Exekutor stále nahlíží do mého účtu, i když manžel má insolvenci. Jak na to reagovat?

Dobry den, potrebovala bych poradit, v cervnu tohoto roku jsem se vdala. Manzel ma jiz pres 4 roky insolvenci, v kvetnu by mu mela koncit, splati 100% vsech svych dluhu. Ja jsem v exekucich nehrala zadnou roli, manzel mel insolvenci vyrizenou daleko pred tim, nez jsme se vubec poznali. Spolecny ucet nemame, je psany jen na me, ale stalo se to, ze mi neustale ten samy exekutor nahlizi do uctu, banka mi za to strhava poplatky (kazde nahlednuti 250 Kc), kdyz jsem exekutorovi volala, rekli mi, ze se divali, zda jsem s dluhy manzela nemela neco spolecneho, poprve jsem byla nastvana, ale nechala jsem to byt, od te doby se mi na ucet diva kazdy mesic a to i kdyz jsem mu psala, ze ma manzel insolvenci a banka mi za kazdy nahled penize strhava. Prijde mi, ze to dela schvalne. Chapu, ze mame spolecne jmeni manzelu, ale nechapu, proc mi exekutor stale nahlizi do uctu, kdyz moc dobre vi, ze je manzel v insolvenci. Jake ma na to pravo? Muzu si stezovat na exekutorske komore a pozadovat po exekutorovi nahradu za nahlizeni do uctu? Pripadne jak mam pozadat banku, aby exekutorum znemoznila nahlizeni? Je to vubec mozne? Jeste bych chtela pro jistotu zminit, ze jsem nikdy nemela zadne dluhy ani pujcky, zjistovala jsem si, jestli jsem nahodou nezapomnela nekde neco zaplatit a vse mam v poradku. Predem Vam velice dekuji za odpoved.

Dobrý den,

coby manželka jste začala dnem sňatku ručit i za dluhy manžela, které vznikly před manželstvím. Má to speciální pravidla. Exekutor se musí nejprve ujistit, že manžel na splácení svých dluhů nemá. Následně po Vás může vymáhat max. polovinu z manželových dluhů vzniklých před manželstvím.

Manželé podávají návrh na insolvenci společně. Pokud tak neučiní, exekutor obvykle začíná obstavovat majetek toho z manželů, který nemá insolvenci schválenou. Exekuce jsou i během insolvence jen dočasně pozastavené, nikoliv zrušené (k tomu dojde až po řádném dokončení insolvence).

Ve Vašem případě by tak exekutor mohl začít obstavovat i Váš majetek. Proto Vám pravděpodobně každý měsíc kontroluje zůstatek na účtu - pokud by se tam objevila zajímavá částka, pravděpodobně by požádal banku o blokaci Vašeho účtu a peníze by Vám obstavil.

Důrazně doporučuji se neženit/nevdávat v situaci, kdy jeden z partnerů má dluhy/exekuce/insolvenci.