Banky.cz Bankovní poradna zdarma #381, Dotaz v bankovní poradně

Jak efektivně zhodnotit prostředky na sporožirovém účtu? Rozdělit je a vložit na výhodný vklad!

Dobrý den!Mám na sporožirovém účtu poměrně dost prostředků.Poraďte prosím,jak je co nejefektivněji zhodnotit?Rozdělit je a dát na nějaký výhodný vklad?

Dobrý den,

přijde na to, kolik peněz máte odhadem k dispozici (100 tisíc, 0,5 milionu, 5 milionů, etc), jak dlouho je nebudete potřebovat a chcete-li mít možnost alespoň na část peněz v případě potřeby sáhnout.

Nejlepší spořicí účet bez výpovědní lhůty najdete v Moravském peněžním ústavu (MPU) s aktuální sazbou 2,55% bez jakýchkoliv podmínek. Dále následuje Equabank, Airbank, Zuno Bank a další se sazbami 2-2,5%.

Zajímavé terminované vklady hledejte opět v MPU či např. v Evropsko-ruské bance. Termín úložky nevolte delší než 6-12 měsíců, neb dodatečný úrok z více omezené dispozice za to většinou nestojí.

Při úložkách nad cca 2,4 milionu Kč doporučuji vklad rozdělit do více bank tak, aby nikde nepřesáhl strop 100% pojištění 100 000 EUR (tedy cca 2,4-2,5M).