Covid-19 a propouštění, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, v případě rozhodnutí o propuštění nějaké osoby (práce v kanceláři v týmu třeba 10 lidí) v důsledku nynější situace. Hraje roli, kdo tam je na dobu určitou nebo neurčitou? Nebo rozhodne pohled, jak vysoké by se komu mělo platit odstupné? (podle toho jak je tam dlouho). A podle čeho se dělá rozhodnutí? Nebo jak se postupuje?

Dobrý den,

každá firma, resp. každé oddělení či tým k propuštění přistupuje jinak. Obvykle záleží na typu práce. U jednodušší činnosti s nižší přidanou hodnotou se špatně rozlišuje, kdo pracuje lépe či hůře (pracovní výkon lze často hodnotit pouze "splnil/nesplnil"). Zaučení nováčka je rychlé a pracovníci jsou velmi dobře zastupitelní. V takovémto případě bude firma při propouštění spíše upřednostňovat co nejlevnější řešení (může se propustit služebně mladší zaměstnanec s nárokem na nižší odstupné nebo naopak služebně starší jedinec s vyšší mzdou, který vykonává stejnou práci jako juniornější/levnější kolegové).

U sofistikovanější činnosti s vyšší přidanou hodnotou je situace jiná. Velmi dobře se ví, kdo pracuje lépe a kdo hůře, kdo přináší firmě vyšší přidanou hodnotu, bez koho by se firma spíše obešla, jak obtížně by se za propuštěného hledala náhrada, jak dlouho by trvalo zaučení, atd. Zde by firma před nákladovou stránkou upřednostňovala spíše kvalitu resp. správný skill set.