Jak se bránit narůstajícím penále u dluhu u VZP? Insolvence jediným řešením?

Dobrý den, mám dluh u VZP. Od podzimu se snažím s VZP a exekutorem vyjednat splátkový kalendář. Stále jsem měl dokládat nové a nové podklady a chodil od jedněch dveří ke druhým. Stále musíte počkat, pošleme Vám to a to..., přineste to a to... Při dnešní schůzce mi paní bez obalu sdělila, že mi narůstá penále a tak nespěchají. Mám nějakou obranu proti takovému jednání, nebo insolvence je pro mne tak jediným řešením? Děkuji Vám za radu a přeji příjemný den

Dobrý den,

jediným řešením je platit své závazky včas a nedělat dluhy. Věřitel (VZP) ani exekutor není povinen Vám poskytnout splátkový kalendář. To je čistě projev dobré vůle, který věřitel/exekutor volí jen pokud si myslí, že z Vás takto dostanete více peněz (nedělá to pro charitu). I s přiznaným splátkovým kalendářem Vám ale dále nabíhá úrok z prodlení z aktuálně dlužné částky (je Vám do určité míry jedno, kdy Vám splátkový kalendář schválí). Snažte se co nejdříve splatit co největší část dluhu.

Nestíháte-li splácet, můžete požádat o osobní bankrot (insolvenci). Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot. Dobře si ale prostudujte pravidla hry (je třeba splatit min. 30% dluhů, 5 let žijete o chlebu a vodě, platíte měsíční odměnu insolvenčnímu správci min. 1 100 Kč).