Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Hypoteční úvěr na výstavbu

Hypoteční úvěr na výstavbu

Definice Hypoteční úvěr na výstavbu

Je nejčastěji využívaný zdroj při výstavbě rodinného domu. U hypotéky na výstavbu se využívá postupného čerpání a to takového, že zákazník v první řadě profinancuje část stavby za vlastní prostředky, pak přichází na řadu čerpání hypotéky - celý cyklus se při tom může opakovat.
Do doby, než zákazník vyčerpá celou částku úvěru, tak platí pouze úroky z aktuální načerpané částky. Čerpání peněz od banky probíhá v několika etapách, vždy na základě odhadce konkrétní banky. Podmínkou schválení hypotečního úvěru je doložení rozpočtu na výstavbu bance i samotného projektu na nemovitost, bez které se odhadce neobejde. Zástavou u tohoto účelu slouží pozemek a vystavovaná nemovitost, která může být od dokončení hrubé stavby zapsána do katastru nemovitostí.
Od podpisu úvěrové smlouvy musí být čerpání dokončeno do 24 měsíců a u hypotéky na výstavbu nemovitosti je možnost nedočerpat 20% z půjčované částky. 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Hypoteční úvěr na výstavbu

J

#10017, Hypotéka na stavbu RD, Hypoteční poradna, 11.5.2020

Dobrý den, pokud mám účelový hypoteční úvěr na výstavbu domu a během čerpání použiji vlastní finanční prostředky na stavbu, lze tyto vlastní finanční prostředky tzv. umořit penězi z hypotečního úvěru? Pokud tedy během čerpání utratím ze svého účtu např. 300 000 Kč za provedené práce na stavbě, mohu si poté ponechat finanční prostředky získané z hypotečního úvěru ve stejné výši? S tím, že celková výše úvěru je v domě proinvestovaná.

Dobrý den,

ano, toto je možné, neboť peníze na stavbu či rekonstrukci se obvykle čerpají po doložení faktur o provedených prací na účet stavebníka (nikoliv na účet stavební firmy). Je tedy jedno, že jste peníze nejprve zaplatil ze svého a až následně Vám je proplatila banka.Banky v ČR