Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #2777, Dal jsem známému plné právo ke svému účtu

Mám běžný účet a dispoziční právo, musím splatit dluh někoho jiného?

Dobrý den. Já mám dotaz. Před par lety mne poprosil známý o založení běžného účtu a o dispozičně právo. Aby mohl dál splácet úvěr. Lebo na svůj dostal exekuci. Založil sem účet a dal sem mu ty práva nic víc. Před měsícem mi přišla exekuce na plat. Známý se dostal do potíží a nezvladal to splácet. Je možné, že vdaka tomu účtu a práv musím teď splatit dluh já? Když jsem to řešil v bance, tak mi povedali, že sem přistupitel. Ale já k ničemu nepřístupil. Len ten účet a ty práva. Eště keď sem daný účet zakládal, tak mi zaměstnanec banky tvrdil, že to je len běžný účet, aby mal ako známý splácet úvěr. Jak sem se teďi mohl stát pristupitelem?Děkuji za odpověď

Dobrý den,

toto nemůžete myslet vážně, že jste udělal - otevřít známému účet na své jméno a nechat mu k němu plné právo, to je sebevražda. Má to dva hlavní důsledky:

1) Váš známý mohl jít s účtem do mínusu, tedy čerpat kontokorent (úvěr z běžného účtu), za který ručíte jen a pouze Vy (majitelem účtu jste Vy - jen jste nechal známého, aby Vám de facto Vaším jménem sjednal úvěr a peníze z úvěru utratil on sám)

2) Pomohl jste Vašemu známému odklánět peníze před exekucí tím, že jste mu poskytl azyl na účtu vedeném na Vaše jméno. To je jako kdyby Vám Váš známý přinesl domů zlatou cihlu s tím, že si ji tam potřebuje schovat před exekutorem - exekutor by pak mohl přijít a obstavit Vám v domácnosti vše a Vy byste se následně musel domáhat vylučovací žalobou u soudu vynětí svého majetku z exekuce (dokazovalo by se, co je skutečně Vaše a co Vašeho známého)

Shrnutí: ručíte za dluh, který vznikl na běžném účtu vedeném na Vaše jméno. Neručíte za ostatní dluhy Vašeho známého. Ten první dluh ale splatit musíte - doporučuji si co nejdříve vyžádat od exekutora vyčíslení dluhu a celou situaci mu vysvětlit. Za nečinnost nabíhají další úroky a poplatky.

Berte to jako tzv. DZB (daň za blbost) - nemůžete nikdy nechat ostatní lidi jednat Vaším jménem - to je spolehlivá a rychlá cesta k doživotním exekucím.