Banky.cz Články Politika Zrušit podporu stavebního spoření – ihned!

Zrušit podporu stavebního spoření – ihned!

1.11.2011, Politika

Stavební spoření lze dnes bezesporu prohlásit za jeden z největších podvodů na lidech (podobně jako kapitálové či investiční životní pojištění, spořící produkty pro kojence, etc., ale o tom jindy). Ze všech stran neustále slýcháme, že se jedná o nejvýhodnější spořící produkt na trhu. Stokrát opakovaná lež se stává pravdou a lidé tomu po dvaceti letech bohužel i skutečně věří. Jenže on to zas tak výhodný produkt není.

stavební spoření

Šest let nesmíte sáhnout na úspory, platíte tučně za zřízení a vedení produktu (cca 1% z cílové částky za uzavření smlouvy, při průměrné částce 200 000 Kč zaplatíte 2 000 Kč, za vedení účtu kolem 300 Kč ročně) a stavební spořitelny z Vás navíc dělají tak trochu blbečky, viz velmi netriviální pravidla hry pro poplatky

Výnos stavebního spoření včetně státní dotace 2 000 Kč/rok je zcela ekvivalentní výnosům 12-24M termínovaných vkladů, nabízených zejména družstevními záložnami, riziko bankrotu a pojištění ztráty vkladů prakticky stejné jako u již zmíněných záložen. Je jistě správné, že se stát snaží motivovat lidi v tvorbě úspor s původním záměrem našetření si na vlastní bydlení, ale proč právě skrze ty horší produkty na trhu? Je-li nějaký produkt takto výrazně dotován erárem, měl by oproti konkurenci nabízet ty nejlepší podmínky, nikoliv stejné či horší. Stát pak před lidmi vypadá jako další finanční poradce (lépe řečeno prodejce), který vám s jistotou vždy doporučí ten nejméně výhodný produkt.

Velmi vítám kroky vedoucí k omezení podpory stavebního spoření a katastrofické scénáře dopadů těchto změn, popisující dramatické snížení životní úrovně obyvatel, považuji za úsměvné stejně jako snahu stavebních spořitelen protlačit svůj produkt doslova do jakékoliv plánované reformy; dle posledních návrhů se stavební spořitelny chtějí stát dalším pilířem důchodové reformy či umožnit lidem si spořit na zdravotní péči v případě, že spoření bude vázáno účelově. Všechny tyto potřeby vám lépe a jednodušeji pokryje termínovaný vklad či spořicí účet bez zbytečné administrativy, státních dotací a s kratší výpovědní lhůtou. Pokud stát přestane dotovat stavební spoření, čeká veškeré instituce mající tento produkt za svůj core business zánik, neb po tučných letech plných lenosti nebudou ony instituce schopny přijít s jiným alespoň trochu konkurenceschopným produktem.

KOMENTÁŘE k článku Zrušit podporu stavebního spoření – ihned!

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat