Chybný kurz, Platba

7.8.2018 Platba

Dobrý večer, prosím o radu. Dne 2.7. 2018 jsem odesílala z korunového účtu 19 900 EUR na zahraniční účet. Před odesláním platby jsem si pro zjištění kurzu volala do banky Moneta. Tam jsem obdržela informaci o kurzu 25,53 Kč/EUR. Transakce byla však provedena kurzem 26,812 Kč/EUR. Zadala jsem si reklamaci (stížnost) na pracovnici Moneta, která mi chybné údaje o kurzu podala. Reklamace mi dnes byla uznána i s omluvou s tím, že mi lepší kurz jak 26,354 Kč/EUR (Oberbank) dát nemůže. Jen pro upřesnění - jednalo se o devize prodej. Dle mého názoru, pokud banka uznala pochybení, mám nárok na rozdíl kurzů tzn. 26,812 - 25,53 = 1,282. V mém případě by mi banka měla vrátit 25 511,8 Kč. Děkuji za Vaši reakci, Věra

Dobrý den,

na tyto případy jsou dva rozdílné názory. Jeden říká, že v případě jakéhokoliv pochybení na straně prodejce/banky (chybný kurz, chybná cena v eshopu, atd.) by měl být zákazník plně kompenzován (proplacení plného rozdílu kurzu, prodej zboží za chybnou nižší cenu, atd.). Druhý názor říká, že pokud se jednalo o zjevnou chybu (kurz zcela mimo reálie, chybná cena 1 Kč, atd.), pak je slušné zákazníka kompenzovat částečně (dát mu lepší než obvyklé podmínky, ale nekompenzovat 100% - např. prodat zboží bez marže).

Pracovnice se pravděpodobně spletla a sdělila Vám kurz deviza nákup (místo deviza prodej), neboť kurz 25,53 Kč/EUR ke dni 2/7/2018 absolutně neodpovídá devize prodej. Je to jako by Vám eshop prodal novou televizi omylem za 1 Kč. V takovémto případě mi přijde fér nabídka lepších než obvyklých podmínek (ale nikoliv 100% kompenzace). Kurz 26,354 Kč/EUR je velmi slušný, lepší byste nikde nezískala.