Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #2628, Volba banky

Volba banky, Banka

BM

Pokračování dotazu č. 2622: Děkuji za Vaši odpověď a prosím ještě o radu. Doporučil jste mi zřídit si běžný účet i spořící účet u jiných bank (např. Egua bank, Air Bank, atd.) místo ČS a chci se zeptat, zda jsou tyto státem garantovány a vklady ze zákona pojištěny u těchto menších bank. Jelikož máme ČS v místě bydliště (jsme s manželem mladší důchodci a máme veškeré úspory celý život právě jen u ČS), tak by jsme to riskli, vše v ČS zrušili (jaké sankce budeme mít za zrušení těchto podílových fondů a za zrušení běžných účtů?) a zřídili by jsme si na Vaši radu vše v některé bance 15 km vzdálené, to by nám tak nevadilo, když výběr je zdarma i v bankomatu ČS v místě bydliště. Ale museli by jsme mít jistotu, aby banka nezkrachovala. A ještě prosím, co říkáte na vklad do Družstevní záložny ANO, která je taky ve městě 15 km od nás? Tuto by jste nám nedoporučil? Děkujeme za Vaši radu.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

  • garantovanost vkladů: ano, vklady u všech bank v tuzemsku jsou pojištěny na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR (tedy zhruba 2,7 mil. Kč). Tedy až do oněch 2,7 mil. Kč je to zcela bezrizikové. Jinak v ČR žádná banka nezkrachovala od dob Union Banky (2003), tuzemský bankovní sektor je ve výborné kondici (což nám závidí mnohé západní země). Když už by nějaká banka zkrachovala, tak si umím představit, jak Fond pojištění vkladů (FPV) vyplácí náhradu u menší banky v řádu miliard korun. Ale jde zcela mimo mé představy, jak by se lidem vyplácela náhrada v případě krachu velké banky - protože tolik peněz by FPV dohromady nikdy nedal.
  • sankce za zrušení podílových fondů: prostudujte důkladně smlouvu, ale pokud jste jim neposlala doposud žádné peníze, sankce bude nulová
  • volba banky: pro běžný účet bych do užšího výběru zařadil Equa bank a Fio banku. Obě banky se liší jen výběry z bankomatů (Equa neomezeně, Fio dává 10 výběrů zdarma, ale jen ze své sítě bankomatů) a pobočkami (Equa - málo poboček a všechny bezhotovostní, Fio - více poboček a všechny hotovostní). Z mého pohledu je lepší Equa, protože pobočky nejsou třeba - i smlouvu o sjednání účtu za Vámi banka pošle zdarma kurýrem až domů a vše ostatní jde řešit již jen přes internetbanking. Čím méně lidského faktoru při jednání na pobočkách, tím lépe (je to pro Vás pohodlnější vše vyřizovat z pohodlí domova a stroj nechybuje).
  • družstevní záložny: od loňského roku došlo ke změně pojištěnosti vkladů - dříve to bylo pro záložny 100% jako u bank, ale nově je to jen 90% (resp. 10% z vkladu musíte vložit do nepojištěného a neúročeného kapitálu záložny). Na druhou stranu třeba ona Vámi zmíněná ANO SD má zcela bezkonkurenční úroky. Tedy něco za něco - vyšší úrok = vyšší riziko v tomto případě. Rozhodnutí je na Vás. Obecně peníze do 0,5 mil. Kč bych radši držel v bankách na spořících účtech s úrokem kol 1% (Equa 1,25% do 200 000 Kč při používání běžného účtu, dále až 250 000 Kč lze uložit do Air Bank za 0,9% bez nutnosti mít u nich účet - účet lze otevřít plně online, na pobočku netřeba chodit)

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

3.8.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pracovat v kanceláři se vyplatí. Alespoň z pohledu životního pojištění. Podle nového indexu životního pojištění totiž kancelářské profese zaplatí za životní pojištění mnohem míň než dělníci, kteří se pohybují v terénu. Rozdíl je až 30 %.

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

29.7.2020, Půjčka, Autor: Jan Budín

Propad o několik desítek procent. Taková byla na jaře situace na českém trhu se spotřebitelskými úvěry. Ukázala to anketa ČTK mezi jednotlivými poskytovateli. Podle ní přišel nejvýraznější propad v dubnu a nyní už se situace opět stabilizuje.

Nejlevnější za víc než 2 roky. Průměrný úrok hypoték klesl na 2,21 %

Nejlevnější za víc než 2 roky. Průměrný úrok hypoték klesl na 2,21 %

27.7.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

O krok blíž k „magické” hranici 2 % se v červnu přiblížila průměrná úroková sazba hypoték. Klesla totiž z 2,30 % na 2,21 % – tedy na nejnižší úroveň od konce roku 2017. A dá se čekat, že to nebude zdaleka konečná.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

SH

#10870, Stavba RD bez hypotéky, Hypoteční poradna, 3.8.2020

Dobrý den, chceme stavět dům, pozemek máme. Vlastníme byt v osobním vlastnictví. Chceme tento byt prodat a z utržených peněz postavit rodinný dům. Podmínkou je bydlet v tomto bytě po dobu stavby rodinného domu, tzn cca 1 rok. Nechceme hypotéku, ale rádi bychom postupně rozpouštěli hodnotu bytu. Je něco takové možné?

Dobrý den, možné je všechno, ale musel byste najít kupujícího, který by byl Vaše pravidla ochoten akceptovat. Jsou 2 základní typy kupujících: 1) Ten co byt kupuje pro vlastní bydlení: takovýto kupující potřebuje obvykle bydlet hned, každý měsíc navíc mimo vlastní byt pro něj znamená výdaj na nájmu a/nebo omezení komfortu (např. život ve výrazně menším bytě a v jiné lokalitě než by potřeboval). Málokdo bude ochoten Vám peníze zaplatit nyní s datem předání bytu za rok.  2) Investor, který byt kupuje na následný pronájem: investor nepotřebuje v bytě bydlet a naopak hledá zájemce o bydlení, tedy by nebyl problém Vám byt na rok pronajmout. Spíše byste tedy hledal investora. Vše by proběhlo tak, že byste byt prodal a následně si ho zpětně od nového majitele pronajal. Jiné právní konstrukce (např. Vámi navrhované postupné čerpání peněz s převodem bytu za rok) nebudou téměř pro nikoho akceptovatelné. Čím složitější podmínky stanovíte, tím nižší prodejní ceny dosáhnete. Právě proto existuje hypotéka, neboť i při prodeji bytu teď a zpětném nájmu na rok byste na nájemném zaplatil mnohem více než na úrocích za hypotéku (roční nájemné je obvykle cca 5% z tržní hodnoty bytu, úroky z hypoték i méně než 2%). Hypotéku můžete zcela doplatit při výročí fixace, tedy doporučuji si vzít hypotéku s fixací na 1 rok, za rok byt prodat a úvěr bez sankce doplatit. 

ZM

#10869, Mám peníze na účtu dlužníka v exekuci, Exekuce a insolvence, 3.8.2020

Dobrý den, jak dokáži, že peníze na účtu jsem mé a ne rodičů v exekuci?

Dobrý den, to je právě ta potíž. Máte-li na účtu dlužníka v exekuci své peníze které exekutor obstavil, musíte podat vylučovací žalobu a věrohodně prokázat, že jsou obstavené peníze Vaše a ne dlužníka. I proto neustále všem zdůrazňujeme, že mají mít své peníze pouze na svých účtech. 

ZV

#10868, Výpis akcií z CDCP, Akcie a investice, 3.8.2020

Dobrý den, měl jsem akcie z kuponové privatizace vedené na účtu u SCP. Nikdy jsem je neprodal, ale nevím co se s nimi dál dělo a zda jsou ještě použitelné. Na stránkách CDCP jsem se dozvěděl, že s účinností od 1.1. 2020 společnost ukončila poskytování online služby určené k ověření existence majetkového účtu v nezařazené evidenci. Jak tedy informaci o existenci akcií získat? Mám výpis z účtu u SCP k 31.12.1995, ten je mi asi na nic? Děkuji

Dobrý den, CDCP místo poskytování služeb online zdarma nyní nabízí papírové výpisy zasílané poštou za 500 Kč. Pokud byste měl v tzv. nezařazené evidenci CDCP cenné akcie v hodnotě aspoň nižších tisíců korun, tato investice (spolu s následnými poplatky za zřízení majetkového účtu u CDCP, převod akcií z nezařazené evidence na Váš majetkový účet a prodej akcií) se Vám vyplatí. V opačném případě spíše nikoliv.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 800 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR