Banka odmítá poskytnout výpisy z účtu, i když mám službu elektronického bankovnictví s nastavenou roční frekvencí. Je to v souladu se zákonem?

17.5.2016 Běžný účet

Dobrý den, mám BÚ u ČS. Mám službu elektronického bankovnictví, kde mám nastavenou roční frekvenci výpisů z účtu. Nyní potřebuji výpis za poslední 3 kalendářní měsíce, ale banka prý není schopná tyto výpisy poskytnout, když je nemám nastaveny. Jak je možné, že mi banka odmítá poskytnout informace o mém BÚ. Není náhodou povinnost měsíčních výpisů ukotvena v zákoně?

Dobrý den,

povinnost poskytovat výpis měsíčně (ani nic podobného) skutečně v zákoně ukotvena není - to by přece nemělo ani smysl řešit tyto detaily zákonem. Jediná zákonná informativní povinnost je jednou ročně Vám sdělit zůstatek na účtu k 31/12 (resp. kdyby to banka neudělala, získala byste silnější postavení při potenciálních reklamacích hlouběji do minulosti).

Nicméně výpisy (ať ty papírové nebo elektronické) jsou již v době internetbankingu zbytečným přežitkem, neboť pomocí internetbankingu si můžete nechat zdarma na dvě kliknutí vygenerovat zcela libovolný přehled za libovolné období - kdykoliv a z pohodlí domova.

Tak jako tak, nejste-li s přístupem ČS spokojena (např. zejména kvůli poplatkům), doporučuji přejít ke konkurenci - na trhu je přes 30 dalších bank, které Vám účet velmi rády povedou a mnohé z nich zcela bez poplatků a podmínek - vyzkoušejte třeba Equa bank.