Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3973, Dětské stavební spoření

Jaké je nejlepší finanční řešení pro spoření a zhodnocení peněz pro dítě?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
30.10.2017 Spoření

Dobrý den, rádi bychom založili synovi nějaké spoření či prostě něco, co by nám umožnilo mu spořit a nejlépe i zhodnocovat peníze. ČMSS nám nyní nabídla bezplatné založení SS pro dítě a tvrdí, že částku mohou zákonní zástupci bez jakýchkoli sankcí vybrat např. v 17 letech dítěte a použít ji na cokoli, třeba převést na jiný účet. Četla jsem ovšem, že stavební spoření není výhodné pro dlouhodobé spoření (nejlepší je prý max. 6 let) a navíc, že částku lze využít pouze na náklady spojené s bydlením, jinak přijdeme o státní příspěvek. Někde na mě dokonce vypadlo cosi o tom, že SS mohou rodiče zrušit pouze na základě rozhodnutí opatrovnického soudu, jinde se toto neuvádí. Jak to je ve skutečnosti? A Jaký finanční produkt je tedy výhodné pro dítě mít, pokud ne SS? Předem Vám děkuji za odpověď!

Dobrý den,

peníze ze stavebního spoření můžete použít na cokoliv, převedou se Vám na účet, nedokládáte účel (nemusíte je hned utratit - prostě jsou Vaše). V Parlamentu se v minulosti diskutovala změna, kdy by peníze ze SS bylo možné použít jen za účelem bydlení, ale tato změna neprošla. U dětí může stavební spoření vypovědět zákonný zástupce (rodič) bez souhlasu opatrovnického soudu po uplynutí 6 let (při dřívější výpovědi je třeba souhlas soudu). Dříve byl vždy nutný souhlas opatrovnického soudu, ale změna zákona toto od roku 2015-2016 nevyžaduje.

Ohledně výhodnosti - podmínky na trhu se mění stejně jako Vaše potřeby. Nikdo neví, co bude za 17 let. Navíc stavební spořitelny snižují úročení až na 0,05% po uplynutí 6 let. Proto je vhodné peníze na stavebním spoření držet přesně 6 let (ne více ani méně). Doporučuji následující - dětem nyní založit stavební spoření, ročně ukládat 20 000 Kč (pro získání plné státní podpory, jinak se Vám to vzhledem k poplatkům za vedení spoření moc nevyplatí) a po 6 letech zrušit (a opět zapřemýšlet, co dál s penězi).

ČMSS má nejdražší roční poplatky za vedení spoření (360 Kč) a ještě úrok 1% podmíněn pravidelným spořením (jinak jen 0,5%). Volte raději Wüstenrot (ročně 324 Kč a úrok 1,2% při pravidelném spoření) nebo online uzavření smlouvy u ČS (sice platíte poplatek za uzavření 495 Kč, ale úrok 1% je bez podmínek, cílovou částku lze sjednat až 300 000 Kč a místo papírových výpisů máte zřízeni online přístup přes pasivní internetbanking).