Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Přenechání hypotéky

Přenechání hypotéky

Definice Přenechání hypotéky

Převod nebo také přenechání hypotéky je přenesení hypotečního úvěru na jiného dlužníka. I když tento proces vypadá na první pohled komplikovaně, banky se s ním v praxi setkávají celkem pravidelně. Vyřešíte ho tedy poměrně jednoduše.

O přenechání hypotéky lidé většinou uvažují při:

  • rozvodu či rozchodu partnerů,
  • stěhování do zahraničí,
  • přenechání domu či bytu dětem
  • nebo při prodeji nemovitosti.

Pokud jste se tedy v podobné situaci ocitli a řekli jste si: „Přenechám hypotéku na dům či byt někomu jinému,” poradíme vám, jak postupovat. Naštěstí to není nic složitého.

V první řadě musíte kontaktovat banku a o svém úmyslu ji informovat. Poskytovatel pak bude potřebovat informace o novém dlužníkovi. Zejména o jeho příjmech a úvěrové historii. Ověří si tak jeho bonitu.

Následně banka o přenechání hypotéky rozhodne. Pokud vše schválí, sepíše dodatek k hypoteční smlouvě, ve kterém bude změna uvedená.

Na nového majitele pak přechází jak hypoteční úvěr, tak nemovitost, na kterou se půjčka vztahuje. Na podmínkách úvěru se přitom nic nemění. Nový klient tak může počítat se stejnou:

  • fixací,
  • úrokovou sazbou
  • i dobou splatnosti.

Přenechání hypotéky je obvyklou variantou také při prodeji nemovitosti s hypotékou. V takovém případě je ale možné půjčku na bydlení také doplatit nebo situaci řešit novým hypotečním úvěrem.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Články o Přenechání hypotéky

Hypotéka pro partnery: podívejte se, jaké možnosti nabízí

Hypotéka pro partnery: podívejte se, jaké možnosti nabízí

16.10.2020, Hypotéka

…žník k hypotéce přizve nového partnera nebonapříklad rodiče. I v takovém případě ale banka nejprve prověří bonitu novýchžadatelů. A následně přenechání hypotéky buď schválí, nebo zamítne. Nemovitost prodat. Získané penízesi pak s partnerem rozdělíte podle toho, kolik kdo z vás do …Banky v ČR