Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypotéka #1760, Dotaz na hypotéku

Dotaz na hypotéku, Hypotéka

JH

Co kdyz budu mit treba fixaci urokove sazby na 3 roky a po 3 letech se rozhodnu prevest hypoteku do jine banky? Ty 3 roky jsem splacel kazdy mesic uroky z CELE pujcene castky a trochu z jistiny, ze? Kazdy mesic se podil uroku na mesicni splatce snizuje a podil jistiny na mesicni splatce zvysuje... Dejme tomu, ze jsem mnel hypoteku na 30 let a za ty 3 roky jsem splatil z jistiny jen 5% a prevedu hypoteku do jine banky... Tedy prvni bance jsem zaplatil podstatne vic uroku nez jsem mnel zaplatit, jelikoz jsem u ni nemnel hypoteku celych 30 let, ale jen 3 roky... Kdyz budu takhle prevadet hypoteku vzdy do jine banky kazde 3 roky, tak ji nesplatim ani do smrti... V kazde bance zaplatim strasne moc na urocich, ale z jistiny vzdy jen trochu, treba ty 5%, tedy za 30 let budu mit splacenych jen 50% z jistiny... Nebo je to tak, ze banka mi za ty 3 roky vypocte kolik jsem splatil a kolik mnela na mne vydelat na urocich za to, ze mi pujcila castku na 3 roky a ne na 30 let? Tedy za 30 let (pripadne i drive...) muzu hypoteku splatit i kdyz ji budu kazde 3 roky prevadet do jine banky? Predpokladam, ze neplatim nikdy po 3 letech zadnou pokutu bance, ze ktere hypoteku prevadim...

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

je to trochu jinak. V prvních letech hypotéky jde skutečně větší část splátky na úroky a jen menší část splátky na úmor dluhu, ale to je přirozené, neboť v prvních letech máte od banky půjčeno více peněz a později méně (každý další rok máte od banky půjčeno méně peněz přesně o tu část, kterou jste již z části splátek jdoucích na úmor dluhu splatil).

Příklad: Hypotéka 3 mil. Kč, na 30 let, úrok 2,09%, měsíční splátka 11 200 Kč. Na začátku prvního roku bance dlužíte celé 3 mil. Kč, úrok za první rok činí 3 mil. Kč x 2,09% = 62 700 Kč. Těchto 62 7000 Kč bance platíte na úrocích za to, že Vám na 1 rok půjčila 3 mil. Kč. Během prvního roku zaplatíte celkem 12 splátek, tedy 12 x 11 200 Kč = 134 400 Kč. Od toho odečteme úrok 62 700 a výsledkem je 71 700 Kč, které šly na úmor dluhu - o tuto částku máte dluh na začátku druhého roku nižší.

Na začátku druhého roku bance dlužíte 3 mil. Kč mínus splacených 71 700 Kč =  2 928 300 Kč. V druhém roce tedy po Vás banka bude chtít úrok 2,09% z aktuálně půjčených 2 928 300 Kč, což bude 61 201 Kč. Dvanácti splátkami zaplatíte opět 134 400 Kč, odečteme úrok 61 201 Kč a na úmor dluhu půjde tentokráte 73 199 Kč.

Na začátku třetího roku bude tedy dluh 2 928 300 Kč - 73 199 Kč = 2 855 101 Kč. Z toho bude chtít banka za třetí rok úrok 2,09% = 59 672 Kč. Dvanácti splátkami zaplatíte opět 134 400 Kč, odečteme úrok 59 672 Kč a na úmor dluhu půjde tentokráte 74 728 Kč. Na konci třetího roku bude tedy dluh 2 855 101 Kč - 74 728 Kč = 2 780 373 Kč.

Pokud nyní převedete hypotéku do jiné banky, budete převádět dluh ve výši 2 780 373 Kč. Tuto částku zaplatí vaše nová banka vaší staré bance a Vy se s novou bankou dohodnete na nových podmínkách (úrok, výše splátky, doba splácení, atd.), jak ji budete splácet oněch 2 780 373 Kč.

Od první banky jste měl půjčené necelé 3 mil. Kč na dobu 3 let a zaplatil jste za to na úrocích necelých 184 tisíc Kč, tedy zhruba 60 tisíc Kč ročně. Ať už od banky odejdete či nikoliv, zaplatil jste na úrocích přesně to, co jste zaplatit měl.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka, Autor: Petr Jermář

Praha by měla potřebným ručit za hypotéky – recept TOP 09 na řešení bytové krize v hlavním městě. Proč to není dobrý nápad? Pojďme si společně připomenout jeden ze spouštěčů poslední finanční krize.

Zodpovědné půjčování aneb jak neskončit v dluhové pasti

Zodpovědné půjčování aneb jak neskončit v dluhové pasti

4.11.2018, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Život na dluh je běžná věc. Půjčky jsou snadno dostupné, tak proč si nepůjčit na lepší telefon, větší televizi nebo na exotickou dovolenou? Jenomže pokud své touhy neuhlídáte, mohou vám půjčky a jejich splátky přerůst přes hlavu. Jakmile se ocitnete v bludném kruhu dluhové pasti, hledejte rychlou cestu ven.

Bankovní radu ČNB posílí Michl a Holub

Bankovní radu ČNB posílí Michl a Holub

29.10.2018, Banka, Autor: Jan Budín

Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka vystřídá v radě ČNB Aleš Michl a Tomáš Holub. Oběma viceguvernérům končí v listopadu druhé funkční období. Jakou roli hraje centrální banka v ekonomice?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

VP

#5441, Jak prokázat odeslanou platbu?, Platba, 14.11.2018

Uhradil jsem 2 splátky na účet O2. Tam je údajně nemohou najít. Na výpisu z ČS. jsou uvedeny. Chtějí na mně potvrzení platby. Jak mám postupovat? Děkuji za pomoc.

Dobrý den, pošlete O2 kopii výpisu z Vašeho účtu. Z toho bude jasně patrné, že jste platby provedl. Stačí přes internetbanking vyexportovat část historie do pdf a to poslat O2 emailem (nebo vytisknout a předat osobně na pobočce).

Z

#5440, Insolvence a exekuce v manželství, Exekuce a insolvence, 14.11.2018

Dobrý den, jsem pár dní před rozvodem, ale manžel si vyřídil insolvenci, kterou již má schválenou. Než mu ji tzv. odklepli, tak mi přišla exekuce na plat. S manželem již nejsem dlouhou dobu a na veškeré spojení mi nereaguje. Jediné co jsem dokázala zjistit je odkud dluh pochází, a že tento dluh má zahrnut v insolvenci. Může mi exekutor nařídit exekuci, když je tento dluh přiznám v insolvenci? Vůbec nevím jak se v takovéto záležitosti bránit. Děkuji za odpověď

Dobrý den, manželé ručí za své dluhy společně a nerozlučně, tedy exekutor po Vás může vymáhat manželovy dluhy. Manželé by měli o insolvenci (osobní bankrot) žádat dohromady, jinak se to míjí účinkem (exekutor začne vymáhat dluhy po druhém z manželů, který není v insolvenci). Bránit se proti tomu nemůžete, protože jste stále v manželství (i když spolu třeba nežijete) - tedy za vše ručíte společně a nerozlučně. Chybou bylo zůstat v manželstvím, rozvod měl přijít již dávno. 

I

#5439, Nájemník požádal o insolvenci, Reality, 14.11.2018

Dobrý den, pronajímám byt a dozvěděla jsem se, že náš nájemník požádal o insolvenci. Tento měsíc mi peníze neposlal. Je možné, aby se neuhrazená částka rozložila do dalších třeba čtyř měsíců? Pokud nájemník skutečně bude v insolvenci, musím něco udělat, aby mi stále chodil nájem? Děkuji za odpověď

Dobrý den, požádal-li nájemník o insolvenci, pak pravděpodobně nebude mít na nájem. Doporučuji ho rychle vystěhovat, jinak Vám pouze bude růst nevymahatelný dluh na nezaplaceném nájemném. Dlužné nájemné za tento měsíc je třeba přihlásit jako pohledávku do insolvenčního řízení. Obvykle se podaří získat zpět přes insolvenční řízení jen 30% a od zbytku je dlužník po 5 letech osvobozen. Insolvence (osobní bankrot) je poslední možné řešení situace, kdy dlužník nestíhá splácet své závazky. Určitě žádné nájemné nepromíjejte, neprodlužujte splatnost či nesjednávejte splátkové kalendáře. Nájemník by stejně neměl z čeho platit, protože v rámci insolvence bude následujících 5 let žít o chlebu a vodě (naprostém finančním minimu).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 5400 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR