Dotaz č. 3385: Co se stane s penězi z penzijního připojištění a alimenty po blokaci účtu?

Pokračování dotazu č. 3385: Dobrý den, dekuji za odpověď. Ale jak to je, když na ucet chodi pouze alimenty pro me dítě, a den po blokaci mi prisly penize z meho penzijniho připojištění, které jsem platila v dome pred manzelstvim? Nic jiného tam nechodi. Do prace teprve nastoupim. A za druhé, banka mi odmitla vyplatit dvojnásobek životního minima, jelikoz je to manzelovo exekuce a i kdyz tam penize jsou, tak mi je nedaji, jelikoz tam přišly až den po blokaci. A ucet mam zatížen celou castkou, kdy by to melo byt jen pulkou. Manžela nepostihla exekuce vubec. Nevlastni ucet. Penize dostává na ruku. Exekutor mi rekl, ze je mu jedno, ze tam jsou jen alimenty a ted výjimečně penize z penzijka. Ze on to nezjistuje. Takze mi prijde nefér, ze exekuce je manzelovo i na nej vedena. Ale exekuce postihla jen me a me dite. Dekuju moc.

Dobrý den,

v manželství ručíte spolu za všechno společně a nerozdílně, ne jen každý za polovinu dluhů. Když nemá jeden z čeho dluhy platit (a žádný majetek k zabavení), padne tíha exekuce plně na druhého (a ne jen z poloviny). U peněz z penzijního připojištění, které bylo placeno před manželstvím (a tedy nespadá do SJM), by šla podat vylučovací žaloba a žádat soudně navrácení této částky. Alimenty (stejně jako případné jiné sociální dávky) obstavit jdou (část dlužníků ani jiné příjmy než dávky nemá). Na výplatu dvojnásobku životního minima má nárok ten, na koho je vedena exekuce (Vám tedy banka nic vyplatit nemůže, přestože zabavila i Váš majetek).

V partnerství nejste Vy, on, vaše věci a jeho věci. Jste team, který dělá vše společně. Od svatby na to máte i úřední razítko. Jeden k druhému máte vyživovací povinnost, majetek nabytý během manželství je společný, příjmy jsou společné, dluhy jsou společné, odpovědnost za život je společná. Aby manželství dobře fungovalo, pak by samozřejmě "příspěvky" obou měly být vyrovnané, neměl by to celé táhnout jen jeden.