Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #1610, Dotaz na běžný bankovní účet

Dotaz na běžný bankovní účet, Běžný účet

P

Dobrý den, obracím se na Vás z důvodu případné změny banky, konkrétně přechodu z Era Poštovní spořitelny k jiné bance. Poté, co jsem si zažádala o výměnu karty za bezkontaktní, kdy po mně chce PS poplatek za tuto službu nehorázných 350 Kč, jsem si řekla "a dost". Myslím, že banka si má svých klientů vážit, nepřehlížet je, a naopak svým dlouholetým klientům nabízet výhodné služby, aby si je i nadále udržela. To se v mém případě nestalo, a proto uvažuji zcela vážně o změně banky. Kterou banku byste mi doporučil? • bezkontaktní karta - kde ji dostanu hned, bez poplatku? •převod z účtu Era PS by za mne měla vyřídit vybraná banka - zjistila jsem si, že PS neúčtuje žádný poplatek za takový převod k jiné bance, je-li klient u ní déle než 12 měsíců. Mělo by to být tedy pro mne bezbolestné. •chtěla bych si zároveň se zavedením účtu zřídit trvalý příkaz na platbu inkasa. •nabídka dalších bonusů - chtěla bych, aby se mi například vracela procenta na účet zpět při nákupech zboží, apod. další výhody. Chci mít své úspory v takovém stavu, aby neubývaly díky poplatkům, nýbrž tam byl i nárůst (i nepatrný má cenu) - byl by výhodný spořící účet? Při shrnutí výše uvedených přání a dotazů - která banka by byla pro mne nejlepší, nejvýhodnější? Předem Vám děkuji, budu se těšit na Vaše odpovědi a radu.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

plně s Vámi souhlasím, banka by si měla svých klientů vážit a za svěřené peníze (které leží na běžném účtu zcela bez úroku a banka na nich vydělává) by jim měla nabídnout vedení běžného účtu a jeho provoz zcela bez poplatků. 

Běžný účet: mBank, FIO Banka, Air-Bank, ZUNO Bank - vybírejte z této čtveřice, dostanete zde vedení účtu včetně běžného provozu (platby) zcela bez poplatků, platíte jen za výběry z bankomatů. Žádné podmínky, žádné složitosti. Pokud chcete i ty výběry z bankomatů zdarma, zkuste Equa Bank - stejné podmínky jako u prvních čtyřech bank, ale navíc zdarma i všechny výběry z bankomatů všech bank v tuzemsku - ale musíte splnit jednu z podmínek "aktivního užívání účtu", např. výplata zasílaná na účet min. 10 000Kč/měsíc, provést pár plateb kartou, atd.

Spořicí účet: Air-Bank (1,1% do 250 000 Kč, bez poplatků), Equa Bank (1% do 1 000 000 Kč, zpoplatněna odchozí platba), Moravský peněžní ústav (1,7% do 150 000 Kč a dále 1,4%, bez poplatků, ale je třeba uhradit vratný členský vklad do družstva 1 000 Kč). Pozn.: spořicí účet můžete mít klidně v jiné bance než běžný účet, to vůbec nevadí (vše ovládáte z pohodlí domova přes internetbanking).

Bezkontaktní platební karta: u všech výše jmenovaných bank je to samozřejmost, zcela bez poplatků (banky mají z každé Vaší platby % provizi, jsou rády, že si od nich kartu necháte vůbec vystavit - požadovat za to ještě poplatek je mírně řečeno velmi drzé). 

Platební karta vracející % z útraty: na to doporučuji zapomenout - tuto "výhodu" nabízejí pouze banky, které si účtují nemalé poplatky za běžný účet a vše s ním spojené (včetně karty) a % vratek je navíc šalamounsky zastropovano několika podmínkami, takže na tomto nikdy nemůžete vydělat - i kdyby se měsíčně utrácely kartou desetitisíce, na poplatcích zaplatíte více. 

Více info v našem článku: Velké porovnání spořicích a běžných účtů

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit nebo nezřídit? Podobně váhá řada lidí, když přijde řeč na podnikatelský účet. Zejména začínající živnostníci a podnikatelé si nejsou jistí, jestli se jim vyplatí. Účet pro podnikatele totiž dokáže přinést zajímavé výhody. Ale také si je umí nechat dobře zaplatit.

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

4.12.2019, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Dobré oblečení, lyže nebo snowboard a cestovní pojištění na hory. Tři věci, bez kterých se na zimní dovolené rozhodně neobejdete. A není důležité, jestli plánujete jen prodloužený víkend v Krkonoších nebo dva týdny v Alpách. Pojištění na lyže vám dokáže zachránit spoustu peněz v zahraničí i v České republice.

Banky nabízejí hypotéky se splatností až 40 let. ČNB je proti

Banky nabízejí hypotéky se splatností až 40 let. ČNB je proti

2.12.2019, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Při nástupu do prvního zaměstnání si vzít hypotéku a při odchodu do důchodu ji doplatit. I tak může fungovat jeden ze současných trendů na hypotečním trhu – úvěry se splatností 40 let. Nabízí je stále víc poskytovatelů. I přesto, že Česká národní banka s takovým postupem nesouhlasí.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

K

#8225, Prohlášení poplatníka daně z příjmu, Daně, 6.12.2019

Dobrý den, mám dotaz ohledně podepsání daňového prohlášení. Momentálně jsem ukončila hpp u svého zaměstnavatele k 30.11., ale od 1.12. jsem s ním uzavřela dpp. Zároveň mám ale další dpp u druhého zaměstnavatele, kde se chystám podepsat daňové prohlášení. Můj dotaz zní, když jsem ukončila hpp, skončila s ním i jakoby platnost uplatňování slevy na poplatníka? Výhodnější je pro mě, když to totiž momentálně podepíši u druhého zaměstnavatele, ale nevím, jestli tím tedy platnost skončila nebo, jelikož se prohlášení podepisuje na rok u zaměstnavatele, nemá změna z hpp na dpp na to vliv, a tím pádem nemám nárok podepsat u druhého zaměstnavatele daňové prohlášení, jelikož smí být podepsáno jen u jednoho zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, prohlášení poplatníka daně z příjmu je platné i po ukončení HPP, automaticky se neruší. To byste musela zaměstnavatele informovat a při přechodu na DPP upravit platnost prohlášení na "1-11/2019". Následně by bylo možné podepsat nové prohlášení u nového zaměstnavatele. 

HM

#8224, Pokuta za jízdu načerno, Osobní a rodinné finance, 6.12.2019

Dobrý den, píši Vám proto, že.. Před pár lety, jsem jela v Praze na černo a dostala pokutu. Tu jsem nezaplatila. Poté jsem to udělala asi ještě 2x. Taktéž nezpalatila Už si to moc nepamatuji. Celková částka na dopravním podniku, činí okolo 4.000,-. V minulosti, mi přišla za to exekuce od Mgr. Stanislava Bodláka, který zastupuje jako advokát dopravní město podnik Praha. Exekuci, výši si již nepamatuji a dokumentaci jsem ztratila při stěhování se, ale jsem ji na 1000% jistá, že exe panu Bodlákovi byla splacena. Myslím, že to bylo mezi 10-000 - 16.000,- opravdu už nevím, ale to nebude těžké dohledat. Exekuce skončila. Nicméně, peníze, které jsem mu poslala, šly pouze na exekuci jemu (tedy myslím) ale dluh na MHD zůstal. A tím, jak dluh stále zůstal, mi po čase poslal před exekuční dopis na adresu, kde nejsem a dopis jsem nevyzvedla. Tím jsem porušila asi zákon atd. Tudíž, exekuci, převzala společnost Dalimila Míky z Klatov a ten ještě než mi poslal dopis, mi zablokoval bank.účet na 11.000,- a nějaké drobné. Ihned jsem tam volala a dopis mi má přijít okolo 10.12.2019. Byla jsem v šoku. Tak jsem psala panu Bodlákovi, tomu prvnímu exe, kam teda šly původně moje peníze za dopravák. Mezitím musím ještě upozornit, že než se to dostalo k panu Dalimilovi Míkovi, tak po zaplacení exekuce panu Bodlákovi, jsem měla špatný pocit a napsala jsem mu, zda je vše opravdu vyřešeno a on mě emailem poslal, že dlužím dopravnímu podniku peníze. Nechala jsem to být. Ale, abych se vrátila k tomu, když jsem psala panu Bodlákovi nyní, po zjištění exe do Dalimila Míky, kam tedy doopravdy ty peníze šly, tak mi napsal, že už se mám obrátit na exe úřad do Zábřehu k panu Marcelu Kubišovi že to řeší on. Takže. Když to shrneme, tak celkový dluh k dopravním podniku činí cca 4.000,- v kterém jsou asi 2-3 pokuty. Jednu exe už jsem zaplatila, ale nyní jsou na mě uvaleny další dvě, zase za dopravní podnik. Chápu, že je to asi za každou zvlášť, ale přijde mi to už jako zlodějna. Mimo jiné z mého platu se mi strhává exekuce ( přednostní ) za VZP, takže mi zbývá životní minimum. Tato exekuce mi cca do 2 měsíců bude končit. Takže dohromady nyní mám tři exekuce. 1 od VZP která mi bude končit, druhá od Dalimila Míky, na kterou mám peníze, a třetí je od Marcela Kubiše, na kterou už nemám. Dopis od Dalimila Míky a Marcela Kubiše mi teprve přijde. Vše jsem se dozvěděla buď od účetní nebo z emailu při pátrání. Čekám na doručení obou dopisů. Mohu se za Vámi s tím obrátit prosím ? Chápu, že je to chaos a také moje vina, nicméně mi to přijde nehorázně nákladné. Jak pro mě tak i pro stát a s tím by soud mohl něco udělat. Uvidíme, co bude napsané v dopise. Myslím, že pokud to bude soudně nařízené, jsem jak se říká v háji, ale copak mohou být uvaleny 3 exekuce od jedné společnosti ( dopravní podnik ) od různých soukr. podnikatelů ? Však ti musí také pracovat přes soud. Děkuji a těším se na odpověď a případné setkání. S pozdravem

Dobrý den, pokuta za jízdu načerno v Praze činí 1 500 Kč. Zaplatíte-li do 15 dnů, snižuje se pokuta na 800 Kč. Pořídíte-li celoroční kupon, snižuje se pokuta na pouhých 400 Kč. Píšete, že jste platila pokutu asi 3x z čehož usuzuji, že jste řádně za MHD nikdy neplatila. Pak jste neplatila ani zdravotní pojištění a nyní se divíte, že po Vás všichni vymáhají dluhy exekučně? Nezapomeňte, že k původním dlužným částkám se přičítá i penále (úroky z prodlení) a náklady vymáhání, které nejsou zanedbatelné. DPP musel najmout agenturu na vymáhání, jejich právník následně sepsal žalobu, ta putovala na soud, následně exekutor konal (to samé VZP)...cena právních služeb se pohybuje i v řádu tisíců korun za hodinu a Vy jste svým jednáním zaměstnala poměrně dost lidí na dost hodin. Proto je po Vás jen za pokuty vymáháno místo původních 4 500 Kč např. 10-20 000 Kč...a přitom se stačilo problému postavit čelem a zaplatit pouhých 400 Kč.  Stát ani soud pro Vás nic udělat nemohou. To je jako kdybyste někomu půjčila peníze, on Vám je nevrátil a u soudu argumentoval "je to pro mne nákladné, nemám na to". Soud na to nemůže říct "tak ty peníze nevracejte, paní ponese ztrátu". Naopak soud musí ctít právo. Věřte, že vymáhat dluhy není žádné terno, zábava ani zlatý důl. Je to nepříjemná práce, která je přiměřeně honorovaná. Vám se to zdá moc, ale přirážka přepočtená na hodinovou sazbu exekutora a pokrývající všechny režijní výdaje je přiměřená. Každý pracovník (pekař, exekutor nebo řidič autobusu) si zasluhuje spravedlivou mzdu.  Problémem jsou nepřiměřené exekuce, kdy by Vám kvůli dluhu v řádu tisíců korun prodali dům za 5 mil. korun a chtěli proplatit náklady vymáhání v řádu statisíců.  Důrazně doporučuji si přebírat poštu na své trvalé adrese (nebo korespondenční nahlášené soudu). Nepřebírání pošty není porušením zákona, ale uplatňuje se tzv. fikce doručení. Nepřevzatá pošta se tak považuje za doručenou (nemůžete pak u soudu argumentovat, že jste nevěděla, že Vám nikdo nepsal). 

S

#8223, Prodej nemovitosti a daň z příjmu, Daně, 6.12.2019

Dobrý den, chtěla bych prodat byt, 2,5 roku ho mám v osobním vlastnictví. Před odkoupením jsem byla 18 let členem družstva. V bytě jsem ale nebydlela. Bydleli tam rodiče. Po jejich smrti byt pronajímám. Ptala jsem se na několika místech, jestli budu platit 15% daň z prodeje nemovitosti, ale každý mi tvrdí něco jiného. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pro osvobození od daně z příjmu při prodeji družstevního bytu je třeba vlastnit podíl v družstvu min. 5 let. U osobního vlastnictví je podmínkou byt 5 let vlastnit, nebo 2 roky v něm bydlet. Přestože byt vlastníte pouze 2,5 roku, domnívám se, že podmínku pro osvobození od placení daně jste splnila (neb jste byt vlastnila více než 5 let - byť v různých formách).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR