Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #4015, Dluhy před manželstvím

Dluhy před manželstvím, Osobní a rodinné finance

DT

Dobry den, potrebovala bych poradit, v cervnu tohoto roku jsem se vdala. Manzel ma jiz pres 4 roky insolvenci, v kvetnu by mu mela koncit, splati 100% vsech svych dluhu. Ja jsem v exekucich nehrala zadnou roli, manzel mel insolvenci vyrizenou daleko pred tim, nez jsme se vubec poznali. Spolecny ucet nemame, je psany jen na me, ale stalo se to, ze mi neustale ten samy exekutor nahlizi do uctu, banka mi za to strhava poplatky (kazde nahlednuti 250 Kc), kdyz jsem exekutorovi volala, rekli mi, ze se divali, zda jsem s dluhy manzela nemela neco spolecneho, poprve jsem byla nastvana, ale nechala jsem to byt, od te doby se mi na ucet diva kazdy mesic a to i kdyz jsem mu psala, ze ma manzel insolvenci a banka mi za kazdy nahled penize strhava. Prijde mi, ze to dela schvalne. Chapu, ze mame spolecne jmeni manzelu, ale nechapu, proc mi exekutor stale nahlizi do uctu, kdyz moc dobre vi, ze je manzel v insolvenci. Jake ma na to pravo? Muzu si stezovat na exekutorske komore a pozadovat po exekutorovi nahradu za nahlizeni do uctu? Pripadne jak mam pozadat banku, aby exekutorum znemoznila nahlizeni? Je to vubec mozne? Jeste bych chtela pro jistotu zminit, ze jsem nikdy nemela zadne dluhy ani pujcky, zjistovala jsem si, jestli jsem nahodou nezapomnela nekde neco zaplatit a vse mam v poradku. Predem Vam velice dekuji za odpoved.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

coby manželka jste začala dnem sňatku ručit i za dluhy manžela, které vznikly před manželstvím. Má to speciální pravidla. Exekutor se musí nejprve ujistit, že manžel na splácení svých dluhů nemá. Následně po Vás může vymáhat max. polovinu z manželových dluhů vzniklých před manželstvím. 

Manželé podávají návrh na insolvenci společně. Pokud tak neučiní, exekutor obvykle začíná obstavovat majetek toho z manželů, který nemá insolvenci schválenou. Exekuce jsou i během insolvence jen dočasně pozastavené, nikoliv zrušené (k tomu dojde až po řádném dokončení insolvence). 

Ve Vašem případě by tak exekutor mohl začít obstavovat i Váš majetek. Proto Vám pravděpodobně každý měsíc kontroluje zůstatek na účtu - pokud by se tam objevila zajímavá částka, pravděpodobně by požádal banku o blokaci Vašeho účtu a peníze by Vám obstavil. 

Důrazně doporučuji se neženit/nevdávat v situaci, kdy jeden z partnerů má dluhy/exekuce/insolvenci. 

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Velké porovnání spoření – září 2019

Velké porovnání spoření – září 2019

18.9.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

Je libo spořící účet s úrokem 2%? Neváhejte, nabídka platí jen do konce září. I tak dnes mnohé banky lákají nové klienty na časově omezené nabídky. Přinášíme Vám přehledné porovnání úroků všech bank

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

16.9.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Předloni za prvních sedm měsíců 31%, loni za stejnou dobu už 41% a letos dokonce víc než 47%. Tak roste v posledních letech poměr hypoték s fixací delší než 5 let. Klienty čím dál častěji lákají na nižší úrok než hypoteční úvěry s pětiletou a kratší fixací.

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

13.9.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Česká republika – země kreditním kartám zaslíbená? Nic takového v nejbližší době rozhodně nehrozí. Právě naopak – ukazuje se, že Česko bude zemí, která kreditkám nepřeje. Jejich počet už několik měsíců klesá. Některé banky je dokonce vůbec nenabízejí.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

PP

#7529, Lze odstoupit od úvěrové smlouvy?, Hypoteční poradna, 18.9.2019

Dobrý den, už několik let máme hypotéku u Hypoteční banky. Nedávno k nám přišel nějaký "velice chytrý" finanční poradce, který nám poradil, abychom si už teď s předstihem refinancovali hypotéku, protože nám příští rok bude končit fixace a úroky půjdou určitě nahoru. Našel nám dle jeho slov banku s nejvýhodnějším úrokem na trhu (Moneta), samozřejmě jinou než máme teď a my blbci mu s plnou důvěrou smlouvu podepsali (v dubnu). Jenže teď nám přišel dopis ze stávající Hypoteční banky, že nám bude končit fixace a nabízejí nám samozřejmě mnohem výhodnější úrok než v Monetě. My bychom smlouvu u Monety rádi zrušili, ale chtějí po nás za zrušení smlouvy 42 000 Kč a náš úžasný finanční poradce nám pro jistotu vůbec nebere telefony. Samozřejmě si je jistě vědom toho, jak nás obelhal. Proč se nejdřív nezeptal u naší stávající banky, jaký by nám nabídli úrok? Jistě, protože by z toho neměl žádnou provizi, kdybychom neuzavřeli novou smlouvu. Teprve teď vidíme, co jsme udělali za blbost, když jsme mu důvěřovali. Je prosím Vás nějaká možnost zrušení dané smlouvy bez tak vysokého poplatku? Jde s tím vůbec něco dělat? Jsme z toho zoufalý. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, od úvěrové smlouvy můžete bez udání důvodu a bez sankcí odstoupit ve lhůtě 14 dnů od podpisu. Dále se již platí sankce (obvykle 5% z nevyčerpané části úvěru). V době zpomalování ekonomiky a snižování úrokových sazeb obecně platí, že s refixací není kam spěchat - čím později si refixaci sjednáte, tím lepší podmínky (nižší úrok) pravděpodobně získáte. Opačná situace je v době růstu a zvyšujících se úroků - pak se naopak vyplatí sjednat refixaci co nejdříve (i rok předem).

T

#7528, Jsem nemajetný, mám šanci na oddlužení?, Exekuce a insolvence, 18.9.2019

Dobrý den, druhým rokem mám exekuci na plat. Mám trvalý pobyt na městkem úřadě a přechodný každou chvíli jiná ubytovna. Mám možnost jít do insolvence, když nemám žádný majetek? Můj příjem je cca 24 000 Kč a potřeboval bych, aby mi zůstávalo min 13 000 Kč měsíčně. Jde požádat, aby mi zůstávalo víc než minimum? Celkový dluh cca 700 000 Kč

Dobrý den, nemajetnost vstupu do insolvence nebrání, stačí být schopen měsíčně splácet min. 2 000 Kč a projevit snahu uhradit co nejvíce dluhů během 5 let. Nezabavitelné minimum závisí na výši příjmu a počtu vyživovaných osob. S příjmem 24 000 Kč a bez dětí Vám bude měsíčně zůstávat 12 288 Kč. Nemůže Vám zůstávat více než nezabavitelné minimum, ani kdybyste plánoval splatit 100% dluhů (cílem je splatit dluhy co nejdříve - proto pouze nezabavitelné minimum).

A

#7527, Doplňkové penzijní spoření a insolvence, Spoření, 18.9.2019

Dobrý den, jsem krátce v insolvenčním řízení a mám důchodové a penzijní spoření. Ještě s garancí a k tomu je i pojištěna dcera. Můžou na to mít nárok? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v rámci exekuce ani insolvence nelze zabavit úspory na doplňkovém penzijním spoření. Pokud byste ovšem spoření ukončil a peníze vybral, jednalo by se o mimořádný příjem, který by byl použit na úhradu Vašich dluhů.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7500 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR