Banky.cz Slovník Hypoteční úvěr na výstavbu

Co je to Hypoteční úvěr na výstavbu

REKLAMA

Definice Hypoteční úvěr na výstavbu

Je nejčastěji využívaný zdroj při výstavbě rodinného domu. U hypotéky na výstavbu se využívá postupného čerpání a to takového, že zákazník v první řadě profinancuje část stavby za vlastní prostředky, pak přichází na řadu čerpání hypotéky - celý cyklus se při tom může opakovat.
Do doby, než zákazník vyčerpá celou částku úvěru, tak platí pouze úroky z aktuální načerpané částky. Čerpání peněz od banky probíhá v několika etapách, vždy na základě odhadce konkrétní banky. Podmínkou schválení hypotečního úvěru je doložení rozpočtu na výstavbu bance i samotného projektu na nemovitost, bez které se odhadce neobejde. Zástavou u tohoto účelu slouží pozemek a vystavovaná nemovitost, která může být od dokončení hrubé stavby zapsána do katastru nemovitostí.
Od podpisu úvěrové smlouvy musí být čerpání dokončeno do 24 měsíců a u hypotéky na výstavbu nemovitosti je možnost nedočerpat 20% z půjčované částky. 

Dotazy k Hypoteční úvěr na výstavbu

Oceňování pozemků z pohledu bank

Dobrý den, mám dotaz ohledně oceňování nemovitého majetku. Mám v plánu si sjednat hypoteční úvěr na výstavbu malého rodinného domu v hodnotě řekněme 2,5 mil. Kč (přesný rozpočet zatím není znám) s tím, že bych si půjčil 2 mil. Kč. Chci se zeptat, jestli je možné ocenit nemovitý majetek, například stavební pozemek na kterém chci stavět. Potom by mě zajímalo, jak takové oceňování probíhá. Často slyším, že banky oceňují tyto nemovitosti spíš na menší hodnotu. Byť holý pozemek 1 200 m2 se všemi dostupnými přípojkami v těsné blízkosti u pozemku (do 1m) ocení řekněme na 50 000 Kč, přestože tržní cena je víc než deseti násobek, a o nezávislém odhadu soudním znalcem ani nemluvím. Tak mě zajímá, co je na tom pravdy a v čem je problém, ať vím na co se mám připravit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku přijímají i stavební pozemky. Ocenění probíhá zcela standardně (nejsou zde žádné odchylky oproti oceňování bytů či domů). Není pravdou, že by banky oceňovaly stavební pozemky pouze na 10% hodnoty. Hodnota se však může velmi lišit dle připravenosti pozemku ke stavbě (je-li pozemek určen k zástavbě územním plánem obce a je-li zasíťován). 

Páteřní sítě 1m od hranice pozemku jsou dobrým začátkem, ale co když Vám obec nedá souhlas s napojením? Vaše přípojky budou umístěny na pozemku obce. Od obce tak potřebujete souhlas s věcným břemenem. Ten některé obce podmiňují zaplacením nemalého poplatku (i stovky tisíc korun). Pokud by např. v místě budoucích přípojek byla nově zbudovaná či zrekonstruovaná infrastruktura (silnice, chodník), nemusí Vám být stavba např. dalších 5 let vůbec povolena. Nebo je třeba kapacita VaK sítě na hranici svých možností a obec nemusí umožnit napojení dalších parcel. Je tak velký rozdíl mezi zasíťovaným a nezasíťovaným pozemkem. Chcete-li zvýšit hodnotu svého pozemku, doporučuji nejprve zbudovat přípojky (nebo si na ně opatřit aspoň územní souhlas).

Doporučuji náš článek Hypotéka na stavbu domu.

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena