Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1177, Dotaz v bankovní poradně

Investování do otevřených fondů: Správná volba pro plánování bezpečného růstu vašich peněz?

Dobrý den, moje aktuální situace je taková, že studuji při tom jsem zaměstnaný a právě mi skončil jeden termínovaný vklad. V současnosti nejde moc plánovat dopředu, proto nemohu uvažovat o vložení přišlých peněz na další termínovaný účet. Uvažuji tedy o investování peněz do otevřených fondů, konkrétně čp invest, kde je slušná úroková míra a mohu relativně dobře s penězi manipulovat v souvislosti mojí životní situací a to vše s unesitelným rizikem. Myslíte si, že uvažuji správně? Máte třeba jiný nápad na bankovní produkt, který by byl pro moji situaci ještě lepší? Díky za radu.

Dobrý den,

raději bych se poohlédnul po nějakém lepším spořicím účtu bez výpovědní lhůty, kde budete mít peníze kdykoliv k dispozici. Aktuálně lze dosáhnout na úrok 1,3-1,5% (Air-Bank, ZUNO Bank, Equa Bank), což je zhruba stejně, jako nabízí čp invest či jiné podílové fondy v krátkém horizontu s přijatelnou mírou rizika. Spořicí účet otevřete z pohodlí domova, žádné papírování, ovládáte pomocí internetbankingu.

Fondy bych viděl jako vhodnější pro dlouhodobé investování s vyšší mírou rizika (akcie), kde lze dosáhnout velmi zajímavého zhodnocení a pokud jsou investované peníze zbytné, tedy není nutný jejich okamžitý výběr např v momentě, kdy na tom akcie nejsou dobře, je i riziko velmi slušné. Pro krátkodobé bezrizikové uložené peněz vycházejí lépe spořicí účty.