Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #2912, Vypořádávání plateb

Vypořádávání plateb, Banka

22.7.2016 Banka

Dobrý den, povšimla jsem si u Fio banky poněkud opožděnějšího sdělování sražených plateb (trval. pří kazů) - a sice sdělování formou e-mailových zpráv, jinak sama o sobě tato služba, kterou mám zřízenu, funguje. Čím jsou však způsobovány ty opožděné e-maily - přesněji se jedná o potvrzení této banky o odeslaných platbách trvalých příkazů...a v kolik hodin, kolikrát denně, dochází tedy k tomu odesílání trvalých příkazů. fin. částek z běžného účtu? Děkuji za informaci. V, Kubištová

Dobrý den,

obecně mezibankovní platební styk funguje tak, že banka plátce pošle platbu do clearingového centra centrální banky a ta platbu přepošle bance příjemce. Účetní den clearingového centra končí každý pracovní den v 16:00 a další začíná v 17:00. Propustnost systému je cca 1,5 mil. plateb/hod. Za každou mezibankovní platbu banka centrální bance platí poplatek. Aby nedošlo k zahlcení systému těsně před koncem účetního dne, jsou poplatky stanoveny mimo jiné také dle času, kdy banka platbu do ČNB posílá. Méně vytížené časy jsou za 0,04-0,09 Kč, více vytížené časy (před koncem účetního dne) až za 25 Kč.

Kdy přesně a kolikrát denně posílá Fio banka platby do clearingového centra nevím (každá banka to má jinak), ale obecně to bude v období menší vytíženosti clearingového centra z důvodu optimalizace poplatků. Např. platby zadané do 10-11:00 každého dne jsou obvykle odesílány ještě ten den, pozdější platby nejdříve další účetní den.