Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #2628, Volba banky

Volba banky, Banka

BM

Pokračování dotazu č. 2622: Děkuji za Vaši odpověď a prosím ještě o radu. Doporučil jste mi zřídit si běžný účet i spořící účet u jiných bank (např. Egua bank, Air Bank, atd.) místo ČS a chci se zeptat, zda jsou tyto státem garantovány a vklady ze zákona pojištěny u těchto menších bank. Jelikož máme ČS v místě bydliště (jsme s manželem mladší důchodci a máme veškeré úspory celý život právě jen u ČS), tak by jsme to riskli, vše v ČS zrušili (jaké sankce budeme mít za zrušení těchto podílových fondů a za zrušení běžných účtů?) a zřídili by jsme si na Vaši radu vše v některé bance 15 km vzdálené, to by nám tak nevadilo, když výběr je zdarma i v bankomatu ČS v místě bydliště. Ale museli by jsme mít jistotu, aby banka nezkrachovala. A ještě prosím, co říkáte na vklad do Družstevní záložny ANO, která je taky ve městě 15 km od nás? Tuto by jste nám nedoporučil? Děkujeme za Vaši radu.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

  • garantovanost vkladů: ano, vklady u všech bank v tuzemsku jsou pojištěny na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR (tedy zhruba 2,7 mil. Kč). Tedy až do oněch 2,7 mil. Kč je to zcela bezrizikové. Jinak v ČR žádná banka nezkrachovala od dob Union Banky (2003), tuzemský bankovní sektor je ve výborné kondici (což nám závidí mnohé západní země). Když už by nějaká banka zkrachovala, tak si umím představit, jak Fond pojištění vkladů (FPV) vyplácí náhradu u menší banky v řádu miliard korun. Ale jde zcela mimo mé představy, jak by se lidem vyplácela náhrada v případě krachu velké banky - protože tolik peněz by FPV dohromady nikdy nedal.
  • sankce za zrušení podílových fondů: prostudujte důkladně smlouvu, ale pokud jste jim neposlala doposud žádné peníze, sankce bude nulová
  • volba banky: pro běžný účet bych do užšího výběru zařadil Equa bank a Fio banku. Obě banky se liší jen výběry z bankomatů (Equa neomezeně, Fio dává 10 výběrů zdarma, ale jen ze své sítě bankomatů) a pobočkami (Equa - málo poboček a všechny bezhotovostní, Fio - více poboček a všechny hotovostní). Z mého pohledu je lepší Equa, protože pobočky nejsou třeba - i smlouvu o sjednání účtu za Vámi banka pošle zdarma kurýrem až domů a vše ostatní jde řešit již jen přes internetbanking. Čím méně lidského faktoru při jednání na pobočkách, tím lépe (je to pro Vás pohodlnější vše vyřizovat z pohodlí domova a stroj nechybuje).
  • družstevní záložny: od loňského roku došlo ke změně pojištěnosti vkladů - dříve to bylo pro záložny 100% jako u bank, ale nově je to jen 90% (resp. 10% z vkladu musíte vložit do nepojištěného a neúročeného kapitálu záložny). Na druhou stranu třeba ona Vámi zmíněná ANO SD má zcela bezkonkurenční úroky. Tedy něco za něco - vyšší úrok = vyšší riziko v tomto případě. Rozhodnutí je na Vás. Obecně peníze do 0,5 mil. Kč bych radši držel v bankách na spořících účtech s úrokem kol 1% (Equa 1,25% do 200 000 Kč při používání běžného účtu, dále až 250 000 Kč lze uložit do Air Bank za 0,9% bez nutnosti mít u nich účet - účet lze otevřít plně online, na pobočku netřeba chodit)

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

24.1.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Rok 2019 byl z pohledu investorů maximálně zajímavý. Díky neustále se měnící situaci měli několik možností, jak vydělat. Ať už vsadili na akcie, komodity nebo třeba na bitcoin. A začátek letošního roku ukazuje, že i v příštích měsících bude situace poměrně bouřlivá.

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

22.1.2020, Spoření, Autor: Petr Jermář

Nejúspěšnější rok za posledních 5 let mají za sebou stavební spořitelny na českém trhu. Minimálně z pohledu nově uzavřených smluv. Poprvé od roku 2014 totiž jejich počet překonal půl milionu. Podle údajů ČTK dosáhl dokonce na 546 000. Naopak poptávka po úvěrech na bydlení loni klesala.

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

20.1.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zhruba 130 tisíc. Takový je počet lidí, kterým letos končí fixace hypotéky a můžou požádat o refinancování. U něj zpravidla dostanou lepší úrok, než jaký jim nabídne jejich stávající poskytovatel. Za rok díky tomu ušetří tisíce korun.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

K

#8687, Koupě podílu na nemovitosti v dražbě, Reality, 23.1.2020

Dobrý den, pokud se stanu menšinový spoluvlastníkem nemovitosti kterou získám v dražbě a budu chtít vstoupit do nemovitosti, musí mi další spoluvlastníci umožnit vstup? Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a je přízemní. Pokud se nedohodneme se spoluvlastníky o užívání, jak se bude řešit rozdělení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, vstup do nemovitosti musí být umožněn všem majitelům (je možné o asistenci požádat Policii ČR). Kupovat si zejména v nedobrovolné dražbě 25% podíl na bytové jednotce nedává moc smysl, neboť s cizími se budete hůře domlouvat na společném užívání nemovitosti (proto je cena velmi nízká). Nikdo nemůže být ze zákona nucen setrvávat ve spoluvlastnictví, tedy soud by váš spor řešil nařízeným prodejem nemovitosti (resp. Vašeho podílu). Určitě nelze bytovou jednotku nechat rozdělit bez souhlasu všech zúčastněných (ani se této akce nemůžete dožadovat u soudu). Málokdy lze bytovou jednotku rozdělit na 2 menší s ohledem na technické možnosti (potřeba vstupu, oken a stoupaček/rozvodů). 

G

#8686, Platební karty a Austrálie, Banka, 23.1.2020

Dobrý den, máme v úmyslu navštívit Austrálii a Nový Zéland s CK. Vše máme hrazeno s výjimkou stravy a některých návštěv atrakcí/výletů. Zajímá mě, zda lze v případech např. v pokladně supermarketu či vstupu do NP platit debetní/embosovanou platební kartou MasterCard?

Dobrý den, většinou platebních karet dnes zaplatíte kdekoliv na světě (např. mimo Číny). Budou-li obchody vybaveny platebním terminálem, pak zde pravděpodobně kartou MasterCard zaplatíte.

JP

#8685, Životní pojištění a potvrzení pro daňové přiznání, Pojištění, 23.1.2020

Dobrý den, od roku 2012 jsem měla uzavřenu smlouvu o soukromém životním pojištění. Tato smlouva letos v květnu byla ukončena. V lednu až dubnu jsem ještě platila pojištění. Obdržím automaticky potvrzení o zaplaceném pojistném nebo musím požádat o vyhotovení tohoto potvrzení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, většina bank toto potvrzení zasílá automaticky (některé banky nabízejí i stažení elektronického dokumentu přes internetbanking). Pokud Vám nepřijde nic do konce ledna, kontaktujte raději vaši pojišťovnu (zda-li na Vás nezapomněla z důvodu ukončeného smluvního vztahu).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8600 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR