Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Fixace úrokové sazby hypotéky

Fixace úrokové sazby hypotéky

Definice Fixace úrokové sazby hypotéky

Fixace úrokové sazby hypotéky je jedním ze zásadních parametrů hypotečního úvěru. Zjednodušeně řečeno je to zmrazení úrokové sazby úvěru na předem danou dobu. Po tuto dobu zůstává úroková sazba neměnná, stejně jako výše splátek hypotéky.

Obvykle se setkáte s těmito lhůtami fixace:

  • 1 rok
  • 3 roky
  • 5 let
  • 7 let
  • 10 let

Zatímco někteří poskytovatelé vám dokáží nabídnout i jiné lhůty, další naopak pracují pouze s 3letou a 5letou fixací. Právě u těchto termínů se obvykle setkáte s nejnižším úrokem.

Obecně platí, že delší fixaci oceníte, když počítáte s růstem úrokových sazeb. Díky zafixování stávajících úroků se vás zdražení nedotkne. Navíc můžete naplánovat svůj rozpočet na delší dobu.

Kratší fixace úrokové sazby hypotéky se naopak vyplatí, když předpokládáte, že úroky v blízké době klesnou. Nebo pokud uvažujete o předčasném splacení hypotečního úvěru.

S končící fixací hypotéky totiž můžete úvěr doplatit, aniž by vám za to banka účtovala další poplatky. Případně můžete požádat o refinancování úvěru. Tedy převedení hypotéky k jinému poskytovateli. Pokud tuto možnost nevyužijete, vaše stávající banka vám nabídne refixaci.

Lepší variantou obvykle bývá refinancování, které přináší výhodnější podmínky než refixace.

S výběrem nejlepšího refinancování vám pomůže hypoteční kalkulačka. Pamatujte ale, že byste o něj měli požádat alespoň 3 měsíce před koncem fixace úrokové sazby hypotéky.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Články o Fixace úrokové sazby hypotéky

O jaké hypotéky je největší zájem? Vedou ty s dlouhou fixací

O jaké hypotéky je největší zájem? Vedou ty s dlouhou fixací

21.9.2020, Hypotéka

Hypotéky s dlouhou fixací. Takový je aktuálníhit hypotečního trhu. Právě o tento typ půjčky na bydlení je totiž vsoučasnosti největší zájem. Ukazují to alespoň data České národní banky. Důvodje jednoduchý – často u nich získáte výhodnější úrok než u kratších fixací. Zatí…Banky v ČR