Jak si otevřít firemní účet v USD s nízkými poplatky za zahraniční transakce?

29.9.2014 Ostatní

Dobrý den, potřebuji si otevřít firemní (pro s.r.o. firmu) běžný účet v USD, ale s co nejnižším poplatkem za příchozí a i odchozí zahraniční transakce do USA, Číny, Brazilie atd., Protože hodnota mých transakcí se bude pohybovat v hadnotě okolo 150 - 250 USD a každou zahraniční transakci budu potřebovat zaplatit v co nejkratším čase, tak si myslím, že budu k tomu devizovému běžnému účtu taky potřebovat debitní platební kartu, kterou budu používat pouze při zadávání příkazu zahraniční platby při internetbanking po internetu. Proto se ptám: můžete mi poradit, která banka či peněžní ústav mě bude účtovat nižší poplatky za příchozí a odchozí transakce v USD než jsou poplatky v běžných bankách (ČSOB, KB atd.) které si dle mých informací účtují 150 až 500 Kč za každou příchozí a odchozí transakci z a do zahraničí, vždyť tyto bankovní poplatky jsou skoro vyšší než bude moje zahraniční transakce a to je absurdní. Předem Vám děkuji za pozitivní radu. Ing. Petr Skala

Dobrý den,

ono dopravit na druhou stranu zeměkoule 150-250 USD je zhruba stejně náročné jako tam poslat desetkrát či stokrát tolik - proto budou poplatky za odeslání/přijetí 150-250 USD přes banku vždy velké poměrně ku takto malé odesílané částce.

Velké banky (KB, ČS, ČSOB, atd.) si účtují % z plateb (nejčastěji 0,7-1%, ovšem min 220-250 Kč za odchozí platbu a o něco málo méně za platbu příchozí). Rozumnější podmínky nabízí FIO Banka (200 Kč odchozí platba, 100 Kč příchozí), kde máte navíc vedení běžného účtu pro firmu zdarma (včetně všech tuzemských transakcí).

Pokud byste netrval na firemním účtu (účet by mohl být veden na fyzickou osobu), pak bych doporučil ještě Air-Bank (100 Kč/100 Kč) či pro čistě příchozí platby ZUNO Bank (0 Kč za příchozí platby, ale nemalých 280 Kč za platby odchozí).

Debetní kartu Vám vydají všechny banky (velké banky za poplatek, malé banky Air-Bank, FIO, ZUNO bez poplatku). Za samotné vedení účtu opět zaplatíte poplatky u velkých bank, malé banky bez poplatků. Není nezbytně nutné mít devizový účet - odchozí a příchozí platby je možné automaticky konvertovat z CZK na USD či jinou měnu při odesílání/přijímání platby.

Alternativním řešením je "Paypal" (nebankovní systém mezinárodních plateb), kde se platí obvykle 3-5% (bez fixního minima) z platby. Toto je vhodné zejména pro velmi malé částky (u 150-250 USD je to už srovnatelné s levnějšími bankami).