Poplatek za vyčíslení dluhu, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, tak jsem se nakonec rozhodla a refinancujeme úvěr, jak jste mi poradili. Byla jsem velice překvapená, že si Buřinka účtuje poplatek ve výši 4650 Kč za stanovení výše zůstatku dluhu. Teď jsme přeúvěrovali k Fio bance, kde budeme mít úrok 1,88 s fixací na 5 let a splatnost je 10 let. Doufám, že to je krok k lepšímu. Jsme těsně před podpisem smlouvy a potřebovala bych poradit co znamená, když je v zástavní smlouvě tato formulace: Zástavní věřitel i Zástavce prohlašují, že na sebe přebírají nebezpečí změny okolností. Zástavní věřitel i Zástavce se tak vzdávají svého práva domáhat se na druhé smluvní straně obnovení jednání o Smlouvě či domáhat se změny svého závazku dle Smlouvy v případě, kdy dojde ke změně okolností tak podstatnému, že změna založí v právech a povinnostech některé ze stran zvlášť hrubý nepoměr. Z důvodů právní jistoty se smluvní strany dohodly, že tímto ustanovením na sebe Zástavní věřitel i Zástavce převzali nebezpečí změny okolností podle § 1765 odst. 2 občanského zákoníku. Vůbec tomu nerozumím a nedokážu si představit, co to znamená v praxi. Budu ráda, když mi poradíte. S pozdravem a velkým díky za radu Dagmar

Dobrý den,

poplatek za vyčíslení dluhu je do jisté míry nemravný (překračuje-li administrativní náklady banky s úkonem spojené, což je max. 500 - 1 000 Kč). Banky nejčastěji žádají právě oněch 1 000 Kč, ale Buřinka se evidentně vůbec nestydí klienta před odchodem pořádně upoplatkovat.

Vámi uvedená formulace a paragraf jsou standardním bodem, který se dnes obecně do většiny smluvních vztahů vkládá. V podstatě to brání snaze o zneplatnění smlouvy v budoucnu, pakliže by se objevily nové okolnosti (např.: příští měsíc byste si refinancování hypotéky rozmyslela a chtěla ho zrušit, vymýšlejíc si nějaký fiktivní důvod - který byste prezentovala jako novou a podstatnou okolnost, kterou jste při uzavírání smlouvy o úvěru neznala). Tohoto se bát vůbec netřeba.

Úrok 1,88% s fixací na 5 let (bez povinnosti sjednat si pojištění schopnosti splácet - jinak by to bylo 1,68%) je férový a jeden z nejlepších na trhu. Další nemalé peníze ušetříte převodem běžného účtu k Fio bance.

Ještě jedna poznámka - Fio banka snížila minulý týden sazby o další 0,1% dolů, tedy pokud jste ještě smlouvu nepodepsala, požadujte toto snížení - ve Vašem případě na 1,78% (viz. aktuální úrokový sazebník banky) - pakliže je refinancovaná částka nad 1 mil. Kč (jinak by to bylo skutečně oněch 1,88%).