Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #23570,Daňové slevy za DPS ve starobním důchodu

Daňové slevy za DPS ve starobním důchodu, Daně

24.5.2024 Daně

Dobrý den, jsem v předčasném starobním důchodu a můj jediný zdanitelný příjem je teď jen z pronájmu nemovitosti. Mám uzavřené DPS od roku 2021. Příspěvek státu je pro důchodce zrušen od 1.7.2024, ale mám nárok jako starobní důchodce alespoň na odpočet daně? A pokud ano , od jaké měsíční ukládané částky dosáhnu na max. daňový odpočet 48 000 Kč? Díky za odpověď.

Dobrý den,

jako starobní důchodce máte nárok na všechny daňové slevy (na poplatníka 30 840 Kč, za doplňkové penzijní spoření až 48 000 Kč atd.). Snížení daňového základu za DPS se týká příspěvků nad 1 000 Kč (do 30/6/2024) a nad 1 700 Kč (od 1/7/2024). Dobře si spočítejte, zda slevu za DPS vůbec využijete. U pronájmu daníte zisk a s využitím slevy na poplatníka (30 840 Kč) se Vám zisk nedaní až do 205 600 Kč/rok. Více info v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání