Banky.cz Bankovní poradna zdarma #122, Dotaz v bankovní poradně

Kde a jak vyměnit poškozené dolarové bankovky v Česku bez nutnosti cesty do USA?

Mám mírně poškozené dolarové bankovky. V ČSOB je ode mne nevykoupili, ačkoliv na internetu inzerují výkup poškozených bankovek cizích měn. Můžete mi poradit, kde mohu tyto bankovky vyměnit nebo prodat (101,-USD), aniž bych musel do USA?

Dobrý den,

bude to trochu komplikovanější, neboť poškozené bankovky cizích měn vyměňují přímo pouze centrální banky příslušných zemí, zodpovědné za jejich emisi. U ČNB rozhodně nepochodíte. Některé komerční banky tyto poškozené bankovky vykupují, tedy vyměňují za náhradu nižší než je jejich nominální hodnota, ale takovýchto bank je poměrně málo a podmínky nejsou nikterak příznivé. Velmi často jsou bankovky odmítány z různých důvodů, neboť se nejedná z pohledu bank o příliš ziskový business. Doporučuji vyzkoušet ještě další banky, zejména ty větší jako např. Česká spořitelna, Komerční banka, Unicredit či GE Money bank.

Petr JermářBanky.cz