Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Splátka hypotéky

Splátka hypotéky

Definice Splátka hypotéky

Představuje měsíční splátku, která je pravidelně splácena zákazníkem, který si vzal hypoteční úvěr. Splátka se skládá ze dvou částí a to jsou Úmor a Úrok.
Rozlišujeme několik typů splácení a to Anuitní splátku, Degresivní splátku, Konstantní splátku a Progresivní splátku.
Vliv na měsíční splátku hypotéky mají tyto parametry: výše hypotečního úvěru, způsob sjednaného splácení jistiny (pravidelné nebo odložené splátky) doba splatnosti, úroková sazba (float nebo fix).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Splátka hypotéky

M

#11625, Jak funguje mimořádná splátka?, Hypoteční poradna, 1.11.2020

Dobry den, jak presne funguje mimoradna splatka hypoteky k vyroci smlouvy? Nechci snizovat castku kterou hradim, tedy zkrati se pocet let. Ale jak se zmeni pomer jistina/urok? Vezmu dosavadni splatkovy plan a poslednich nekolik let se skrtne podle castky kterou vlozim?

Dobrý den,

mimořádná splátka Vám sníží aktuálně dlužnou částku (jistinu). Úrok se Vám počítá na denní bází z aktuálně dlužné částky (zjednodušeně "kolik každý den dlužíte * 1/365 úrokové sazby p.a."). Při provedené mimořádné splátce a zachování výše pravidelných splátek se Vám zkrátí doba splatnosti (z každé pravidelné splátky po provedené mimořádné splátce půjde více na úmor a méně na úrok).

TB

#10955, Získáme s přítelkyní hypotéku?, Hypoteční poradna, 12.8.2020

Dobrý den, chceme s přítelkyni žádat o hypotéku ve výši cca 1,6 mil. Kč. Společný příjem máme kolem 50 000 Kč. Ale kamen úrazu je, že přítelkyně má s bývalou partnerkou půjčku, kde splácí ještě 120 000 Kč každá (28 měsíců). Moje otázka zní, jestli i s tímhle dokážeme dosáhnout na hypotéku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na splátky všech úvěrů můžete dávat max. 45-50% svých měsíčních příjmů. Splátka hypotéky 1,6 mil. Kč na 30 let s úrokem 2% vychází na 6 000 Kč. Splátka půjčky 120 000 Kč na 28 měsíců bude vycházet podobně, tedy na hypotéku byste měly bez problémů dosáhnout. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. Prostudujte podmínky hypotéky.

R

#6976, Rozchod a vypořádání majetku, Osobní a rodinné finance, 5.7.2019

Dobrý den, s pritelem jsme si vzali pred 5 lety hypotéku na byt, nyni dochází k rozchodu a reseni co dal. Po celou dobu splaceni odcházela splatka hypotéky z uctu pritele z jeho výplaty z duvodu toho, že ma 3x vetsi prijem nez ja, a ja platila provoz domácnosti. Nyni pokud by došlo na to, ze ja musim se synem odejit, tak mi tvrdi, ze nemam narok na zadne vypořádání nebo vyplaceni od nej, protože hypo celou dobu plati on. Je to pravda? Opravdu nemam na nic narok? Děkuji za odpověď

Dobrý den, 

kdo je majitelem bytu? Jste manželé? Kdo je otcem Vašeho syna? Rozchod nemá na vlastnictví bytu žádný vliv, majitelem je nadále ten, kdo je zapsán na katastru (pokud byste byt kupovali jako manželé, pak by byl součástí SJM, které by se v rámci rozvodu dělilo). Všechen majetek získaný během manželství je součástí SJM a při rozvodu se dělí (včetně např. větších výplat jednoho z manželů). 

Pokud jste ale manželé nebyli, přítel si koupil byt na sebe a ten sám splácel, pak na nic nárok nemáte (Vy jste hradila provoz domácnosti, přítel zase bydlení). Je-li otcem Vašeho dítěte Váš přítel, pak bude mít i bez manželství nadále vyživovací povinnost (bude Vám muset platit alimenty). 

MK

#6282, Mimořádná splátka hypotéky, Hypoteční poradna, 25.3.2019

Zdravím a prosím o informace. Dcera řádně splácí hypotéku, kterou si vzala u Moneta Money Bank na zakoupení nemovitosti. V současnosti ji zbývá zaplatit ještě 340 000.- Kč. Doběhlo mi penzijní připojištění a ráda bych snížila výši dluhu minimálně o 50 000.- Kč, maximálně o 80 000- Kč, aniž bych utrácela zbytečně peníze za sankce za předčasné splácení. Zvažovala jsem možnost převézt 100 000.- Kč tvrdě našetřené úspory ze starobního důchodu bance, která mi poskytne slušné úroky. Nenašla jsem žádnou, takže bych ráda umořila výši hypotéčního dluhu, když od letošního roku jsou podmínky pro klienty příznivější. Jak mám postupovat, na co si dát pozor. Mám možnost poukázat splátku anonymně? Děkuji pěkně předem za informaci. Mám 74 let, tělesná schránka chátrá, jsem si vědoma , že exitus mne čeká v horizontu dnů, maximálně týdnů, ale zcela jistě ne let a že jediné, co můžu své rodině poskytnout je drobná finanční injekce, aby se neutopili v bažině dluhů - nejhrůznějšího moru současné civilizace.

Dobrý den,

nelze provést anonymní splátku hypotéky za cizí osobu. Každý si svou hypotéku musí splácet sám. Chcete-li své dceři pomoci, můžete jí peníze darovat. Mimořádné splátky hypotéky mají svá pravidla hry. U hypoték sjednaných či refinancovaných po 12/2016 lze ročně splatit bez sankce 25%. U dříve sjednaných či refixovaných úvěrů zákon toto neumožňuje a záleží jen na podmínkách bank (některé umožňují splatit kdykoliv jakoukoliv výši úvěru, jiné si za to účtují vysoké poplatky). Mimořádné splátky hypotéky doporučuji ponechat plně v kompetenci Vaší dcery, která zná smluvní podmínky svého úvěru (a další konsekvence jako daňovou slevu za zaplacené úroky).

Hello bank nabízí na spořícím účtu úrok 1,5% do 300 000 Kč. Doporučuji nevydávat všechny své úspory na mimořádnou splátku hypotéky, ale naopak si raději držte rezervu pro nenadálé události. Pro seniora ve Vašem věku je 100 000 Kč naprosté minimum, neboť na rozdíl od pracujících nemáte jak zvýšit své příjmy. Osobně bych byl mnohem klidnější s 0,25 mil. Kč na účtu. Neutracené peníze po Vás dcera stejně jednou zdědí, není kam spěchat.

#5449, Mám šanci získat hypotéku?, Hypoteční poradna, 15.11.2018

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně hypotéky. Zda žádat sám a nebo se svojí ženou. Každý máme svůj účet a kdysi dávno jsme si vzali spotřebitelský úvěr každý zvlášť, ale pak si to žena dala vše na sebe. Má tam asi 200 tis. a já nějakých 18 tis. Teď už mám lepší práci ohledně výplaty. Máme dohromady asi 50 tis. měsíčně a k tomu vlastni pozemek. Vše řádně splácíme. Máme nějakou šanci na hypotéku? Nebo je prioritou splatit úvěr? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

všechny Vaše úvěry nemohou být vyšší než 9 násobek ročního příjmu (5,4 mil. Kč). Zároveň měsíční splátka nemůže převýšit 45% měsíčního příjmu (22 500 Kč). Spotřebitelský úvěr sám o sobě nevadí, ale snižuje Vám bonitu, resp. limity měsíční splátky a celkovou výši hypotéky. Dlužíte-li na spotřebitelském úvěru 218 000 Kč, pak Vám banka může dát hypotéku max. 5,182 mil. Kč. Splácíte-li měsíčně např. 5 000 Kč, pak Vaše max. možná splátka hypotéky bude 17 500 Kč.

O hypotéku se spíše vyplatí žádat společně, neboť dohromady budete mít vyšší příjem (budete více bonitní). Kontaktujte naše hypotéční specialisty prostřednictvím našeho formuláře hypoteční kalkulačka a uděláme Vám nabídku přímo na míru!

Články o Splátka hypotéky

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

Poplatky za předčasné splacení hypotéky strašíspoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. V současnosti se ale ve většiněpřípadů žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu jemimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma. Bez ohledu na to, u jakébanky jste si p…

Pět základních podmínek pro získání hypoték

Pět základních podmínek pro získání hypoték

27.4.2020, Hypotéka

…ervice to income a označujepoměr výše splátek vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele. Aktuálně je maximální povolená hodnota DSTI 50%.Měsíční splátka hypotéky tak nesmí přesáhnout 50% vašich čistých měsíčníchpříjmů. Ovšem pozor, do této hodnoty se počítají takésplátky veškerých další…

Hypotéka nebo nájem?

Hypotéka nebo nájem?

29.3.2017, Reality

…a cenu parkovacího stání vPraze zde pořídíme prostorný byt). Vbohatších regionech jsou naopak nemovitosti velmi drahé, a tak přímé porovnání „splátka hypotéky vs. nájem“ vychází méně výhodně. Na druhou stranu, vkrajských městech ceny nemovitostí neustále rostou a vméně dostupných obl…

Jak vysoké máme důchody? A měli by živnostníci platit více?

Jak vysoké máme důchody? A měli by živnostníci platit více?

27.1.2016, Peníze

…k, aby se o sebe samy dokázaly postarat a nemuseli jsme je dotovat i v důchodu), ale i pořídit si a zcela splatit vlastní střechu nad hlavou. Splátka hypotéky (která je mimochodem nižší než nájemné) je nemalou položkou vrodinném rozpočtu, kterou zvládne financovat pouze pracující. Od…Banky v ČR