Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1313, Dotaz v bankovní poradně

Jak získat bankovní garanci pro zahraniční hypotéku a jaké jsou podmínky?

Dobrý den, mám zájem o koupi nemovitosti v CR, žiju v zahraničí, ale mám trvalý pobyt v CZ. Moje banka v zahraničí mi poskytne hypotéku pod podmínkou, že mi banka v CZ poskytne bankovní garanci. Ráda bych věděla, za jakých podmínek lze tuto službu sjednat. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

bankovní garance pro fyzické osoby nejsou běžnou záležitostí (na rozdíl od garancí pro osoby právnické) - bude třeba kontaktovat Vámi vybranou banku a dohodnout individuální podmínky.

Nicméně doporučuji sjednat hypotéku v Čechách, u české banky a v českých korunách. Zahraniční banka Vám poskytne úvěr v zahraničí měně, čili budete tratit na konverzi měny do CZK při zaplacení kupní ceny v Čechách. Dále budete tratit na vývoji kurzu CZK/cizí měna v budoucnu při splácení, neboť v současné chvíli je CZK oproti EUR uměle znehodnocena díky intervencím ČNB (tento stav bude trvat ještě min. rok) a z dlouhodobého hlediska bude i po této korekci CZK posilovat. Aktuálně se dá pětiletá fixace při dobré bonitě sehnat za 2,6-2,9%, což je velmi slušné.

Petr JermářBanky.cz