Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #5363, Blokace příchozí zahraniční platby

Blokace příchozí zahraniční platby, Banka

30.10.2018 Banka

Dobrý den, jsem překladatel, kterému nadnárodní zahraniční firma 15. října odeslala platbu za několik faktur v celkové výši 13 000 Euro. Platba byla podle banky zákazníka zadržena (poslal mi k tomu doklad) z neznámého důvodu na straně Fio Banky. Platba by zde byla normálně 16. října (SEPA), dnes je ovšem 30. října a stále nikde nic. Jaké možnosti obrany mám? Částka je pro mne v podstatě likvidační, jsou to platby za půl roku od velkého klienta a pokud je v dohledné době nedostanu na účet, můžu se jít klouzat. Nějaké rezervy kvůli hypotéce a dalším věcem samozřejmě mám, ale pokud to bude trvat déle než několik měsíců, bude to problematické. Od kdy mohu bance účtovat penále za zadržení peněz? A mohu ho účtovat, i když byla platba zadržena na základě podezření z praní špinavých peněz, aniž bych byl o čemkoliv uvědoměn? S pozdravem, Josef

Dobrý den,

banky mají na základě zákona proti praní špinavých peněz a financování terorismu povinnost hlásit podezřelé zahraniční platby Finančně analytickému útvaru Ministerstva financí. Může dojít i ke krátkodobé blokaci (obvykle v řádu dnů). Doporučuji kontaktovat Fio banku a žádat vysvětlení. 13 000 EUR (lehce nad 300 000 Kč) není zas tak vysoká částka, aby vysvětlování trvalo více než 2 týdny.

Banku samozřejmě můžete žalovat o náhradu škody, nicméně to by mohl být poměrně komplikovaný právní spor. Zkoumala by se míra zavinění na straně banky a FAU MF (kdo a jak rychle reagoval, kdo to brzdil).