Jakou finanční investici bych měl zvolit pro svého právě narozeného vnuka s měsíčním příspěvkem 500,- Kč?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
14.12.2016 Spoření

Dobrý den, prosím o radu - doporučení, který ze současných finančních produktů by byl nejvhodnější pro mého právě narozeného vnuka. Měsíčně mu chci přispívat částkou 500,- Kč. Děkuji Dušák

Dobrý den,

pro děti bych aktuálně doporučil stavební spoření, pakliže byste byl schopen ukládat ročně 20 000 Kč (1 667 Kč měsíčně) - Modrá pyramida a Wüstenrot si neúčtují u dětského stavebního spoření poplatek za sjednání produktu. Můžete-li sám dávat jen 500 Kč, zkuste se domluvit třeba s rodiči, že by dávali zbylých 1 167 Kč. Pro menší úložku než 1 667 Kč/měsíc se to tolik nevyplatí, neboť ročně zaplatíte za vedení produktu cca 300 Kč a Vaším hlavním cílem je mimo úroku 1% zisk plné státní podpory (10% z ročního vkladu, max. 2 000 Kč).

Alternativně lze doporučit i dětskou vkladní knížku ČS (úrok 1% do 250 000 Kč + bonus 500/1 000 Kč při dosažení 12/18 let věku dítěte a délce spoření min. 5 let). Ale tady pro onen bonus stačí začít spořit až v 7 letech. Vkladní knížka je navíc velmi nekomfortní na obsluhu - musíte vždy s vkladem na pobočku.

Naopak rozhodně se vyhněte všem možným dětským pojištěním - to je černá díra na peníze.