Jak funguje pojištění členského vkladu u spořitelního družstva a jak si klient může být jistý, že ho dostane zpět?

4.8.2016 Banka

Dobrý den, vím, že ze zákona je 90 % vložených prostředků u spořitelního družstva pojištěné FPV (stejně jako u bank). Jak je to však s 1/10 částky, tedy členského vkladu, který se neúročí a který není ze zákona pojištěný - za jakých podmínek a jak ojedinělé je, že spoř. družstvo část tohoto členského vkladu klientovi k jeho nemalému překvapení nevrátí? Jak může klient mít přehled, zdali má právo na vrácení celého členského vkladu nebo o něco ponížené? Se SD nemám zkušenosti, zajímám se o důvěryhodnost 1ročního termín. vkladu u ANO SD. Děkuji

Dobrý den,

ANO SD je důvěryhodná záložna, toho bych se nebál. Vklad na 1 rok mi přijde rozumný. Těch 10%, co je třeba investovat do kapitálu záložny formou členského vkladu, je vždy bez záruky - za to si kupujete členský podíl v družstvu. Až budete z družstva odcházet (třeba po skončení spoření), tak dostanete svůj vklad zpět (prodáte družstvu svůj členský podíl - tato operace může trvat i několik měsíců), korigovaný o změnu hodnoty vlastního kapitálu záložny. Jinak řečeno, pokud se družstvu bude dařit, můžete získat zpět i více. Naopak pokud se družstvu dařit nebude, získáte zpět méně (při krachu nic).

Jak se družstvu daří či nedaří je možné sledovat na schůzích (konají se min. jednou ročně) či ve výročních správách. ČNB tento 10% povinný vklad zavedla loni jako opatření proti laxnímu přístupu družstevníků k hospodaření jejich družstva. Když byla 100% garance jako u bank, tak lidem bylo jedno, kam peníze dávají. Družstevní záložny na rozdíl od bank nemají tak přísnou regulaci/dohled, a tudíž se mohou pouštět do rizikovějších obchodů. Proto nabízejí na rozdíl od bank výrazně vyšší úroky.