Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #3284, Jak dlouho trvá platba do Ruska

Jak dlouho trvá platba do Ruska, Platba

5.1.2017 Platba

Dobrý den, dne 3.1.2017 jsem posilal platbu do Ruska. Odeslal jsem kolem 10:00, za 2 hodiny mi přišla zprava z banky o realizaci platby. Dneska jsem telefonoval s paní, která platbu očekavá, ale nic nepřišlo. Jsem podnikatel a posilam platby do zahraničí poměrně často, ale penize byly někdy na učtu dokonce během 3 hodin (ano rychleji než tuzemska platba), někdy až na další den, ale nikdy se mi nestalo, že už třetí den a pořad nic. Jde o to, že faktura kterou jsem platil, ma byt uhrazena do zítra tak doufam, že to přijde. Iban, swift, jmeno banky a přijemce jsem vyplnil spravně. Chci se zeptat, kolik dní muže maximalne trvat převod a proč to někdy trva par hodin a někdy dny? To banka drží peníze a vydelava na tom nebo co? Děkuji

Dobrý den,

tuzemské platby trvají obvykle 1-2 dny, SEPA platby (v EUR v rámci EU) 2-3 dny, ostatní zahraniční platby 3-5 dní. Zadá-li se platba jako prioritní (s příplatkem za rychlé provedení), jde to rychleji. Potvrzení o realizaci platby značí pouze odeslání peněz z vaší banky a neříká nic o tom, kdy bude platba doručena příjemci. Zatímco tuzemské platby putují přímo (banka odesílatele - clearingové centrum ČNB - banka příjemce), zahraniční platby (zejména do vzdálenější zemí jako Rusko) obvykle putují přes několik zprostředkovatelských bank (ne každá tuzemská banka má přímé spojení s každou ruskou bankou) - proto to trvá déle. Platbě ČR-Rusko bych dal minimálně 3-4 pracovní dny.

Některé banky se samozřejmě dopouštějí nešvaru zadržených peněz (peníze z účtu odepíší hned, ale z banky odešlou až po půlnoci) a vydělávají na tom. To způsobuje zdržení max. 1 pracovní den.