Banky.cz Články Půjčka Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

19.4.2021 Půjčka

Míříme do černých čísel! Takovou zprávu nedávno zveřejnila peer to peer platforma Zonky. V březnu zažila rekordní měsíc v historii a minulý rok se jí podařilo meziroční ztrátu snížit o 91 %. Letos by se tak mohlo Zonky poprvé dostat do plusu.

REKLAMA
REKLAMA

Na rekordní březen společnost upozornila v tiskové zprávě. Podle ní si lidé tento měsíc prostřednictvím Zonky půjčili víc než 600 milionů korun.

CEO společnosti Zonky Jiří Humhal věří, že za růstem zájmu jsou novinky, které společnost klientům nabídla. „Limit půjčky jsme navýšili až na 900 tisíc korun a zároveň jsme prodloužili maximální dobu splácení na deset let. Klienti mají o půjčky s novými parametry velký zájem,“ poznamenal Jiří Humhal.

K vyšším limitům pomůže refinancování

Zájem o nové podmínky potvrzují i čísla. Možnost získat vyšší půjčku a delší dobu splácení mají klienti od začátku března a jen za první týden tuto možnost využilo 40 % žadatelů.

Ještě koncem února přitom Zonky nabízela:

  • půjčku maximálně 750 000 korun
  • a dobu splácení nanejvýš 7 let.

Nové podmínky navíc mohou využít nejen noví, ale i stávající klienti. Stačí jen požádat o refinancování současného úvěru.

Celkem si lidé půjčili už 15 miliard

I díky rekordnímu březnu se společnost Zonky výrazně přiblížila k metě 100 000 poskytnutých úvěrů. Koncem minulého měsíce už jich bylo téměř 99 000. A CEO Zonky Jiří Humhal věří, že ještě v dubnu padne stotisícová hranice.

Od roku 2015, kdy vstoupilo Zonky na trh, si přitom lidé jeho prostřednictvím půjčili už celkem 15 miliard korun. Získalo je 69 000 klientů a složilo se na ně přes 44 000 investorů.

Jako peer to peer platforma totiž Zonky zpravidla nepůjčuje z vlastního kapitálu, ale propojuje žadatele o půjčku s investory, kteří se chtějí na úvěr složit.

Za to jim pak dlužníci spolu se splátkami posílají vyměřený úrok. Odvíjí se od rizikovosti žadatele a aktuálně se pohybuje od 2,99 % do 19,99 %.

Do plusu firmu nepustilo Španělsko

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Rostoucí poptávka může Zonky pomoci, aby se letos poprvé dostalo její hospodaření do černých čísel.

Společnost to měla v plánu už loni. Nakonec ale skončila ve ztrátě 34 milionů korun. A kumulovaná čistá ztráta od začátku fungování Zonky vyrostla na 1 miliardu.

Vedení společnosti je přesto optimistické. I proto, že loňská ztráta byla v meziročním porovnání o 91 % nižší než ta z roku 2019. Navíc se na ní výrazně podepsalo rozhodnutí zastavit expanzi do Španělska.

„V loňském roce se nám dařilo navyšovat počet klientů, kteří si u Zonky berou půjčku, i počet klientů, kteří mají možnost do těchto půjček investovat. A pokud bychom nemuseli vynakládat jednorázové náklady spojené s uzavřením expanze firmy do Španělska ve výši 40 milionů, zakončili bychom rok 2020 už v zisku,“ upozornil CEO Zonky Jiří Humhal.

Rok plný změn

Zonky loni prošlo velkými změnami. Jednou z nich bylo nečekané zrušení plánů na zahraniční expanzi. Rozhodlo o něm vedení skupiny Home Credit International, pod kterou Zonky patřilo. I kvůli obavám z vývoje světové ekonomiky se tehdy skupina rozhodla soustředit hlavně na asijský trh, který je pro ni klíčový.

A také posilovat své postavení v České republice – což byl případ právě Zonky.

Další novinkou byl přechod Zonky ze skupiny Home Credit pod Air Bank. Obě společnosti spadají do holdingu PPF nedávno zesnulého miliardáře Petra Kellnera.

Air Bank klientům nabízí služby od Zonky

Právě propojení Zonky a Air Bank nabírá v poslední době na intenzitě. Air Bank totiž do své mobilní aplikace My Air začala napojovat službu Zonky Rentiér pro investory.

Tato služba klientům umožňuje naráz investovat do stovek úvěrů a diverzifikovat tím své portfolio. Očekávaný výnos je 3,55 % ročně a investice za vás řídí Zonky.

Podmínkou je ale vklad nejméně 50 000 korun. A minimální doba investování 1 rok.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Tato služba se tak blíží investování prostřednictvím bank a cílí spíš na větší investory.

V současnosti ji proto Air Bank nabízí jen vybraným klientům. Požádat o ni ale mohou i ostatní.

Zvažte i ostatní možnosti

Z pohledu žadatelů o půjčku je postup vždy stejný. Stačí požádat o úvěr prostřednictvím Zonky a pokud firma žádost schválí, zveřejní ji na svém portálu. Poté se na ni mohou složit investoři.

Když přitom nevyberete dost peněz, nic se neděje. Zbylou částku vám půjčí přímo Zonky.

Jak už jsme zmínili, úrok se pohybuje od 2,99 % do 19,99 %. Podle toho, do jaké rizikové skupiny vás Zonky zařadí.

Výhodou peer to peer platforem je, že můžete získat úvěr i v případech, kdy vám v bance půjčit nechtějí. Zároveň vám ale hrozí vyšší úročení. Proto nezapomeňte vždy napřed porovnat také ostatní úvěry a jejich podmínky. Pomůže vám s tím naše srovnání půjček.

Snadno tak najdete úvěr, který vám nabídne nejlepší dobu splácení nebo nejnižší úrok a RPSN.

ANKETA k článku Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Líbí se Vám vyšší úvěrové limity Zonky?

Počet odpovědí: 62

KOMENTÁŘE k článku Zonky má za sebou rekordní měsíc. Lidé si půjčili přes 600 milionů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka na OP: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

22.2.2024 Půjčka

Půjčka na OP dnes čelí stínům minulosti. V době, kdy nebankovní půjčky ještě nepodléhaly regulaci, byla právě půjčka na OP jednou z nejdostupnějších, ale často i nejvíce zneužívaných půjček pro „problémové klienty“. S přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru se vše změnilo. Dnes už je půjčka na OP, vyřízená u licencovaného poskytovatele, tou nejlepší volbou, když potřebujete peníze pro osobní/rodinnou potřebu.

Rychlá půjčka: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

21.2.2024 Půjčka

Rychlá půjčka je fenoménem internetové doby. Díky možnosti vyřídit ji online, téměř kdykoliv, bez čekání, přitom z pohodlí domova, se stala online rychlá půjčka nejpopulárnějším úvěrem. Rozmach digitálních technologií dal možnost rychlého vyřízení i poskytnutí peněz. Stránkou stinnou a málo připomínanou je unáhlené rozhodování, což může vést až do dluhové pasti. Prozkoumejte s námi detaily rychlých půjček i tipy, jak ji využít správně.

Půjčka na účet: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

19.2.2024 Půjčka

Uvažujete o online půjčce na účet, vyřízené bez běhání po pobočkách? Ale váháte s výběrem? Přinášíme informace, klíčové pro odpovědné zvážení půjčky na účet. Dozvíte se, kdo je poskytuje a jak dlouho trvá vyřízení. Ale i co potřebujete ke schválení žádosti nebo jak dlouho se splácí. Dostaneme se i k otázkám bezpečnosti a k ověřovacímu poplatku online půjčky na účet.

Půjčka online: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

13.2.2024 Půjčka

Půjčka online ihned vyplácená na účet nebo v hotovosti. To je jedno z nejčastějších spojení, na které lze v souvislosti s online půjčkami narazit. Online úvěry jsou dobře dostupné a k dispozici i nonstop. Získat se dají z pohodlí domova, bez probírání své situace na veřejnosti (na přepážce), a bez cestování na kamennou pobočku finančního domu (a trefení se do otevírací doby). Aby online půjčka proběhla v pořádku, musíte o ní znát několik faktů. Vše důležité najdete zde.

Půjčka do výplaty: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

2.2.2024 Půjčka

Půjčit si na pár dní, na týden, zkrátka do výplaty? Nedostatek prostředků na nečekaný výdaj postihl snad už každého z nás. Půjčka do výplaty je jednou z možností, jak takovou situaci rychle překlenout. Minimálně v případě, kdy se nemáte na koho obrátit ve svém okolí. Přestože jde o drobnou půjčku na krátkou dobu, při jejím výběru je potřeba zvýšit opatrnost a pečlivě projít všechny podmínky úvěru. Poradíme, jak nenaletět podvodníkům a jak vybrat nejvýhodnější půjčku do výplaty pro aktuální situaci.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena