Ako vybrať banku pre bežný účet pri presťahovaní do ČR a čo robiť s peniazmi zo SR?

24.3.2016 Běžný účet

Dobrý deň, čoskoro sa presťahujeme s manželom zo SR do ČR, poraďte nám akú banku vybrať pre bežný účet, na ktorý bude prichádzať pravidelne manželov dôchodok a tiež ešte potrebujeme dostať zo SR cca 30 000 EUR ako je to s kurzom, alebo je lepšie priniesť hotovosť so sebou a zmeniť ju v zmenárni? Ja som za Equa Bank, ale manžel tomu nie je naklonený. Je lepšie mať spoločný účet s dipozičným právom alebo každý zvlášť? Ďakujem za skorú odpoveď

Dobrý den,

Equa bank doporučuji - bezkonkurenčně nejlepší nabídka na tuzemském trhu pro vedení běžného účtu a tuzemský platební styk (mají i velmi slušné spoření). Jedinou slabinu vidím v mezinárodním platebním styku - příchozí SEPA platby (EUR platby ze Slovenska) jsou za 9 Kč - to by ještě šlo, ale odchozí platby za 99 Kč - to už je moc. Tedy pro tuzemský platební styk volte Equa a pakliže budete často platit do zahraničí/přijímat platby ze zahraničí, volte Air Bank (25 Kč příchozí/odchozí SEPA platba) nebo Fio banku (platební styk se SR kompletně zdarma).

Kurzy mají všechny tři výše zmíněné banky srovnatelné a dobré (lepší než větší banky a mnohem lepší než mBank a podobné). Ale v dobré směnárně byste dostala ještě lepší kurz (exchange.cz - zejména VIP kurz při větší výměně). Nevýhodou je, že tu hotovost tam musíte donést, pak odnést, pak vložit na účet (to je všechno bezplatné, ale chodit po Praze s hotovostí 30 000 EUR není rozumné - tedy spíše měnit po menších částkách, cca po 5 000 EUR).

Společný účet s dispozičním právem není dobré řešení - když by se nedejbože něco jednomu z vás dvou stalo, druhý se k penězům nedostane (notář musí účet zablokovat do vyřešení dědického řízení). Rozhodně je lepší mít účty dva.

Můžete to udělat třeba takto - Vy si zřiďte účet u Equa (kde na rozdíl od Fio budete mít neomezené výběry z bankomatů všech bank) a manžel nechť si zřídí účet u Fio (kde bude mít zdarma platební styk ČR-SR pro příchozí důchody).