Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JN

Dobrý den, dne 4.11.2015 jsem odeslala na 2110040141/2070, var. s. : 41429389 platbu 5 000,- Kč místo na 2110040141/2700, var. s. : 41429389 (záměna bank). Je naděje, že se mi mohla platba vrátit zpět na mé konto? Co mám proto podniknout. Děkuji Jiřina Nachtigalová

Dobrý den,

jestliže se Vám platba automaticky nevrátila, tak jste měla smůlu a cílový účet existoval - kontaktujte svoji banku, která oficiálně vyzve protistranu k navrácení peněz. Nevrátí-li majitel cílového účtu peníze dobrovolně, bude třeba ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

N

Dobrý den, mám zažádáno o hypotéku na dům a pracuji u firmy s.r.o. a ted jsem zjistil, že za mně firma neodvedla sociální a zdravotní za 2 měsíce. Jinak firma platí vždy a nejsou s ní problémy, tvrdí že se to stalo nedopatřením. Otázka zní může to banka zjistit při schvalování a tím mi nemusí dát hypotéku ? Děkuji a s pozdravem Novotný

Dobrý den,

banky standardně prověřují pouze bonitu žadatele o úvěr (výši výplaty - někde stačí potvrzení s razítkem, jinde volají i do mzdové účtárny firmy) a ne solventnost jeho zaměstnavatele. Tedy prodlení vašeho zaměstnavatele s odvody na sociálním pojištění překážkou pro zisk hypotéky nebudou.

MG

Dobrý den, splácím 10 let hypotéku, kterou mám společně se synem, chtěla bych syna vyvázat z hypotéky, aby si mohl vzít novou hypotéku sám na sebe. V současné době je zůstatek úvěru ve výši 1.600.000 Kč. Po zaplacení veškerých poplatků mně zůstává z výplaty 5.000 Kč, tak bych chtěla vědět, jestli má smysl žádat o vyvázání syna z hypotéky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel to matematicky nevychází - úvěr 1 600 000 při úroku 1,99% a splatnosti 30 let má měsíční splátku necelých 6 000 Kč. Nemluvě o tom, že hypotéku je možné mít sjednanou pouze do 65-70 let, takže je otázkou, jestli by se do toho splatnost 30 let vůbec vešla. A i kdyby ano a Vám třeba měsíčně zůstávalo 6 000 Kč, nebudete mít absolutně žádnou rezervu. 

I kdyby ale vše vycházelo, banka stále nemusí být ochotna Vašeho syna z hypotéky vyvázat, protože by se tím připravila o dodatečnou formu zajištění - a to banky dobrovolně nedělají. Stejný problém řeší i manželé po rozvodu, kdy banka odmítá vyvázání jednoho z manželů. Jedinou cestou je pak případné refinancování hypotéky při výročí fixace úrokové sazby u nové banky za nových podmínek.

KM

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je možné u vás dostat půjčku ve výši 100 000 Kč. Ale jsem na mateřské a mateřskou pobiram a aj přídavky a celkem 19 000 Kč měsíčně a ještě dalsi příjem mam každý měsíc 3000 Kč. Děkuji moc předem za odpověď Kubínová Marie

Dobrý den,

i když máte na mateřskou velmi slušný příjem (dohromady se všemi přídavky a dodatečným příjmem), osobně půjčky lidem na mateřské či v důchodu důrazně nedoporučuji - toto nejsou životní období, kdy by se člověk cítil 100% komfortně co se financí týče, zejména když je na domácnost sám (o manželovi se nezmiňujete).

Doporučuji prostudovat náš článek Půjčujeme si odpovědně - zvažte, zda půjčku skutečně potřebujete a není-li případně lepší se bez věci, kterou zamýšlíte koupit, obejít a našetřit si na ni časem. Pokud si i přesto vyhodnotíte, že půjčku potřebujete, doporučuji Equa Bank či Air Bank (úrok do 10%, nulové poplatky). Banky jako potvrzení o příjmu akceptují i příjem z mateřské, dávek a jiných aktivit. Nicméně, protože jsou všechny tyto aktivity jisté pouze na dobu určitou, banky nedávají delší splatnost úvěru, než je délka takto zajištěných příjmů (příklad: pobíráte-li na mateřské 11 500 Kč měsíčně, banka Vám nedá delší splatnost než 1,75 roku).

S

Kolik klientů cca má GE Money Bank v ČR? Děkuji. Sk

Dobrý den,

dohromady za retail u korporátní klientelu zhruba 900 000 klientů.

K

Dobrý den, prosim o analýzu děských učtů do 15 let.. Dekuji

Dobrý den,

dětské účty do 15 let nabízejí pouze větší banky (KB, ČS, ČSOB, atd.) a rozdíly jsou mezi nimi minimální. Z mého pohledu takovéto účty nemají valného smyslu, neboť díky legislativním omezením plynoucích z nízkého věku (dítě do 15 let není za nic právně odpovědné) jsou možnosti dětských účtů značně omezené (nelze používat aktivně internetbanking, tedy zadávat platby, atd.). Také samotné praktické využití pro děti velké není - ještě nepracují a ani neplatí své účty - tedy nepotřebují nástroj platebního styku. Pro úspory (v tomto věku v řádu max. tisíců korun) je vhodnější klasické "prasátko" doma či mít kapesné uložené na účtu u rodičů. 

Naopak po dosažení 15 let věku běžný účet smysl má (začínáme pracovat na brigádách a platit si své účty).

NA

Kolikátý den při platbě platbomatem přijdou peníze na účet příjemce? Děkuji.

Dobrý den,

lhůty jsou stejné jako pro podání příkazu k platbě přes internetbanking či na pobočce - max. 2 pracovní dny.

JP

Dobrý den, pracuji v Německu 20 let různě brigádně a zároven i v Cechach, kde mám hlavní příjem. Chci si vzít v ČR na rodinný dům hypotéku od české spořitelny, kde jsem dobrý klient, chtěl bych se zeptat mám v Německu úvěr kde už mám doplatit pouze 2000,- euro, což se mi momentálně nehodí z důvodu, že musím složit 15% z kupní ceny domu a tak se ptám zaměstnání budu dokládat pouze z Cech, mohou zjistit při prověřování bonity atd., že mám v Německu ještě úvěr, nebudu to do žádosti psát. Děkuji

Dobrý den,

pokud se věc nejeví jako podezřelá, banky dluhy v zahraničí obecně neprověřují. Možná bych doporučil se o práci v Německu vůbec nezmiňovat (nedokládat žádné potvrzení o příjmu ze zahraničí) a tvářit si, jako byste nikdy nevystrčil paty z domova.

Ještě je důležité zmínit, že pokud by banka kdykoliv později odhalila, že jste něco zamlčel, mohla by to považovat za porušení smluvních podmínek a úvěr ihned zesplatnit (chtít doplatit celý zbytek úvěru naráz do 30 dnů od odhalení nesrovnalostí). Může se to stát, nemusí se to stát, banka na to nikdy přijít nemusí a nebo může, ale úvěr nezesplatní - jen Vás chci o tomto riziku informovat.

J

Dobrý den prosím Vás chtěla bych poslat peníze na účet RWE a chtěla bych se zeptat jaký poplatek bych platila :) Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, u jaké banky máte veden běžný účet. U mnohých bank jsou veškeré platby (stejně jako vedení účtu, platební karta, výběry z bankomatů, internetbanking, atd.) dnes již zdarma (a to zcela bez podmínek) - např. Equa bank, Fio banka a další. Větší banky (Česká spořitelna, ČSOB, atd.) si ale bohužel za tyto služby nechávají stále platit a ne málo.

K

Pokračování dotazu č. 2310: Dobrý večer, děkuji Vám za odpověď ja se snažím splnit úkol na započet i když mů j obor nejsou finance, bankovnictví teorií fuzzy logiky vůbec to neumím jen jsem se o to nikdy nezajimala, zřídila si účet a hotovo. Tak jak to je položila si ? to nepodstatnější v učtech a teď zas další bádání, kdyby Vám to bylo známé pomůžete my s tím? Jinak mnohokrát děkuji.

Dobrý den,

pro psaní školních prací z oblasti bankovnictví je náš portál jistě dobře využitelným zdrojem informací. Pokud se příliš v bankovnictví či financích neorientujete, doporučuji pročíst pár našich článků (zejména z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, realit či financí obecně). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR