Jaké jsou důsledky převodu hypotéky do jiné banky po třech letech fixace urokové sazby?

Sjednejte si hypotéku online

Co kdyz budu mit treba fixaci urokove sazby na 3 roky a po 3 letech se rozhodnu prevest hypoteku do jine banky? Ty 3 roky jsem splacel kazdy mesic uroky z CELE pujcene castky a trochu z jistiny, ze? Kazdy mesic se podil uroku na mesicni splatce snizuje a podil jistiny na mesicni splatce zvysuje... Dejme tomu, ze jsem mnel hypoteku na 30 let a za ty 3 roky jsem splatil z jistiny jen 5% a prevedu hypoteku do jine banky... Tedy prvni bance jsem zaplatil podstatne vic uroku nez jsem mnel zaplatit, jelikoz jsem u ni nemnel hypoteku celych 30 let, ale jen 3 roky... Kdyz budu takhle prevadet hypoteku vzdy do jine banky kazde 3 roky, tak ji nesplatim ani do smrti... V kazde bance zaplatim strasne moc na urocich, ale z jistiny vzdy jen trochu, treba ty 5%, tedy za 30 let budu mit splacenych jen 50% z jistiny... Nebo je to tak, ze banka mi za ty 3 roky vypocte kolik jsem splatil a kolik mnela na mne vydelat na urocich za to, ze mi pujcila castku na 3 roky a ne na 30 let? Tedy za 30 let (pripadne i drive...) muzu hypoteku splatit i kdyz ji budu kazde 3 roky prevadet do jine banky? Predpokladam, ze neplatim nikdy po 3 letech zadnou pokutu bance, ze ktere hypoteku prevadim...

Dobrý den,

je to trochu jinak. V prvních letech hypotéky jde skutečně větší část splátky na úroky a jen menší část splátky na úmor dluhu, ale to je přirozené, neboť v prvních letech máte od banky půjčeno více peněz a později méně (každý další rok máte od banky půjčeno méně peněz přesně o tu část, kterou jste již z části splátek jdoucích na úmor dluhu splatil).

Příklad: Hypotéka 3 mil. Kč, na 30 let, úrok 2,09%, měsíční splátka 11 200 Kč. Na začátku prvního roku bance dlužíte celé 3 mil. Kč, úrok za první rok činí 3 mil. Kč x 2,09% = 62 700 Kč. Těchto 62 7000 Kč bance platíte na úrocích za to, že Vám na 1 rok půjčila 3 mil. Kč. Během prvního roku zaplatíte celkem 12 splátek, tedy 12 x 11 200 Kč = 134 400 Kč. Od toho odečteme úrok 62 700 a výsledkem je 71 700 Kč, které šly na úmor dluhu - o tuto částku máte dluh na začátku druhého roku nižší.

Na začátku druhého roku bance dlužíte 3 mil. Kč mínus splacených 71 700 Kč =  2 928 300 Kč. V druhém roce tedy po Vás banka bude chtít úrok 2,09% z aktuálně půjčených 2 928 300 Kč, což bude 61 201 Kč. Dvanácti splátkami zaplatíte opět 134 400 Kč, odečteme úrok 61 201 Kč a na úmor dluhu půjde tentokráte 73 199 Kč.

Na začátku třetího roku bude tedy dluh 2 928 300 Kč - 73 199 Kč = 2 855 101 Kč. Z toho bude chtít banka za třetí rok úrok 2,09% = 59 672 Kč. Dvanácti splátkami zaplatíte opět 134 400 Kč, odečteme úrok 59 672 Kč a na úmor dluhu půjde tentokráte 74 728 Kč. Na konci třetího roku bude tedy dluh 2 855 101 Kč - 74 728 Kč = 2 780 373 Kč.

Pokud nyní převedete hypotéku do jiné banky, budete převádět dluh ve výši 2 780 373 Kč. Tuto částku zaplatí vaše nová banka vaší staré bance a Vy se s novou bankou dohodnete na nových podmínkách (úrok, výše splátky, doba splácení, atd.), jak ji budete splácet oněch 2 780 373 Kč.

Od první banky jste měl půjčené necelé 3 mil. Kč na dobu 3 let a zaplatil jste za to na úrocích necelých 184 tisíc Kč, tedy zhruba 60 tisíc Kč ročně. Ať už od banky odejdete či nikoliv, zaplatil jste na úrocích přesně to, co jste zaplatit měl.