Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #15354, Chci stavět RD na cizím pozemku

Chci stavět RD na cizím pozemku, Hypoteční poradna

N

Dobrý den, plánujeme s přítelem žádost o hypotéku, zatím jsme ve fázi projektu. Chceme ručit pozemkem, který má přibližnou hodnotu 800 000 Kč, dům cca 3 700 000 Kč. O hypotéku budu žádat já, ale pozemek patří příteli. Můj dotaz zní, musí na mě být pozemek přepsán nebo lze využít práva stavby? Moc Vám děkuji za odpověď.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

stavba je nedílnou součástí pozemku (má stejného vlastníka). Tento vztah lze za určitých okolností prolomit právem stavby, ale takové řešení může být velmi nešikovné (Váš RD na pozemku přítele). Lepším řešením by bylo případně od přítele odkoupit polovinu pozemku a stavět RD společně. Nicméně i společná hypotéka by měla svá úskalí (za dluh ručí všichni účastníci úvěrové smlouvy společně a nerozlučně). Zvažte, jaké máte s přítelem vztahy, jaké je riziko rozchodu, jak byste se byli schopni v případě rozchodu domluvit na vypořádání majetku, atd. Prostudujte náš článek Hypotéka na stavbu nebo rovnou kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

6.12.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypotéka s úrokem pod 3,5 %? V dnešní době téměř bez šance. Sazby u těchto půjček totiž výrazně rostou. A to i přesto, že statistiky z předchozích měsíců ukazují průměrný úrok kolem 2,5 %.

Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

29.11.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Nechat peníze jen tak ležet na běžném účtu? V současné době by to bylo čiré bláznovství. Většina bank totiž výrazně zvedá úroky na spořicích účtech. Aktuálně můžete dosáhnout až na úrok 2,58 % a v kombinaci s investováním se dostanete i na 3 %.

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří

22.11.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jak jsou na tom Češi s investováním? I když se své peníze takto snaží zhodnotit stále více lidí, většina z nich si v investicích příliš nevěří. Ukazuje to průzkum investiční platformy Portu vypracovaný s agenturou IPSOS.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

JC

#16015, Jak zaplatit pokutu?, Platba, 5.12.2021

Dobrý den, potřebuji pomoct uhradit pokutu, děkuji.

Dobrý den, pokutu uhradíte nejsnáze bezhotovostně převodem z účtu na účet. Příkaz k úhradě zadejte z pohodlí svého domova přes internetbanking.

V

#16014, Mám nárok na daňový přeplatek?, Daně, 5.12.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mam nárok na vratku daňových bonusů (na sebe, ditě a školkovné), když mým jediným příjmem byla DPP bez podepsání prohlášení poplatníka u zaměstnavatele, tudiž mi nebyly sraženy žádné zálohy na dani. Můj výdělek nikdy nepřesáhl 10 000. Pokud ano, musím podat klasické daňové přiznání nebo je pro DPP nějaké speciální? Děkuji za radu.

Dobrý den, pokud Vám nebyly sráženy zálohy na daň z příjmu, pak jste prohlášení poplatníka podepsala. Ať tak či onak, slevy na dani můžete čerpat jen do výše vaší daňové povinnosti (pokud jste daň neplatila, není z čeho slevu uplatnit). Jediná sleva na děti může za určitých okolností fungovat jako daňový bonus (nevyčerpanou část této slevy Vám FÚ proplatí, pokud jste za rok vydělala min. šestinásobek minimální mzdy - pro rok 2021 je hranice 91 200 Kč).

PJ

#16013, Potvrzení o hotovostní transakci, Banka, 5.12.2021

Dobrý den, měl jsem uložené prostředky u Rodinné družstevní záložny, na kterou byla v roce 2000 vyhlášena nucená správa. 90% finančních prostředků mi bylo po cca roce vyplaceno, formou poštovní poukázky. V současné době bych potřeboval získat doklad, že mi touto formou, tj. výplata v hotovosti na poště, byly peněžní prostředky vyplaceny. Je tento doklad po téměř 20 letech někde získat? Na koho bych se měl obrátit? Mnohokrát děkuji.

Dobrý den, potvrzení o hotovostní transakci, která proběhla před 20 lety, Vám dnes nikdo nevystaví. 

R

#16012, Nákup bez DPH, Daně, 5.12.2021

Dobrý den, přemýšlím, že začnu těžit kryptoměny. Konkrétně bitcoin. Chci to dělat při práci formou volné živnosti. Tyto stroje nejsou levné, proto by mě zajímalo, zda a jak je můžu nakoupit bez DPH. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, abyste mohl požádat o vrácení DPH z nakoupených vstupů (stroje, elektřina, atd.), musel byste se stát plátcem DPH. Plátcem DPH se stáváte povinně od obratu 1 mil. Kč výše. Při nižších objemech se plátcem DPH můžete stát dobrovolně. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 900 přehledně členěných dotazů