Jak získat spravedlivou náhradu za opravu poškozeného auta?

Životní pojištění od expertů
8.9.2016 Pojištění

Dobrý den, nabourál jsem téměř nové auto (kup 12/2014), škoda je velká. Auto je pojitěno na Slovensku. Mám auto odtaženo doma v garáži (Olomoucko). Likvidátor nechce přijet, ať mu pošlu fotky auta, prý to bude lepší zlipvidovat a vyplatit zůst. cenu auta, která je v tomto případě neúměrně nízká (až 1 třetina ceny). Pokud bych jej chtěl opravit, mám nárok na prohlídku a vyčíslení sumy,  kterou mi pojištovna musí uhradit za opravu? A pak se podle toho rozhodnu, jestli opravovat nebo likvidovat......děkuji.....Ježek

Dobrý den,

osobní přítomnost likvidátora není nutná, pokud pojišťovně stačí jen fotky (pojišťovna Vám tím projevuje důvěru). Nová auta ztrácí bohužel rychle na hodnotě, a tak mají často pro majitele vyšší hodnotu, než je jejich tržní cena (což je zapříčiněno pokřiveným trhem ojetých aut, kde je polovina aut stočených a druhá bouraných, takže všichni automaticky předpokládají nějaký podvod tohoto typu - což sráží cenu aut v bezvadném stavu).

Pojišťovna Vám z havarijního pojištění nemůže vyplatit vyšší než zůstatkovou hodnotu vozidla, tedy pokud by odhadní cena opravy převýšila zůstatkovou hodnotu, volí se ona tzv. totálka. Asi by se šlo s pojišťovnou domluvit na tom, že Vám za totálku vyplatí peníze a Vy zbytek částky opravy doplatíte sám (jste-li přesvědčen o výhodnosti opravy). Ale pokud je cena opravy vyšší než totálka, pojišťovna celou opravu financovat bohužel nebude.