Změna úroku, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
18.1.2017 Spoření

Pokračování dotazu č. 3310: Mně nešlo ani tak jen o vinkulaci, ale o změnu úrokové sazby ze strany banky, kdy byla slíbena spořitelnou nějaká výnosnost, kterou později spořitelna změní bez vědomí toho, kdo má pro tento účel DKV vytvořenu. Připadá mi to, jako nedodržení smlouvy, lidsky podvod na klienta. Navíc mi pracovník na pobočce po telefonátu na centrálu řekl, že vinkulaci na DVK spořitelna zrušila. Pokud je tomu tak, pak je divné, že s penězi rodič může nakládat a investovat je pouze se souhlasem soudu, ale banka si může defakto dělat se soukromými financemi cokoli. To je nesouměrné. A jinak, pokud nebudou peníze na děti napsané, riskuje dospělý, že tyto může sebrat například exekutor, pokud se náhodou dospělý do nějaké situace dostane. Děkuji za reakci

Dobrý den,

změna úroků je v pořádku, na to má banka nárok kdykoliv (stejně jako klient má nárok kdykoliv změnit banku). Nové úrokové sazby jsou vyhlašovány obvykle každý měsíc, podle aktuální hodnoty peněz na trhu. Jedinou výjimkou jsou termínované vklady, kde po určitou dobu banka garantuje neměnnou sazbu (a klient zase během této doby nemůže vklad vybrat). Jinak máte vždy ve smlouvě uvedeno, že úrok není fixní, ale "vyhlašovaný". V roce 2010 byla situace zcela jiná než dnes, spořilo se za 3%, hypotéky byly k mání za 5% a půjčky za 15-20%. Dnes se spoří za 1%, hypotéky jsou za 1,5-2% a půjčky 7-10%.

Práva a povinnosti bank a klientů jsou zcela souměrná. U dětí je problém v tom, že když jim rodiče zřídí účet či vkladní knížku na jejich jméno, tak s tím děti budou moci nakládat až po dosažení plnoletosti. To ale není o nevyrovnaných právech, tak se věci prostě mají. Taky byste přece na děti nepřepisoval auto či nemovitost. Na druhou stranu je pravdou, že tzv. finanční poradci dnes už obíhají i maminky v porodnicích a nutí jim různá dětská spoření a pojištění (bez řádného poučení o důsledcích), která jsou zcela nevhodná. Mně se nelíbí spíše tato lumpárna.

Bude to možná velmi nepopulární tvrzení, ale rozumný dospělý člověk se nemá šanci dostat do exekuce, neboť se vyhýbá spotřebitelským úvěrům a vede si jednoduché domácí účetnictví, takže má dokonalý přehled o svých příjmem a výdajích a v případě poklesu příjmů dokáže včas reagovat snížením výdajů až na nutné minimum.