Banky.cz Bankovní poradna zdarma #169, Dotaz v bankovní poradně

Jak získat půjčku bez přehnaných úroků při nízkém příjmu?

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Situace je následující: s kamarádem jsme hledali, kde bychom si mohli vypůjčit, byli jsme ve dvou ústavech (ČSOB, Česká spořitelna) , ale všude nám odmítli půjčit, kamarád platí jen spotřebu. Kamarád má jen necelých 10 000 za měsíc, jsme bez půjček i bez dluhů. Potřebujeme třicet tisíc, přitom kamarád před pěti lety splácel ještě o deset tisíc víc (40 000),nebyl s tím problém. Proto bych se ráda zeptala, kde se příslušný obnos dá vypůjčit bez přehnaných úroků. Za odpověď předem děkuji. S pozdravem Andrea Vyhnalíková

Dobrý večer,

banky si obvykle dnes kladou tyto podmínky: min. měsíční příjem 10 000Kč, být zaměstnaný nebo OSVČ (tedy nebýt nezaměstnaný, na mateřské, v domácnosti, student) a nemít záznam v registru. Pokud toto splňujete, doporučuji vyzkoušet např. nový úvěr od Zuno banky, který vyniká jasně danými pravidly, vstřícností a poměrně nízkým úrokem od 6,9%. Sice si musíte zřídit také běžný účet, ale ten je na druhou stranu zdarma.

Podmínky pro poskytování úvěru se oproti minulosti výrazně zpřísnily a ve valné většině je to v zájmu samotných potenciálních klientů (i když o tom mnohdy nevědí), neboť statistika nárůstu osobních bankrotů je za poslední roky nepříliš veselou záležitostí.

Nezapomeňte na univerzální pravidlo zadlužování: úvěr má smysl jen tehdy, je-li investičního charakteru, tedy např. vlastní byt a nezbytná výbava, nástroj k výkonu povolání, rozjezd podnikání atd. Naopak půjčka na spotřebu (dovolená, televize, dárky, auto) je cesta do pekel.

Petr JermářBanky.cz