024 Půjčka

Dluhy pryč za 3 roky? Možná ano. Poslanci totiž schválili zkrácení oddlužení z 5 let na 3 roky pro všechny dlužníky (spotřebitele každého věku i podnikatele). Dosud měli tříletou lhůtu pouze senioři a invalidé ve druhém a třetím stupni. Změna vychází z evropské směrnice, která požaduje tříleté oddlužení jen pro podnikatele. Ale česká vláda se zavázala, že se bude zkrácení oddlužení vztahovat i na spotřebitele

Jak sehnat peníze: Půjčky a investice pro každého

Jak sehnat peníze: Půjčky a investice pro každého

12.7.2024 Půjčka

Potřebujete rychle peníze? Půjčka je lákavá, ale pozor na její rizika a skryté poplatky. Chcete své peníze rozmnožit? Investice je dlouhodobější cesta, ale může přinést zajímavé zisky. Nevíte, jak se rozhodnout? Přečtěte si náš článek, který vám pomůže zvážit výhody a nevýhody různých nástrojů pro navýšení příjmu, a najít tu nejlepší cestu k vašim finančním cílům.

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

2.7.2024 Půjčka

Půjčka bez registru je jedním z mnoha typů spotřebitelského úvěru, zároveň patří k nejdiskutovanějším. Dost totiž mate svým zjednodušeným názvem, navíc málokdo tuší, že má ve skutečnosti dvě verze. Název sám o sobě působí dost podezřele, budí dojem porušování pravidel daných zákonem o spotřebitelském úvěru. 

Půjčka na splátky: Jak najít tu nejlepší nabídku pro splácení dluhů

Půjčka na splátky: Jak najít tu nejlepší nabídku pro splácení dluhů

27.6.2024 Půjčka

Ocitli jste se v situaci, kdy je pro vás stále těžší hradit splátky včas? Řešením může být snížení splátek, v extrémním případě jen další půjčka na splátky. Zatímco první varianta je velmi výhodná, a dosáhnete na ni s refinancováním nebo konsolidací půjček, s druhou zmíněnou variantou buďte velmi opatrní: často totiž vede do dluhové pasti a nepříjemných exekucí. Ukážeme vám, jak najít tu nejlepší nabídku pro splácení dluhů.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena