Jak splatit dluh, Exekuce a insolvence

Pokračování dotazu č. 2237: Dobrý den reaguji na vaši odpověď. Ano na účtě je - 89 000. Na učtu nemám zřízený žádný kontokorent, je na něm nyní - 89 000, a když se podívám do nezaučtovaných transakcí je tam napsané exekuce. Bylo mi oznámeno, že exekutor si to vzal od banky a mám to splácet bance, ale nevím co na tom je. Exekutor si snad nemužu vzít penize, to by banky zkrachovaly. Dle mého je to tak, že exekutor dal podmět bance, která zablokovala učet. Dle toho co jsme si na forech přečetla, mám 6 měsícu na to ,abych penize na účet dostala nějak. Proč není vhodné peníze posílat na blokovaný účet ? Myslela jsem si že když peníze na učet postupně pošlu až to bude na 0, že banka sama peníze exekutorovi pošle. Dluh vznikl z neplacení zdravotního pojištění u živnostníka. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

exekutor v žádném případě nemůže banku žádat o vydání peněz z Vašeho účtu, které tam nejsou. A banka nemá pravomoc tyto peníze vydat a jít s účtem do mínusu (a tím převádět dluh vymáhaný exekutorem na sebe).

Toto je celé nějaké velmi podivné. Exekutor Vám zabaví majetek a obstaví mzdu. Ale nemůže si vzít peníze od banky a chtít, abyste peníze později bance doplatila. Proč by do toho měle být tahána banka coby další strana? Peníze dlužíte někomu, dotyčný na Vás poslal exekutora, který řeší uhrazení dluhu. Tedy teď je to vztah vy a exekutor, ne vy - banka - exekutor. Dluh se hradí exekutorovi, ne bance.

I kdyby existovala nějaká velmi podivná dohoda o tom, že dluh máte poslat bance a ta peníze později přepošle exekutorovi, tak stále nechápu smysl položky -89 000 Kč. Účet je zablokovaný, tedy peníze můžete splácet i do plusu.

Toto se mi nějak nezdá, doporučuji si vyžádat od exekutora vysvětlení a domluvit se s ním na dalším postupu (vše samozřejmě sepsat písemně).