Exekutor zablokoval účet a brání mi v získání životního minima – co dělat?

Dobrý den, manzel ma dluh z doby, kdy jsme jeste manželé nebyli. Ted, kdyz uz jsme manželé, jsem se dozvěděla, ze je v exekuci a to díky tomu, ze mi byl zablokován účet. Ma na to exekutor pravo? A jelikoz muj ucet je zatížen exekuci na meho manzela, tak mi banka zamitla vyplacení 2x životního minima.

Dobrý den,

toto je komplikované. Dluhy vzniklé před manželstvím nespadají do SJM, a tudíž za ně Vy neručíte. Na druhou stranu NOZ umožňuje postihnout SJM i pro dluhy, které nespadají do SJM. Pokud by manžel na Váš účet odkláněl peníze před exekutorem, pak by exekutor mohl zablokovat i Váš účet s Vašimi (a manželovými) penězi a Vy byste se musela domáhat navrácení svých peněz (kterých jste nabyla před manželstvím) vylučovací žalobou. Mzdy obou manželů spadají do SJM, tedy peníze na Vašem účtu (pravděpodobně pocházející z Vaší výplaty) jsou součástí SJM (které je možné postihnout i pro dluhy nespadající do SJM). Podstatná je také skladba dluhu. Původní dluh před manželstvím je jen manželův. Ale za úroky z dlužného období v manželství a náklady exekuce (která byla zahájena až nyní) ručí oba manželé.

V manželském slibu se hovoří cosi o známosti vzájemného zdravotního a finančního stavu. Osobně považuji za krajně neférové, že Vás manžel před svatbou o svých dluzích neinformoval.