Banky.cz Bankovní poradna zdarma #486, Dotaz v bankovní poradně

Jak prodat byt se zástavním právem a hypotékou? Získáte vyšší cenu než je hypotéka?

Dobrý den. Měl jsem hypotéku u Českomoravské stavební spořitelny, pro nedostatek mých finančních prostředků splácet měsíčně mi vypověděli smlouvu. Chtěl jsem se zeptat můžu prodat byt když Liška má zástavní právo na byt s hypotékou? Mám kupce, ale byt bych prodal za nižší cenu než je hypotéka. Dá se to nějak udělat? Poradkyně co jsem měl u Lišky řikala, že se s tím nedá nic dělat. A tím to končilo. Jak se zbavit bytu se zástavním právem? Děkuji Martin

Dobrý den,

jdete správnou cestou, prodat byt sám bez účasti banky/stavební spořitelny bývá v těchto případech většinou výhodnější. Byt lze technicky prodat i se zástavním právem, ale na světě nenajdete ochotného kupujícího, který by svolil ke koupi bytu se zástavním právem. Proto je třeba s bankou/stavební spořitelnou dále jednat a domluvit odstranění zástavního práva oproti složení kupní ceny na jistotní účet.

Ve Vašem případě je ještě problém, že prodejní cena bytu je nižší než zbývající dluh z hypotéky, tedy zde bude hodně záležet na dalším jednání s Liškou a případně i dalšími bankami, které by byly ochotné dluh přeúvěrovat či jinak sanovat.