Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1196, Dotaz v bankovní poradně

Neadekvátní chování pracovnice České spořitelny při telefonickém kontaktu

Dobrý den, byl jsem dnes telefonicky kontaktován údajně pracovnici České spořitelny, která mě upozornila na monitorování hovoru s tím, že se bude jednat asi o čtyřminutový hovor. Chtěla, abych ji do telefonu sdělil datum narození a když jsem jí řekl, že ji ani datum narození, ani rodné číslo po telefonu nedám, že se mi může kdokoliv do telefonu představit jako pracovník spořitelny či banky, tak zavěsila, aniž by se rozloučila. Pokud se tudíž skutečně jedná o zaměstnankyni nějaké spořitelny či banky, tak je toto jednání nevhodné, neboť, když má tato osoba slušné úmysly, tak si myslím, že by mě měla přesvědčit o tom, že není žáden podvodník a ne zavěsit sprostě telefon.

Dobrý den,

dobře jste udělal, toto jeví známky podvodu či minimálně nečestného jednání.

Jediným momentem, kdy po Vás pracovník banky může požadovat takto citlivé údaje je, když Vy sám voláte na informační linku banky a chcete něco aktivně provést (např. zablokovat ztracenou platební kartu, atd.). Datum narození, rodné číslo, atd. - toto vše vždy slouží jako autorizace nějakého požadavku (podobně jako Váš PIN či jiný kód).

V jakémkoliv jiném případě tyto údaje nesdělovat (ať už se protistrana představí jako banka, pojišťovna, zdravotní pojišťovna, telefonní operátor, prodejce energií, atd.).