Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #17744, Darování nemovitosti v zástavě

Jak se rozvést a vyjmout se z hypotéky na společný dům, který nevlastním? A je možné dostat darovanou polovinu domu od tchýně?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, měla bych dotaz a předem moc děkuji za odpověď. V roce 2013 si manžel bral hypotéku na rekonstrukci své poloviny domu. Druhou polovinu vlastní tchýně. V roce 2014 jsme se vzali. Když jsme přefinancovávali hypotéku, do hypotéky už jsem byla převzata já a započteny naše 2 děti (já na rodičovské dovolené). Od této doby máme hypotéku oba dva a dalším ručitelem je tchýně, která ručí svou polovinou domu. V současné době řešíme 2 problémy. Chtěla bych se rozvést a nechat se vyjmout z hypotéky (dům nevlastním a nechci dále v hypotéce figurovat). Za druhé, tchýně je nemocná a brzy bohužel odejde. Svou polovinu by ráda ještě darovala na základě darovací smlouvy mně nebo našim dětem (já bych byla opatrovníkem do jejich plnoletosti). Manželovi ne (z osobních důvodů). Je mi jasné, že s takovýmto darováním by musela souhlasit banka. Ale je vůbec nějaká možnost? Předem děkuji.

Dobrý den,

s darováním nemovitosti v rodině by banka neměla mít problém (ale jak píšete, změna majitele podléhá souhlasu banky). Vyjmutí z hypotéky je možné jen za souhlasu banky a ostatních účastníků úvěrové smlouvy (manžel). Banka by souhlasila jen v případě, pokud by manžel byl sám dostatečně bonitní pro splácení celého hypotečního úvěru. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.