Jak jsou zajištěny vklady u menších bank a je výhodné zřídit si účet u jiné banky než České spořitelny?

22.3.2016 Banka

Pokračování dotazu č. 2622: Děkuji za Vaši odpověď a prosím ještě o radu. Doporučil jste mi zřídit si běžný účet i spořící účet u jiných bank (např. Egua bank, Air Bank, atd.) místo ČS a chci se zeptat, zda jsou tyto státem garantovány a vklady ze zákona pojištěny u těchto menších bank. Jelikož máme ČS v místě bydliště (jsme s manželem mladší důchodci a máme veškeré úspory celý život právě jen u ČS), tak by jsme to riskli, vše v ČS zrušili (jaké sankce budeme mít za zrušení těchto podílových fondů a za zrušení běžných účtů?) a zřídili by jsme si na Vaši radu vše v některé bance 15 km vzdálené, to by nám tak nevadilo, když výběr je zdarma i v bankomatu ČS v místě bydliště. Ale museli by jsme mít jistotu, aby banka nezkrachovala. A ještě prosím, co říkáte na vklad do Družstevní záložny ANO, která je taky ve městě 15 km od nás? Tuto by jste nám nedoporučil? Děkujeme za Vaši radu.

Dobrý den,

  • garantovanost vkladů: ano, vklady u všech bank v tuzemsku jsou pojištěny na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR (tedy zhruba 2,7 mil. Kč). Tedy až do oněch 2,7 mil. Kč je to zcela bezrizikové. Jinak v ČR žádná banka nezkrachovala od dob Union Banky (2003), tuzemský bankovní sektor je ve výborné kondici (což nám závidí mnohé západní země). Když už by nějaká banka zkrachovala, tak si umím představit, jak Fond pojištění vkladů (FPV) vyplácí náhradu u menší banky v řádu miliard korun. Ale jde zcela mimo mé představy, jak by se lidem vyplácela náhrada v případě krachu velké banky - protože tolik peněz by FPV dohromady nikdy nedal.
  • sankce za zrušení podílových fondů: prostudujte důkladně smlouvu, ale pokud jste jim neposlala doposud žádné peníze, sankce bude nulová
  • volba banky: pro běžný účet bych do užšího výběru zařadil Equa bank a Fio banku. Obě banky se liší jen výběry z bankomatů (Equa neomezeně, Fio dává 10 výběrů zdarma, ale jen ze své sítě bankomatů) a pobočkami (Equa - málo poboček a všechny bezhotovostní, Fio - více poboček a všechny hotovostní). Z mého pohledu je lepší Equa, protože pobočky nejsou třeba - i smlouvu o sjednání účtu za Vámi banka pošle zdarma kurýrem až domů a vše ostatní jde řešit již jen přes internetbanking. Čím méně lidského faktoru při jednání na pobočkách, tím lépe (je to pro Vás pohodlnější vše vyřizovat z pohodlí domova a stroj nechybuje).
  • družstevní záložny: od loňského roku došlo ke změně pojištěnosti vkladů - dříve to bylo pro záložny 100% jako u bank, ale nově je to jen 90% (resp. 10% z vkladu musíte vložit do nepojištěného a neúročeného kapitálu záložny). Na druhou stranu třeba ona Vámi zmíněná ANO SD má zcela bezkonkurenční úroky. Tedy něco za něco - vyšší úrok = vyšší riziko v tomto případě. Rozhodnutí je na Vás. Obecně peníze do 0,5 mil. Kč bych radši držel v bankách na spořících účtech s úrokem kol 1% (Equa 1,25% do 200 000 Kč při používání běžného účtu, dále až 250 000 Kč lze uložit do Air Bank za 0,9% bez nutnosti mít u nich účet - účet lze otevřít plně online, na pobočku netřeba chodit)