Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Převzetí hypotéky

Převzetí hypotéky

Definice Převzetí hypotéky

Jedná se z pravidla o nejrychlejší variantu, jak prodat nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem. Prodávající se dohodne s kupujícím, že převezme stávající hypoteční úvěr na konkrétní nemovitost. Banka většinou nevyžaduje nový odhad nemovitosti a prověřuje pouze bonitu kupujícího – nového zákazníka. Na základě posouzení a schválení nového hypotéčního dlužníka banka odsouhlasí převzetí hypotéky. Při převzetí hypotečního úvěru musí nový zákazník počítat s tím, že se nebudou měnit původní podmínky hypotečního úvěru, tudíž je na zvážení, jestli se mu převzetí vyplatí zejména na základě aktuálních úrokových sazeb na hypotečním trhu. U převzaté hypotéky totiž zůstává původní délka splatnosti, stejná fixace i úroková sazba.Pokud úrokové sazby klesaly je pro přebírajícího zákazníka logické využít nové hypotéky u libovolné banky, nebo refinancování hypotéky.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Převzetí hypotéky

K

#8502, Hypotéka na koupi a rekonstrukci, Hypoteční poradna, 11.1.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na přepis hypotéky. Bydlíme v domě kde platíme nájem a chtěli bychom si barák odkoupit s tím, že by se na nás předvedla zbylá hypotéka a ještě jestli by šlo navýšit hypotéku o rekonstrukci. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

převzetí hypotéky od současného majitele nemovitosti a navýšení úvěru o částku na rekonstrukci je možné, ale musíte splňovat kritéria LTV, DTI DSTI (mít dostatečný příjem, dostatečně hodnotnou zástavu, atd.). Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi probereme a navrhneme nejlepší možné řešení.

Pokud budete převzetí hypotéky realizovat bez asistence hypotečního specialisty, nezapomeňte převzatou část dluhu započítat do kupní ceny. Uvědomte si prosím rovněž, že vstupujete v plném rozsahu do podmínek hypotéky sjednaných předchozím dlužníkem - tedy budete muset dodržet sjednanou dobu, budete platit stejnou úrokovou sazbu. V krajním případě, kdyby banka vyúčtovala úroky z prodlení od začátku hypotéky, budete povinni je hradit vy. Je tedy nutné velmi dobře prozkoumat od koho a za jakých podmínek hypotéku přebíráte!  Hypotéku můžete refinancovat u jiné banky, či za jiných podmínek, v kterémkoliv výročí fixace.

M

#5811, Trvalé bydliště, Reality, 23.1.2019

Dobrý den, psala jsem Vám v souvislosti s kamarádem, který řeší problém se svou ex-přítelkyní. Jejich situace se vyhrotila na tolik, že chce na sebe napsat polovinu domu jako spoludlužník v hypotéce a předpokládá, že se pak on odstěhuje připadne ji druhá polovina, a to jen proto, že vložila částku 450 000 Kč, kterou jí on v této chvíli a vzhledem k ostatním půjčkám na rekonstrukci není schopen splatit. Samozřejmě v době, kdy o hypotéku žádali, netušil, že se vztah rozpadne. Ona má v domě stále trvalé bydliště a nechce se ho vzdát, přestože již bydlí u nového přítele s kterým by si ráda případně hypotéku převzala. A pokud nebude souhlasit vyhrožuje soudem o milion :) Prosím Vás o vyjádření k tomuto "návrhu" a zda hraje roli to , že ona je spoludlužník. Děkuji za informaci a přeji příjemné dny.

Dobrý den,

není-li ex-přítelkyně Vašeho kamaráda majitelem nemovitosti a nemá-li k pobytu v této nemovitosti sjednanou nájemní smlouvu, lze ji trvalé bydliště zrušit. Pokud byla částka 450 000 Kč poskytnuta bez řádné smlouvy o půjčce a od data poskytnutí peněz uplynuly 3 roky, lze pohlížet na tyto peníze jako na dar a protistrana nemá jak dokázat opak (chybí jakýkoliv dokument, který by prokazoval opak a uplynula všeobecná promlčecí lhůta 3 roky). 

Soudu bych se vůbec neobával, neboť požadavky ex Vašeho kamaráda na polovinu nemovitosti nebo 1 mil. Kč jsou zcela mimo. Kdybychom chtěli vše přesně vyúčtovat, měla by nárok na 450 000 Kč s příslušenstvím (obvyklý úrok za dobu půjčky), ponížených o cenu obvyklého nájmu za dobu, po kterou u přítele bydlela. Převzetí hypotéky a celé nemovitosti je zcela mimo. 


EP

#5558, Hypotéka pro živnostníka, Hypoteční poradna, 5.12.2018

Dobrý den, přítel má hypotéku napůl s bývalou přítelkyní, která s ním má dítě a v dubnu 2020 by měla končit mateřskou. Ale otěhotněla s novým partnerem, a tudíž v mateřské bude pokračovat. Ale my bychom se rádi přítelovy části hypotéky zbavili. Její nový přítel je živnostník, tudíž ho banka neschválí, aby přítelovu část hypotéky převzal. Jaké máme jiné možnosti, abychom nemuseli čekat další roky než se bývalá přítelkyně dostane zpět do práce? Nebyli svoji. Mockrát děkuji za jakoukoli radu.

Dobrý den,

u živnostníka je stejně jako u zaměstnance kritériem pro získání hypotéky dostatečný příjem. Zatímco zaměstnanec dokládá svůj příjem potvrzením od zaměstnavatele, živnostník tak činí pomocí svého daňového přiznání (tam je uveden celkový roční příjem, který banka vydělí dvanácti a získá jako u zaměstnance výši měsíčního příjmu). 

Nemá-li nový přítel ex-přítelkyně Vašeho přítele dostatečný příjem, pak převzetí hypotéky banka neschválí a vy s tím bohužel mnoho nenaděláte. Jediným řešením by byl prodej nemovitosti a jednorázové doplacení celého úvěru.Rychlé odkazy

Banky v ČR