Jak odecítat úrok z hypotéky na daňovém přiznání - odhadněte si, kolik procent vrácení můžete očekávat

Sjednejte si hypotéku online

Doby den, Rad bych se zeptal jak to je s odecitavanim uroku z hypoteky na danovem priznani. Vite mi odhadem rict, protoze je nemam ani zdani, kolik procent spatky bychom asi mohli ocekavat (rocne) pri hypotece kolem 3.5mil a uroku 2.35. (jeste ji nemam) Je na vypocet nejaky sikovny klic, kde nemusim dohazovat spoustu cisel, kdyz mi jde jenom o odhad? Moc dekuju. (manzele, bezdetny, spolecny prijem kolem 50tis cistyho)

Dobrý den,

  1. hypotéka 3,5 mil. Kč x úroková sazba 2,35% = 82 250 Kč úrok, který zaplatíte v prvním roce
  2. o tento zaplacený úrok si můžete ponížit základ daně (na druhé straně daňového přiznání), což znamená, že čistá daň bude o 15% nižší (82 250 Kč x 15% = 12 337,5 Kč)
  3. Stát vám vrátí po podání daňového přiznání ze zaplacené daně 12 337,5 Kč.

Příjem máte dostatečně velký (platíte vysoké daně) na to, aby bylo co vracet.

Banka Vám na konci každého kalendářního roku (obvykle v lednu roku následujícího) pošle potvrzení o zaplacených úrocích, kde první roku bude částka 82 250 Kč (a další roky to bude postupně klesat).

Mimochodem, úrok 2,35% je docela vysoký. Bezdětný a nadprůměrně vydělávající klient je pro banku ten nejbonitnější zákazník. Pokud nemáte vyloženě problém se zástavou (nekupujete něco, co má právní vady, atd.), požadujte po bance nižší úrok. Podívejte se do našeho srovnávače hypoték zde. Equa Bank a Wüstenrot nabízejí shodně úrok u 5 let fixace 2,09% pro nové hypotéky (1,99% pro refinancování hypotéky). Takže platit 2,35% se mi zdá více než přemrštěné.