Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Převzetí hypotéky

Převzetí hypotéky

Definice Převzetí hypotéky

Jedná se z pravidla o nejrychlejší variantu, jak prodat nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem. Prodávající se dohodne s kupujícím, že převezme stávající hypoteční úvěr na konkrétní nemovitost. Banka většinou nevyžaduje nový odhad nemovitosti a prověřuje pouze bonitu kupujícího – nového zákazníka. Na základě posouzení a schválení nového hypotéčního dlužníka banka odsouhlasí převzetí hypotéky. Při převzetí hypotečního úvěru musí nový zákazník počítat s tím, že se nebudou měnit původní podmínky hypotečního úvěru, tudíž je na zvážení, jestli se mu převzetí vyplatí zejména na základě aktuálních úrokových sazeb na hypotečním trhu. U převzaté hypotéky totiž zůstává původní délka splatnosti, stejná fixace i úroková sazba.Pokud úrokové sazby klesaly je pro přebírajícího zákazníka logické využít nové hypotéky u libovolné banky, nebo refinancování hypotéky.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.49 %

Dotazy v poradně k Převzetí hypotéky

K

#11369, Hypotéka na mateřské, Hypoteční poradna, 30.9.2020

Dobrý den, jako ručitel bych chtěla převzít hypotéku od přítele, který se chce stěhovat - domluva je v pořádku. Avšak chci se zeptat, jsem nyní na mateřské, tudíž peněz moc není, ale disponuji ještě stavebním spořením. Je nějak možné to takto propojit s hypotékou, že by se ta hypotéka nějakou dobu platila z toho stavebního spoření? Nebo je nějaký jiný možný způsob? Děkuji moc za radu v této mé nezáviděníhodné situaci.

Dobrý den,

při převzetí hypotéky od přítele bude banka ověřovat Vaši bonitu. Je vyžadován pravidelný čistý měsíční příjem dostatečný na pokrytí splátek hypotéky. Není možné bance říci "teď jsem na mateřské s nízkým příjmem, budu první roky splátek hradit z úspor".

T

#11302, Převzetí hypotéky, Hypoteční poradna, 23.9.2020

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, ručím přítelovi, který se chce momentálně odstěhovat z domu pryč, ale já nechci. Je nějak možné jeho hypotéku odkoupit převzít či tak něco? Děkuji moc za odpověď!

Dobrý den,

s odstěhováním přítele můžete nesouhlasit, ale přinutit ho s Vámi zůstat nemůžete. Má-li přítel dům ve svém vlastnictví a hypotéku sjednanou na sebe, pak vše závisí na jeho rozhodnutí. Dům Vám může prodat a Vy můžete jeho hypotéku převzít (nebo si sjednat na koupi nemovitosti novou), ale vše závisí na domluvě mezi vámi. Nelze nikoho nutit k prodeji nemovitosti a k přepsání hypotéky.

VK

#9474, Převzetí hypotéky, Hypoteční poradna, 30.3.2020

Pokračování dotazu č. 9472: Určitě je lepší vzít si novou hypotéku, ale jde o to, že fixační období končí až za 3 roky, takže to přenechání se jeví jako lepší možnost. Takže doplatek se nedá řešit v rámci přenechání pouze jako nový úvěr?

Dobrý den,

každá banka přistupuje k převzetí hypotéky individuálně s ohledem na parametry stávajícího úvěru, potenciální navýšení úvěru, hodnotu zástavy a bonitu klienta, který hypotéku přebírá. Jednou nemovitostí je možné ručit za jeden či více úvěrů pouze u jedné banky (druhá banka by neakceptovala zápis zástavy ve druhém pořadí). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

VK

#9472, Převzetí hypotéky, Hypoteční poradna, 30.3.2020

Dobrý den, uvažujeme o převzetí hypotéky. Prodávající by přenechal hypotéku ve výši 1,2 mil. Kč a chce 800 000 Kč navrch. Splácí 8 000 Kč měsíčně. Jaký je v tomto případě postup? Půjčí nám banka 2 miliony s tím, že se pokryje dluh a vyjme ze zástavy a zbytek převede na účet prodávajícího nebo se jen převede ta hypotéka na nás se stejnou výší splátky a budeme si muset dobrat úvěr na 800 000 Kč a splácet tak mnohem více? Děkuji

Dobrý den,

převzetí hypotéky kupujícím je možné za souhlasu banky, nicméně lepším řešením by pro kupujícího bylo zřídit si svou hypotéku na částku, kterou potřebuje ke koupi nemovitosti. Už proto, že kupující evidentně potřebuje půjčit dalších 800 000 Kč a celkově chce možná jinou výši splátky, jinou dobu splatnosti a obecně jiné podmínky.

K

#8502, Hypotéka na koupi a rekonstrukci, Hypoteční poradna, 11.1.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na přepis hypotéky. Bydlíme v domě kde platíme nájem a chtěli bychom si barák odkoupit s tím, že by se na nás předvedla zbylá hypotéka a ještě jestli by šlo navýšit hypotéku o rekonstrukci. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

převzetí hypotéky od současného majitele nemovitosti a navýšení úvěru o částku na rekonstrukci je možné, ale musíte splňovat kritéria LTV, DTI DSTI (mít dostatečný příjem, dostatečně hodnotnou zástavu, atd.). Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi probereme a navrhneme nejlepší možné řešení.

Pokud budete převzetí hypotéky realizovat bez asistence hypotečního specialisty, nezapomeňte převzatou část dluhu započítat do kupní ceny. Uvědomte si prosím rovněž, že vstupujete v plném rozsahu do podmínek hypotéky sjednaných předchozím dlužníkem - tedy budete muset dodržet sjednanou dobu, budete platit stejnou úrokovou sazbu. V krajním případě, kdyby banka vyúčtovala úroky z prodlení od začátku hypotéky, budete povinni je hradit vy. Je tedy nutné velmi dobře prozkoumat od koho a za jakých podmínek hypotéku přebíráte!  Hypotéku můžete refinancovat u jiné banky, či za jiných podmínek, v kterémkoliv výročí fixace.Banky v ČR