Banky.cz Bankovní poradna zdarma #964, Dotaz v bankovní poradně

Jaký je vliv uzavření pobočky v Plzni na stárnoucí generaci?

Dobrý den, dozvěděla jsem se o uzavření Vaší pobočky v Plzni na Doubravce Habrmannovo náměstí, kterou zde ČS provozuje dlouhá léta. Vím, že je podmíněno prodejem domu, kde jste asi v nájmu. Přesto si myslím, že i tato situace má svá řešení. Jsem tímto stavem jako Váš dlouhodobý klient, doubravecký občan, zaměstnanec hospodářské komory Regensburg, ale především dcera stárnoucích rodičů, opravdu velmi znepokojena!!!! Starší generace si převážně nezvykla a na nové poměry (internet, e-mail, nové supermarkety, tržní hospodářství.....) a hlavně už s obtížemi někam dojde, případně i vzhledem k vyššímu věku a nemocem dojede automobilem. Zabýval se prosím někdo při tomto rozhodnutí průměrným věkem doubraveckých občanů. Např. moji rodiče nikdy nebyli v novém Tescu na Rokycanské, kam má být Vaše pobočka přeložena! Proč nevyužít nově rekonstruované prostory v doubraveckém Centrumu, které jsou navíc bezbariérové? Či další krásné na Zábělské třídě? Velmi Vás prosím o zamyšlení se nad tímto rozhodnutím, očekávám Vaše stanovisko a jsem připravena Vás podpořit. Očekávám více orientace nejen na mladé a vídělečně činné spoluobčany, ale především na ty stárnoucí, patřící do jiné generace. Ulehčeme jim život, neberme jim jejich zvyky a obchody a provozovny. Jsem přesvědčena, že zrovna mezi stárnoucí generací má Vaše bankovní instituce pořád hodně dobrých a bonitních klientů, kterým by se měla snažit vycházet maximálně vstříc. I to patří do strategického a komerčního uvažování dobrých manažerů, kterými Vaše instituce určitě oplývá. Děkuji a jsem s pozdravem Mgr. Petra Hrušková

Dobrý den,

nejsme Česká spořitelna ani jiná banka, ale pouze bankovně poradenský portál, tedy do tohoto konkrétního případu nevidíme. Nicméně obecně trendu snižování poboček a nákladů se do budoucna české bankovnictví nevyhne, je to nutný vývoj.

Provozovat pobočku na dobrém místě v centru je poměrně nákladné, platíte vyšší nájem, zaměstnance, energie, dodatečné náklady za práci s hotovostí atd. a lidé jsou ochotni platit na poplatcích čím dál méně, čemuž banky musí nutně přizpůsobit svůj provoz. Vemte si jen, když si příslušník starší generace zajde do banky podat příkaz k úhradě, což zabere 10-15 min času přepážkového pracovníka, což stojí jen na přímé mzdě zaměstnance třeba 30 Kč, s vedlejšími náklady více. A pak tu máme možnost podat příkaz přes internetbanking, kde vše zpracuje systém a operace stojí pár halířů. Internetový převod nabízí moderní banky zdarma, převod na přepážce klasické banky zpoplatňují 20-50Kč za položku. Při průměrných čtyřech příkazech měsíčně to dělá ročně až 2400 Kč, což je pětina měsíčního důchodu, který pobírá většina důchodců...a to už je důvod se zamyslet a začít dělat věci jinak, ne? Přibývá klientů, kteří jsou ochotni ročně utratit za bankovní poplatky max. 0Kč, což je naprosto v pořádku, ale je třeba počítat s tím, že si klienti pak vše budou obstarávat samostatně přes internetbanking.

Pokud máte v blízkém dosahu poštu, doporučuji přejít k Poštovní spořitelně.