Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #2406, Prodej zboží do zahraničí

Jak zkontrolovat platbu za zboží prodané do zahraničí?

9.1.2016 Podvod

Dobrý den, mám takový problém. Prodal jsem zboží do zahraničí (ukrajina). Byl mi doručen mail z PrivatBank, že peníze byly odeslány a asi nejspíš že mi přijdou až po doručení balíku že jim mám poslat číslo zásilky. Můžu nějak zkontrolovat platbu? Nechci se nechat okrást, že něco pošlu a on peníze nepošle. Zase chápu, že mi peníze nepošle na účet jen tak. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

jedná se o podvod.

1) zboží nemůže prodávající nikdy odeslat před obdržením peněz

2) pokud si protistrany nedůvěřují, je dobré transakci uskutečnit přes ebay či jiného garanta obchodu, který si sice vezme % z prodeje, ale zaručí ochranu kupujícímu (kupující samozřejmě i zde platí předem)

3) banka se obchodu nikterak neúčastní, nikdy nikomu nebude nic psát - ta pouze posílá peníze (rozhodně ne žádné zprávy typu "potřebujeme číslo zásilky, atd." - to je vždy znakem podvodu)

Pročtěte si naši sekci dotazů "Podvod" - najdete zde mnoho podobných případů. Podvodníkovi nejde ani tak o zboží (adresa bývá většinou stejně falešná), jako o peníze, které by z Vás začal následovně tahat pod velmi úsměvnými a zcela smyšlenými důvody typu "platba se zasekla, banka po mně chce vysoký poplatek, pošlete mi na něj peníze".