Jak zjistí exekutor kam odešly zbylé peníze po srážkách ze mzdy?

Dobrý den, můj přítel má exekutorem nařízeno, aby mu účtárna prováděla srážky ze mzdy. Zbylá částka mu však dle sdělení účtárny nemůže být vyplácena hotově (je ve služebním poměru, prý ze služebního zákona ). Chce si nechat zbylou výplatuposílat na můj účet, nemá k němu žádná dispoziční práva. Jak zjistí exekutor kam mu zbylé peníze odešly? Na účtárně se informoval a účetní mu sdělila, že není povinna exekutorovi sdělovat kam zbytek posílají nebo jestli vyplácí tento zbytek hotově. To stejné mu sdělil i jejich právník, že můj účet mi nikdo nevybere. Je to opravdu tak nebo si mám založit extra účet, kam by mu chodil jen ten zbytek? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že ze mzdy mu exekutor strhává vše až do hranice nezabavitelného minima. Toto minimum mu již zabavit nikdo nemůže, ani když si ho nechá posílat kamkoliv na účet. Výplaty v hotovosti již dnes obvykle možné nejsou.

Přesto by bylo moudřejší pro klid duše si na Vaše jméno založit účet nový, pouze pro tento účel (u banky, která vede účet zdarma - Equa bank, Fio Banka, Air-Bank, atd.). Exekutor totiž obecně má právo obstavit i cizí účet, pokud by měl podezření, že si na něj exekuovaná osoba odklání peníze před exekucí (toto se samozřejmě netýká onoho nezabavitelného minima... ale čistě pro jistotu).