Jak správně konsolidovat půjčky a vyhnout se nečekaným nákladům?

Nejlevnější půjčka od Zonky
11.1.2015 Půjčka

Pokračování dotazu č. 1743: No jo ale když jsem tohle tenkrát udělal s tou konsolidaci tak jsem tam tu částku z ty karty pripocetl a z toho se mi ta konsolidace navýšila o 40000 (karta) + skoro 100 000 navíc

Nevím přesně o čem mluvíte, ale předpokládám, že tím myslíte, že jste již někdy v minulosti konsolidoval dluh z kreditní karty spotřebitelským úvěrem.

Když máte dluh na kreditce 40 000 Kč, tak je ten dluh splatný ihned, nemáte k němu žádný splátkový kalendář. Pokud takovýto dluh refinancujete a necháte si splatnost rozpočítat např. na 6 let, tak během těch 6 let zaplatíte na úrocích dalších 20-30 tisíc, tedy ano, celkově Vám dluh vzroste. Ale pokud byste dluh z kreditky nerefinancoval spotřebitelským úvěrem, zaplatil byste v horizontu 6 let mnohem více.

Vždy porovnávejte úrok, resp. RPSN. Kreditka u ČS 23,88%, spotřebitelský úvěr u ČS 16%, spotřebitelský úvěr u Equa Bank, Air-Bank, ZUNO, atd. 9-11%.

Kreditní karta je pro dost lidí zlo. Pokud si nejste 100% jist, že útratu stihnete splatit v bezúročném období, raději kartu ihned zrušte, protože jinak budete dost krvácet na vysokém úroku přes 20%. To je neúnosné. Spotřebitelský úvěr je taky zlo, byť menší, s úrokem jen 9-11% u lepších bank. Platit za cokoliv úrok byť i jen 10% je zkrátka moc, zejména když se jedná o dluh za věci spotřebního charakteru.

Při koupi vlastní střechy nad hlavou je rozumné si vzít hypotéku, která má úrok 2-3%. Není nad vlastní bydlení, už nikomu neplatíte nájem, bude Vám to sloužit až do smrti a ještě do poslouží i dalším generacím. Ale půjčovat si peníze přes kreditku či spotřebitelský úvěr s úrokem 10-25%, z 99% na novou televizi, dovolenou, auto - zkrátka spotřebu...to je prostě sebevražda.

Jelikož už máte dluhy nasekané, nedá se s tím nic jiného dělat, než se pokusit najít nejlepší možnou konsolidaci za 9-11%, která bude lepší než současných 16-24% u ČS. Až dluhy za 6 let doplatíte, budete vědět, že si už nikdy více na kreditku či spotřebitelský úvěr peníze nepůjčíte. Bude to draze koupená zkušenost...ale v tuto chvíli s tím už nic jiného bohužel nenaděláte.